VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje cesta na Kapverdy

HORNÍ NOVÁ VES / KAPVERDY - Vyzvali jsme čtenáře k zaslání snímků a ještě lépe i postřehů z dovolených. Zde je první zdařilý materiál.

18.10.2007
SDÍLEJ:

Jsou Kapverdské ostrovy rájem?Foto: Emanuel Střecha

Letošní již zimní dovolenou jsem se rozhodl strávit v nové destinaci našich cestovních kanceláří, a to na Kapverdských ostrovech neboli Kapverdách. Tyto – česky Ostrovy zeleného mysu jsou souborem devíti větších a řady malých ostrůvků v rovníkovém Atlantiku. Nejbližší pevninou je 500 km vzdálený Senegal a na druhou stranu na západ necelé dva tisíce kilometrů Brazílie.


Ostrovy jsou sopečného původu tak jako Kanárské ostrovy, které leží asi tisíc kilometrů severněji.


Turistika směřuje hlavně na ostrov Sal, kde také leží malé mezinárodní letiště. Ostrov je velký asi 33 x 12 km a turisté pobývají většinou u rybářského městečka Santa Maria, které do malebnosti má opravdu daleko.

Kolonie

Ostrovy byly do roku 1975 portugalskou kolonií a proto úředním jazykem je portugalština, ale místní lidé mluví kreolštinou, která je portugalštině podobná. Kapverďané nejsou Afričané, ale Kreolci, což je portugalsko – brazilská národnost. Mají pohodový vztah k životu a jejich oblíbené heslo No stress přesně vyjadřuje jejich životní filozofii, protože na vše mají dost času a s ničím nepospíchají.


Na ostrovech žije mnoho černochů, většinou Senegalců, kteří sem přišli za prací. Pracují na stavbách, protože se tam buduje hodně nových hotelů, nebo jen po plážích a promenádách prodávají suvenýry, jelikož k hotelům je ochranka nepustí. Jsou velmi hodní a slušní, ale velmi dotěrní tím, jak vám neustále něco nabízejí a jsou schopni – což se mi stalo – vás na pláži na lehátku vzbudit, když si zdřímnete, a přemlouvají vás ke koupi stále stejných předmětů. Za jeden den je to 15 – 20 prodejců, což je dost unavující, a časem se jim proto musíte vyhýbat, ani se s nimi nedávat do řeči, nebo už zdálky mávat rukama na znamení, že nic nechcete.


Pokud ale něco chtete zakoupit, a to kdekoliv – i v obchodě ve městečku – musíte o ceně smlouvat a licitovat, a to dost tvrdě. Pokud usmlouváte rozumnou cenu a koupíte, v jejich očích vyrostete, váží si vás a jste jejich kamarád. Druhý den vás již zdraví a poklepávají po ramenou. Naopak, pokud koupíte bez smlouvání, jste pro ně ovce, která se nechala oškubat, a neváží si vás.

Ráj

Ostrovy jsou rájem pro milovníky potápění, windsurfingu a parasvilingu, protože tam stále vane vítr.
Hlavním městem ostrova je Espargos, které stojí vlastně na stepi a moc vzhledné není. Je tam jako na celém ostrově velký nedostatek pitné vody, pro kterou se musí každý den chodit.


Příroda jako taková na ostrově vlastně není. Turisty vozí do solných dolů v sopečném kráteru, k magickému oku, což je malá skalnatá zátoka, a ukáží vám fatu morganu.


Celý ostrov je suchá písčitá step, a proto jsem se podivoval, na čem se pasou a z čeho jsou živa ta malá stádečka hubených krav a koz, které jsou u každého domu ve vnitrozemí.

Bezpečnost

Na ostrově je celkem bezpečno, ale zrovna po mém návratu jsem se z tisku dozvěděl, že tam byly zavražděny dvě italské turistky. Ty jsem tam viděl a často pozoroval. Bylo jich celkem pět, byly mladé a krásné a na pláži chodily zásadně nahoře bez. Provokovaly tím a také svým chováním místní muže, a to jak svou krásou a nahotou, tak i bohatstvím, nemluvě o tom, že dávaly najevo svoji nadřazenost. Podle mne to byly asi nějaké modelky na dovolené, a dvě z nich za tyto provokace zaplatily životem. Upoutat pozornost za každou cenu byl zřejmě jejich záměr, protože se usídlily na konci pláže, na samém začátku městečka Santa Maria, kde se shromažďovali místní muži. Kdyby se pohybovaly na opačné straně, tak se jim nic nestalo, protože tam místní vůbec nepřijdou.


