VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje cesta na Kapverdy

HORNÍ NOVÁ VES / KAPVERDY - Vyzvali jsme čtenáře k zaslání snímků a ještě lépe i postřehů z dovolených. Zde je první zdařilý materiál.

18.10.2007
SDÍLEJ:

Jsou Kapverdské ostrovy rájem?Foto: Emanuel Střecha

Letošní již zimní dovolenou jsem se rozhodl strávit v nové destinaci našich cestovních kanceláří, a to na Kapverdských ostrovech neboli Kapverdách. Tyto – česky Ostrovy zeleného mysu jsou souborem devíti větších a řady malých ostrůvků v rovníkovém Atlantiku. Nejbližší pevninou je 500 km vzdálený Senegal a na druhou stranu na západ necelé dva tisíce kilometrů Brazílie.


Ostrovy jsou sopečného původu tak jako Kanárské ostrovy, které leží asi tisíc kilometrů severněji.


Turistika směřuje hlavně na ostrov Sal, kde také leží malé mezinárodní letiště. Ostrov je velký asi 33 x 12 km a turisté pobývají většinou u rybářského městečka Santa Maria, které do malebnosti má opravdu daleko.

Kolonie

Ostrovy byly do roku 1975 portugalskou kolonií a proto úředním jazykem je portugalština, ale místní lidé mluví kreolštinou, která je portugalštině podobná. Kapverďané nejsou Afričané, ale Kreolci, což je portugalsko – brazilská národnost. Mají pohodový vztah k životu a jejich oblíbené heslo No stress přesně vyjadřuje jejich životní filozofii, protože na vše mají dost času a s ničím nepospíchají.


Na ostrovech žije mnoho černochů, většinou Senegalců, kteří sem přišli za prací. Pracují na stavbách, protože se tam buduje hodně nových hotelů, nebo jen po plážích a promenádách prodávají suvenýry, jelikož k hotelům je ochranka nepustí. Jsou velmi hodní a slušní, ale velmi dotěrní tím, jak vám neustále něco nabízejí a jsou schopni – což se mi stalo – vás na pláži na lehátku vzbudit, když si zdřímnete, a přemlouvají vás ke koupi stále stejných předmětů. Za jeden den je to 15 – 20 prodejců, což je dost unavující, a časem se jim proto musíte vyhýbat, ani se s nimi nedávat do řeči, nebo už zdálky mávat rukama na znamení, že nic nechcete.


Pokud ale něco chtete zakoupit, a to kdekoliv – i v obchodě ve městečku – musíte o ceně smlouvat a licitovat, a to dost tvrdě. Pokud usmlouváte rozumnou cenu a koupíte, v jejich očích vyrostete, váží si vás a jste jejich kamarád. Druhý den vás již zdraví a poklepávají po ramenou. Naopak, pokud koupíte bez smlouvání, jste pro ně ovce, která se nechala oškubat, a neváží si vás.

Ráj

Ostrovy jsou rájem pro milovníky potápění, windsurfingu a parasvilingu, protože tam stále vane vítr.
Hlavním městem ostrova je Espargos, které stojí vlastně na stepi a moc vzhledné není. Je tam jako na celém ostrově velký nedostatek pitné vody, pro kterou se musí každý den chodit.


Příroda jako taková na ostrově vlastně není. Turisty vozí do solných dolů v sopečném kráteru, k magickému oku, což je malá skalnatá zátoka, a ukáží vám fatu morganu.


Celý ostrov je suchá písčitá step, a proto jsem se podivoval, na čem se pasou a z čeho jsou živa ta malá stádečka hubených krav a koz, které jsou u každého domu ve vnitrozemí.

Bezpečnost

Na ostrově je celkem bezpečno, ale zrovna po mém návratu jsem se z tisku dozvěděl, že tam byly zavražděny dvě italské turistky. Ty jsem tam viděl a často pozoroval. Bylo jich celkem pět, byly mladé a krásné a na pláži chodily zásadně nahoře bez. Provokovaly tím a také svým chováním místní muže, a to jak svou krásou a nahotou, tak i bohatstvím, nemluvě o tom, že dávaly najevo svoji nadřazenost. Podle mne to byly asi nějaké modelky na dovolené, a dvě z nich za tyto provokace zaplatily životem. Upoutat pozornost za každou cenu byl zřejmě jejich záměr, protože se usídlily na konci pláže, na samém začátku městečka Santa Maria, kde se shromažďovali místní muži. Kdyby se pohybovaly na opačné straně, tak se jim nic nestalo, protože tam místní vůbec nepřijdou.


Fenoménem na ostrovech je bakšiš. Na bakšiš čeká obsluha, bakšiš požadují děti na ulici, ale i dospělí.
Bungalov, kde jsme byli ubytováni, byl na slušné úrovni, ale pokud jsem chtěl, aby bylo dobře uklizeno a dostal hned ráno čisté ručníky a osušky, musel jsem na postel položit jedno euro pro uklízečku. Několikrát jsem tak neučinil, abych viděl, co se stane, a bylo zle. Uklízečka se na mě mračila, uklidila nedbale a pomalu, abychom museli čekat, a ručníky s osuškami přinesla až odpoledne a po urgencích.

Pláže

Na pláž jsme hned první den dostali velké, staré, přeprané a dokonce děravé osušky. Na pláž to stačilo, ale asi pátý den mi někdo tuto osušku ukradl. Dozvěděl jsem se, že zvykem tam je, že pokud se vám osuška ztratí, ukradnete si na pláži jinou, což není problém. Jelikož jsem přemísťovat nechtěl, šel jsem ztrátu ohlásit. Jaké bylo moje překvapení, když mi bylo sděleno, že za ztrátu „osušky“ musím zaplatit 30 eur, za což u nás máte celou sadu nových. To jsem odmítl a zavolal jsem si vedoucího, který mi to potvrdil a trval na zaplacení. Teprve po mém argumentu, že na poplatek za ztrátu jsme měli býti upozorněni a že tato informace by měla písemně viset u výdejny osušek, uznal můj argument a konstatoval, že tato informace z jejich strany opravdu chybí, uznal jejich chybu, a proto poplatek platit nemusíme. Neopomněl zdůraznit, že vše bude vyvěšeno a potom každý za ztrátu tuto sumu zaplatí. Do tří dnů tam opravdu informace visela, a dokonce i v češtině.


Po pláži chodí černošky, které nabízejí upletení copánků ve vlasech. Jedna, aniž bych chtěl, mi malý copánek upletla, a na jeho konec dala malý korálek, a hned na mně začala vymáhat 10 eur. Tak jsem jí po delším dohadování korálek vrátil a odešel jsem. Jedna patnáctiletá Češka si ale copánky objednala, a to mnohem víc. Černoška jí je ochotně asi za 10 minut upletla a pak požadovala 50 eur, které dívka neměla. Měla jen 10 eur od maminky jako kapesné a nevěděla, že upletení copánků by mohlo stát více. Černoška ztropila výstup a vyhrožovala policií. Nakonec si se vztekem vzala 10 eur a odešla.


Kapverdy jsou krásné moře, koupání, slunce, případně potápění. Nic víc od nich nemůžeme čekat, ale to nám úplně stačí.

