Oslava byla dříve mezi obyvateli velmi oblíbenou zábavou, která trvala od Tří králů do Popeleční středy. Nejveselejší jsou její poslední dny, protože při pomyšlení, že již zakrátko nastane dlouhý předvelikonoční půst, si každý občan do sytosti dopřál bujarého veselí, zpěvu, tance a pochopitelně i jídla a pití. Ne nadarmo se v tento čas odehrávalo nejvíce zabijaček. Součástí oslav je průvod masek, který obchází s muzikou vesnici.

Historie

Tradici bychom našli již ve starořeckých a římských bakchanáliích (oslavy boha Dionýsa), i když se místní radovánky od těch dnešních trochu lišily, jejich charakteristické rysy se dochovaly dosud. Ve středověku proti tomuto svátku vystupovala katolická církev. Poslední masopustní den se hlavně v době baroka chodili věřící vyzpovídat do kostela ze svých hříchů. Dostali rozhřešení a byli očištěni před nadcházejícím půstem.

Chodovický masopust
V Chodovicích se v sobotu masopust konal již poosmé. „Sama od sebe jsem se začala zajímat o historii masopustu v naší obci a zjistila jsem, že zde tato tradice opravdu existovala,“ vysvětlila nám organizátorka akce Jana Suchá.

Průvod začal u kostela v Chodovicích, pokračoval přes holovouskou náves, kde ochotníci předvedli krátké scénky, a skončil v hostinci U Krejčů.
 V čele maškarního reje jel vůz tažený koňmi, na kterém seděli a hráli muzikanti.

Mezi maskami jsme mohli zahlédnout Sněhurku, trpaslíky, vodníky, čertice, pirátku, šmouly, klauny, postavy zvířat, mochomůrky, medvěda, koně a mnohé další.

Z některých domů vycházeli místní obyvatelé, aby průvodu nalili pití a nabídli něco k snědku. Za oplátku od nich obdrželi keramický dárek.

V souvisejícím článku uvidíte v připojené fotogalerii ještě oslavy masopustu v Robousích.