Fenoménem na ostrovech je bakšiš. Na bakšiš čeká obsluha, bakšiš požadují děti na ulici, ale i dospělí.
Bungalov, kde jsme byli ubytováni, byl na slušné úrovni, ale pokud jsem chtěl, aby bylo dobře uklizeno a dostal hned ráno čisté ručníky a osušky, musel jsem na postel položit jedno euro pro uklízečku. Několikrát jsem tak neučinil, abych viděl, co se stane, a bylo zle. Uklízečka se na mě mračila, uklidila nedbale a pomalu, abychom museli čekat, a ručníky s osuškami přinesla až odpoledne a po urgencích.

Pláže

Na pláž jsme hned první den dostali velké, staré, přeprané a dokonce děravé osušky. Na pláž to stačilo, ale asi pátý den mi někdo tuto osušku ukradl. Dozvěděl jsem se, že zvykem tam je, že pokud se vám osuška ztratí, ukradnete si na pláži jinou, což není problém. Jelikož jsem přemísťovat nechtěl, šel jsem ztrátu ohlásit. Jaké bylo moje překvapení, když mi bylo sděleno, že za ztrátu „osušky“ musím zaplatit 30 eur, za což u nás máte celou sadu nových. To jsem odmítl a zavolal jsem si vedoucího, který mi to potvrdil a trval na zaplacení. Teprve po mém argumentu, že na poplatek za ztrátu jsme měli býti upozorněni a že tato informace by měla písemně viset u výdejny osušek, uznal můj argument a konstatoval, že tato informace z jejich strany opravdu chybí, uznal jejich chybu, a proto poplatek platit nemusíme. Neopomněl zdůraznit, že vše bude vyvěšeno a potom každý za ztrátu tuto sumu zaplatí. Do tří dnů tam opravdu informace visela, a dokonce i v češtině.


Po pláži chodí černošky, které nabízejí upletení copánků ve vlasech. Jedna, aniž bych chtěl, mi malý copánek upletla, a na jeho konec dala malý korálek, a hned na mně začala vymáhat 10 eur. Tak jsem jí po delším dohadování korálek vrátil a odešel jsem. Jedna patnáctiletá Češka si ale copánky objednala, a to mnohem víc. Černoška jí je ochotně asi za 10 minut upletla a pak požadovala 50 eur, které dívka neměla. Měla jen 10 eur od maminky jako kapesné a nevěděla, že upletení copánků by mohlo stát více. Černoška ztropila výstup a vyhrožovala policií. Nakonec si se vztekem vzala 10 eur a odešla.


Kapverdy jsou krásné moře, koupání, slunce, případně potápění. Nic víc od nich nemůžeme čekat, ale to nám úplně stačí.

18.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Klára Dostálová

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

V novopackém Hotelu Centrál, který se pyšní zrekonstruovaným vchodem a částí podloubí, se odehrál adventní koncert žáků mateřské a základní školy Brána.
4

Sváteční slovo pastora a mladí hudebníci. Hotel Centrál ožil adventním koncertem

Cenu města Jičína si převzal výtvarník Petr Heber

Jičín /FOTO/ - Z rukou starosty Jana Malého si v Porotním sále jičínského zámku převzal Cenu města Jičína za rok 2017 jičínský patriot, restaurátor, výtvarník, designer, ale i sportovec a všeuměl Petr Heber.

Zvládnou boj s nováčkem? Jičín hostí Strakonice

Jičín - První vzájemný duel jasně ovládli. Ale pozor! Soupeř se v dalším průběhu zlepšil a určitě je zatím příjemným překvapením sezony. Házenkáři jičínského Ronalu v sobotu (18.00) na domácí palubovce hostí nováčka extraligy ze Strakonic.

Advent na vlnách rocku a blues

Jičín - Sobotní program Adventního městečka v Jičíně ocení příznivci rockové muziky.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT