Jeho velkou láskou od mládí kromě šachu je turistika a fotografování. Při svých toulkách putuje s fotoaparátem, jako ryzí amatér, hlavně za lidovou architekturou po jižních, severních a východních Čechách. Od roku 2006 prezentuje své fotografie na různých výstavách.

V červnu-červenci debutoval v Liberci výstavou „Lidová architektura Podještědí“, v srpnu 2006 uspořádal výstavu na Pecce s názvem „Lidová architektura v Pecce a okolí“, v červnu-červenci 2007 v Nové Pace expozici „Architektura Novopacka“ a v téže době výstavu v Lažišti „Kouzlo lidových chaloupek pod Bobíkem, Boubínem a Mařským vrchem“, v srpnu 2007 měl výstavu v Jičíně „Lidová architektura východního Jičínska“, v létě a na podzim proběhla výstava jeho chaloupek v Pošumaví, v červnu 2008 hostila jeho výstavu „Kouzlo lidových chaloupek pod Táborem a Rumburkem“ Lomnice nad Popelkou, v červenci-září 2009 to byla v Libuni „Lidová architektura kolem Prachovských skal“, která byla v říjnu-prosinci 2009 reprízována v Turnově a v tomtéž termínu ve Volyni výstava „Lidová architektura Volyňska“ a jeho největší výstava „Jihočeská lidová architektura“ s premiérou v únoru v Českých Budějovicích a v únoru-březnu 2010 v Sezimově Ústí.

A nyní v neděli 20. června v 11 hodin se koná vernisáž výstavy „Kouzlo lidových chaloupek pod Zvičinou“ v Raisově chatě na Zvičině. Úvodní slovo bude mít PhDr. Jan Stránský, předseda Klubu českých turistů, pod jehož záštitou se výstava koná. Bude přístupná ve dnech provozu Raisovy chaty, a to středa – sobota 11 - 22 hodin, neděle 11 - 20 hodin, a potrvá do 30. září 2010.

Na základě svých toulek po jižních Čechách vydal Petr Luniaczek v červenci 2007 kalendář na rok 2008 s názvem „Jihočeská lidová architektura“ a je rovněž autorem miniprůvodce „Lažiště – popis turistických tras a lidová architektura v Lažišti a okolí“. Mgr. Petr Luniaczek přispívá svými články o lidové architektuře a fotografiemi i do sborníku „Od Ještěda k Troskám“.

Kulturní a informační středisko v Lomnici nad Popelkou vydalo v dubnu letošního roku velmi zajímavou publikaci „Putování za lidovými stavbami a sochami severovýchodních Čech s Petrem Luniaczkem“. Jsou v ní uvedeny nejen jeho zajímavé texty, avšak především jedinečné barevné fotografie soch a roubených chaloupek. Publikace je k dostání v Kulturním a informačním středisku v Lomnici nad Popelkou za 60 korun.⋌Vladimír Mikule