Jičína spolu s dalšími jičínskými spolky, sdruženími i organizacemi pestrou paletu různorodého programu pro obyvatele Jičína i návštěvníky z okolí.
To, co se z májové nabídky minulých let osvědčilo, se pomalu ale jistě stává tradicí. Každoroční tu větší, tu drobnější novinky pak znamenají oživení a přinášejí nové nápady.

Mezi prvně jmenované úspěšné stálice budou i letos jistě patřit profesionální a dobrovolní jičínští hasiči. Bez výstavy jejich současné i historické požární techniky a atraktivních ukázek záchranných akcí si Valdštejnovo náměstí už ani nedokážeme představit. Ale ani zde nebude chybět novinka v podobě aktivní účasti nejmladší hasičské generace. Milovníky „fichtlů", „kozlů", „prskoletů" a s nimi spojené nezaměnitelné „vůně" jistě potěší už pověstná Spanilá jízda Jawa beer klubu, nazvaná „Pionýři na náměstí".

Kdo spíše vyhledává útulnou pohodu s dobrou muzikou, určitě znovu spolehlivě najde cestu do Ulice Pod Koštofránek na Dvorkovou slavnost Vlaďky a Jiřího Wildových. Té bude předcházet stále oblíbenější „Sousedský blešák" – nekonvenční trh možného i nemožného. A je–li řeč o trhu, pak tu máme jednu z letošních novinek. Májové tržiště na pěší zóně, kde si můžete zakoupit vše, co souvisí se zahradou a zahradničením.

K jičínskému Máji neodmyslitelně patří různorodá prezentace místních spolků, sdružení a obecně prospěšných společností, která má už třetí rok podobu „Ochutnávky neziskovek" na arkádovém nádvoří zámku. Tentokrát však přináší i osobitou pozvánku do nových prostorů jičínského informačního centra a znovu otevřené galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře. Kromě toho ani zde na zámku nebudou chybět hudební vystoupení. Představí se tu například Jičíňáček z KZMJ, Kanafaska ze ZUŚ nebo studentky z Lepařova gymnázia. Jako vždy budou samozřejmě otevřeny i jičínské historické dominanty – Valdická brána, synagoga a zámek, přesněji zde sídlící Muzeum hry.

Nabídka v parku

Co by však byl Máj v Jičíně bez parku, nebo chcete-li bez zámecké zahrady? Vždyť právě zde všechno před deseti lety vypuklo… Od 9 hodin se tady postupně vystřídají dechovka Táboranka (v 11 pak, jak je dobrým zvykem, zahraje v Hospodě Na Veselce), děti z MŠ 17. listopadu, své umění předvedou tanečnice ze skupiny Destiny, Timedance, K-klubu. Nebudou chybět ani dvě pohádky. Dopoledne O kouzelné kuličce a odpoledne Až přijde kocour. Od dvanácti hodin je namíchána multižánrová hudební směs místních kapel a sólistů: BrnKačka, Jakub Kazda, dvě „partičky" ze ZUŠ a revival pro širší veřejnost s poněkud zavádějícím názvem „Marvan".

Kromě toho bude díky packému pivovaru k dostání nejen zlatavý mok, ale také možnost bohatého občerstvení pro malé i velké návštěvníky. Jičínský Máj ovšem nežije jen kulturou a dobrým jídlem. Stejně jako v minulých ročnících, nezůstanou stranou ani sportovci. SZMJ otevřou zájemcům všechna svá sportoviště jak v lipách, tak i u ZŠ Poděbradova, a v aquacentru přichystala oblíbené Májové plavání za bezkonkurenční vstupné.
Bližší informace o celém programu Jičínského májového čtvrtku naleznete i na webu www.kzmj.cz    Pavel Nožička

První květnový den je oslavou svátku práce a dnem zasvěceným milencům a také volným dnem a představuje též volný den pro všechny pracující.
Na co se zde můžete těšit:
Husova ulice:
8.00 – Májový trh
Zámecká zahrada:
9.00 – Dechová hudba Táboranka
10.30 – Pohádka O kouzelné kuličce
12.00 – 14.30 Jakub Kazda a přátelé, BrnKačka z K-klubu, After Past, Ani se neptej – ZUŠ Jičín.
15.00 – Pohádka Ať žije Kocourkov
16.00 – 18.00 – Marvan, Jiří Schelinger LMB Retro Band.
Valdštejnovo náměstí:
9.00 – 15.00 Hasičská historie a současnost – Výstava techniky profesionálních a dobrovolných hasičů, prezentace činnosti mladých hasičů SDH okresu Jičín.
9.00 – 17.00 Muzeum hry v zámku
9.00 – 17.00 Galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře opět otevřena.
11.00 Pionýři na náměstí – spanilá jízda Jawa Beer Clubu.
Ulice Pod Koštofránkem:
10.00 Sousedský blešák.
Rumcajsova ševcovna:
13.00 Dvorková slavnost.
A spoustu dalších skvělých akcí pro vás i vaše ratolesti.