Ozdoby - Sušené ovoce, malá jablka, cukrovinky, pozlacené ořechy, papírové řetězy slepované škrobem, ozdoby ze slámy, brambor a jiných přírodních materiálů - to je krátké ohlédnutí do historie ozdob na vánoční stromky. Leckde ale tyto polozapomenuté dekorace stále upřednostňují před křehkostí skla různých tvarů a barev.

Skleněné ozdoby, bez kterých si dnes prakticky vánoční stromeček nedokážeme představit, jsou nejmladší: jejich vznik spadá přibližně do 60. let 19. století.

Byly vytvářeny nejprve ze skleněných vinutých perlí (často ve tvaru figurek a zvířátek), voskových perlí (skleněné perly plněné voskem, uvnitř postříbřené a na povrchu zdobené studenou malbou), mačkaného skla i foukaných perlí (korálkové o-zdoby). Ve 20. letech minulého století se začala rozvíjet tradice foukaných skleněných ozdob, které dnes představují nejvýznamnější položku v tomto sortimentu. Zatímco v roce 1931 se k nám foukané ozdoby ještě dovážely, již v roce 1933 směřovaly první exporty do zahraničí a v roce 1937 jsme již byli v této oblasti hráčem číslo jedna na světovém trhu.