Obě jičínská knihkupectví se připravila na očekávaný nával čtenářů chtivých pravděpodobně posledního dílu série o čarodějnickém učni Harry Potterovi z pera Joanny Rowlingové. I když počty objednaných výtisků tají, jde o sázku na jistotu. Kdo má předchozí díly, koupí i ten poslední. „Znám čtenáře, kteří si v létě koupili vydání v angličtině a teď si zamluvili i český překlad,“ uvedla Veronika Řeháčková.


V prodejně U Pašků nám vyprávěli, že anglické vydání kupovali převážně cizinci s kalkulačkou v ruce. Přece jen necelých sedm stovek za knihu je nepoměrně méně, než za kolik by ji pořídili doma. „Máme asi třicet předběžných objednávek, ale problém s prodejem neočekáváme,“ uvedli v nejstarším jičínském knihkupectví.

Žádné obavy

Ani U Řeháčků nemají obavy. I u nich je předběžná objednávka ve stejné výši. „Já otevřu minutu po půlnoci. Samozřejmě, že nemám obavy z prodejnosti, ale dělám to kvůli dětem. Knihu bych prodala během čtrnácti dnů, ale je to nádherný zážitek, když vidíte děti a mladé lidi, jak v noci stojí před krámem a čekají, že budou ti první, co ji budou mít v rukou a budou se moct do ní hned začíst,“ svěřila se Veronika Řeháčková.


Poprvé vyzkoušeli půlnoční prodej také v obchodě Papír – knihy ing. Danuše Reimontové v Nové Pace. I tady přijímali záznamy, evidovali jich desítky. Jak nám potvrdili, žádná jiná knižní novinka neměla u čtenářů takový ohlas jako Harry Potter. „Chystám se, že o půlnoci vyrazím. Vezmu si pořádnou paruku a trošku se přimódím, ať je nějaká legrace,“ prozrazuje na sebe jedna známá packá knihomolka.


Studentka Jitka Záleská se včera také chystala na půlnoční výšlap do prodejny. „Hned, jak ji budu mít v ruce, neodolám a budu číst. Asi to se mnou nebude ve škole valné, ale ten požitek z nočního čtení si nenechám ujít,“ sdělila čtenářka, která prozradila, že na dobrodružství kouzelnického učně bude čekat i mladší brácha a rodiče. „U nás čte Rowlingovou každý, dokonce i babička s dědou,“ doplnila studentka. Kniha stojí 549 korun, a jak jsme se dozvěděli, tak kromě knihkupectví nebude jinde k dostání.


Jen v případě velkého zájmu a dotisku by se mohla objevit i na dalších prodejních místech jako jsou supermarkety. (ras, kov)