18.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÝ/-Á STAVEBNÍ DĚLNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: POMOCNÝ/-Á STAVEBNÍ DĚLNÍK/-ICE, V případě zájmu pište na email: voronyuk@seznam.cz nebo volejte na 777 754 540., Požadujeme: praxe v oboru stavebnictví výhodou., Časté vysílání na pracovní cesty po celé ČR, jedná se o práci ve výškách. , Vhodné i pro cizince na krátkodobé povolení.. Pracoviště: Vladyslav voronyuk-pracoviště, 506 01 Jičín 1. Informace: Vladyslav Voronyuk, +420 776 237 754.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 060 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRACOVNÍK/-CE OBCHODNÍHO PROVOZU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14060 kč, mzda max. 16260 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE OBCHODNÍHO PROVOZU - oddělení pekárny, pultů a doplňování na oddělení ovoce a zelenina (noc/noc) - pracoviště Jičín., V případě zájmu se dostavte během otevírací doby k pultu informací prodejny. Můžete psát i na e-mail: 11028paf@cz.tesco-europe.com, bližší informace PO-PÁ od 8.00-14.00 hod na tel.: 725 885 727 pí Petříková., , V ČEM JE PRÁCE NA OBCHODNÍCH JEDNOTKÁCH SPECIÁLNÍ?, Jsme v přímém kontaktu s lidmi, pro které tohle všechno děláme. S našimi zákazníky. Každý den se staráme o jejich spokojenost. Snadno poznáme, že děláme svou práci dobře; spokojeného zákazníka nepřehlédnete., , JAKÁ BUDE VAŠE ROLE U NÁS?, Jako pracovník/ce obchodního provozu jste pro nás tou nejdůležitější osobou na prodejní ploše. Díky vám naši zákazníci dostanou to nejlepší zboží a budou se při nákupech cítit příjemně. Jednoduše řečeno, vaším nejdůležitějším úkolem je udělat našeho zákazníka spokojeného. Navíc každý den je jiný a vy se tak určitě nebudete nudit - můžete si vybrat, zda budete pracovat jako pokladní, na pultech s lahůdkami nebo doplňovat zboží. Budete kontrolovat, aby bylo zboží v regálech doplněno a zda je zajištěna čerstvost produktů a záruční lhůta. A samozřejmě, když vás zákazník požádá o pomoc, budete se mu snažit co nejlépe poradit a nezapomeňte, že s úsměvem jde všechno lépe., , JSTE PRO NÁS TEN PRAVÝ/Á?, - Povídáte si rádi s lidmi a ochota pomoci pro vás není cizí slovo , - Pracujete rádi v týmu a je pro vás důležitá dobrá atmosféra , - Snažíte se dívat na prodejní plochu očima zákazníka, aby u nás měl skvělý zážitek z nakupování , - Nevadí vám práce na směny, - Nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme , - Pozice pracovníka obchodního provozu rozhodně nemusí být posledním krokem -podporujeme, kariérní růst a váš rozvoj , - Při výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc. Můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu. Nemusíte se tedy rozhodovat, co je pro vás nejdůležitější - zda je to rodina, volný čas nebo kariéra , - získáte slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 6 měsících), - Využijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let, - Můžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti, - Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Tesco stores čr a. s., jičín, Hradecká, č.p. 1104, 506 01 Jičín 1. Informace: Petra Petříková, +420 725 885 727.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Odborní pracovníci v oblasti správy školství, kultury a zdravotnictví REFERENT/-KA PAMÁTKOVÉ PÉČE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/-KA PAMÁTKOVÉ PÉČE , , Uchazeč je státním občanem ČR nebo je cizím státním občanem a má v ČR trvalý pobyt, dosáhl věku 18 let, je způsobilý k právním úkonům, je bezúhonný, ovládá jednací jazyk, absolvoval vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání v oborech - architektura, pozemní stavitelství, dějiny umění, historie nebo další příbuzné obory, přednostně se zaměřením na památkovou péči. Dále má dobré komunikační schopnosti, pracuje na PC, vlastní řidičský průkaz sk. B, vítána zvláštní odborná způsobilost pro správní činnosti při památkové péči a správě sbírek muzejní povahy a znalost cizího jazyka., , Zaměstnanecké výhody:, 5 týdnů dovolené, stravenky, další zaměstnanecké benefity, , Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné., Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou po dobu MD a RD., , Přihlášky do výběrového řízení obsahují jméno, příjmení, titul uchazeče, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého bydliště, číslo občanského průkazu, datum a podpis uchazeče. , K přihlášce se připojí strukturovaný životopis uchazeče, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší tří měsíců, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, popř. další doklady prokazující odbornost uchazeče. Uvítáme telefonický a elektronický kontakt na uchazeče., , Přihlášky v písemné podobě se všemi požadovanými doklady musí být doručeny na adresu Městský úřad Jičín, Žižkovo nám. 18, 50601 Jičín, k rukám vedoucího Městského úřadu Jičín, Ing. Petera Bareše, nebo odevzdány na podatelně MěÚ do 16. srpna 2018., , Pro bližší informace kontaktujte pana Mgr. Martinu Mezeru na e-mailové adrese: mezera@mujicin.cz, tel.č. : 493 545 190, případně osobně na adrese společnosti: Město Jičín, Žižkovo nám. 18, 506 01 Jičín. Pracoviště: Město jičín, Žižkovo náměstí, č.p. 18, 506 01 Jičín 1. Informace: Martin Mezera, +420 493 545 190.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/-ka MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 28. Poznámka: V případě zájmu posílejte životopisy na e-mail: jobs@cscargo.cz, případně volejte na tel.: 724 741 258 Havelka., Požadujeme základní vzdělání, ŘP sk. C+E, praxe v MKD výhodou, profesní průkaz způsobilosti řidiče, kartu do tachografu, psychologické vyšetření. Vhodné pro absolventy, občany EU, cizince na zaměstnanecké karty. Nabízíme PP na dobu neurčitou, náborový příspěvek.. Pracoviště: C.s.cargo a.s. jičín, Hradecká, č.p. 1116, 506 01 Jičín 1. Informace: Jindřich Havelka, +420 724 741 258.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lípy na oslavu založení republiky

Ilustrační foto.

Klus, Lenny i Mládek. Hrady CZ lákají na rozmanitý program

Jubilejního country festivalu Pod Hůrou se dočkáte v sobotu

Lázně Bělohrad - Dvacátým ročníkem country festivalu Pod Hůrou ožije v sobotu od 14 hodin zámecký park v Lázních Bělohradu.

Setkání s fotografem v Libošovicích

Libošovice - Místní knihovna zve širokou veřejnost do Galerie na návsi na slavnostní uvedení prázdninové výstavy, a to v sobotu 21. července od 16 hodin.

Park pulsoval romskou hudbou

Jičín - Koncert Jana Bendiga přilákal do zámeckého parku mnoho jeho příznivců a především fanynek. Na pódium přivedl i novou chlapeckou kapelu Roma Boyz, které dělá producenta.

Do Roškopova se vracejí jako domů

Roškopov /FOTO/ - Další z dílen přivítala v tomto týdnu děti z celé republiky. Originální roškopovský tábor je tak oblíbený, že během hodiny jsou většinou všechny dílny zabukovány.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT