Jako v předešlých letech, tak i letos zahájil o první adventní neděli své poutě starou Prahou ponocný z Malé Strany Jan Sluníčko a před svátkem dobrotivého a štědrého pana Mikuláše vyrazil s pekelným mandátem přes den až do setmění - než se vyrojí pekelníci - tambor královského města Prahy, aby řádně vybubnoval vzkázání (na snímku ze Staroměstského náměstí).

„Dnes po večerním klekání navštíví naše královské město štědrý pan Mikuláš se slavným doprovodem. Za pomoci krásných andělů budou hodné děti bohatě obdarovány sladkou nadílkou, zato malá zlobidla čeká štiplavá odměna na zadečky. Skrze královského tambora slyšte pozorně vzkázání z pekla od samotného knížete Lucifera. Je rodičovskou povinností, aby všechna malá zlobidla byla bez hádek, rvaček a dohadování neprodleně vydána pánům čertům ku metličkovému ztrestání a ti nenapravitelní raubíři ku odnesení do pekla! Darebníčci ať si nedělají žádné velké naděje, že ujdou potrestání.

Špinavých pytlů je dostatek, jakož i rohatých ďáblů. A kdož by z rodičů snažil se vlastním tělem brániti výkonu pekelné spravedlnosti, takový buntovník bude též čerty na místě seřezán metlicí! Tak všem na vědomí peklo dává, by nikdož z měšťanů nemohl se při řádění čertů vymlouvati, že o Luciperově mandátu ničehož nevěděl!“

Dříve se na ryncích četl předlouhý seznam dětiček, které do setmění měli rodiče připravit na cestu do pekla, ale od veřejného čtení bylo před třemi lety upuštěno. Mamči s výkřikem: „Ježíšmárjá, ten můj andílek je na seznamu také!“ utíkaly rychle domů, aby se tam zabarikádovaly před pány čerty, jiné hrůzou omdlévaly a některé slabší povahy se na místě nervově hroutily… Ono přijít ze dne na černou noc o malého raubíře není vůbec žádná legrace.

Dobrá rada

Pro všechny rodiče je tu jedna moc dobrá rada, kterak nepřijít o svého malého andílka. Pročež pozorně čtěte: Ještě do večera máte jedinečnou možnost naučit svého prcka skákat v pytli. Některé děti se ve školkách učí hopsat už několik týdnů před svátkem Mikuláše, a věru musím je pochválit, velmi tvrdě trénují. Někde se dokonce pořádají závody ve skákání v pytlích, ale kolem nás je pořád ještě hodně mrňat, která se hopsat ještě nenaučila, a to je věru moc zlé.Hopsání v pytlích, které bylo v minulosti olympijskou disciplínou, pochází z Čech, a je onou záchranou před čerty, kterou vyzrazuji. Tím se ovšem stávám největším nepřítelem pekla! Ale co bych pro záchranu malých a dobrých duší neudělal.

Když si rohaté příšery odnáší naše mrňata, tu na dlouhé cestě do pekla dycinky udělají zastávku v hospodě, aby se všichni řádně na zbytek cesty posilnili rumem a také se navzájem pochlubili svými úlovky: „To já si, hoši, nesu do pekla starostovic Jiřinku. To bude náš kníže valit oči, koho že si na zádech nesu!“ Dětičky, kterým z pytlů kouká jen hlava, zanechávají ďábelníci stát venku před nálevnami, protože děti do hospody nesmí! Na to je přísná Magistrátní vyhláška, kterou musí na zemi dodržovat i čerti. A zatímco se rohatí oškliváci napájejí v šencích rumem, tu lapené děti mají velkou příležitost odhopsat domů k rodičům. Za caparty už zloduchové nazpět letět nesmí. Které děťátko se hopsat nenaučilo, takové navěky propadá peklu.

A proto se není ani čemu divit, že se ještě dneska po celý den hopsání v mateřských školkách poctivě dopilovává, aby si pekelníci utřeli pod nosem jen dlouhou nudli! Nu, a já všem capartům držím palce, aby těm ďáblíkům utekli, protože každá naše správná česká pohádka musí skončit jen dobře, a to i ta dnešní, za kterou děkujeme především našim předkům. Mějme se, lidé, rádi, nebuďme na sebe zlí jako jsou čerti, a mějme také rádi naše krásné předvánoční a vánoční tradice. váš pohádkář Buchtelík V. z Prahy

Poznámka: Připravuje se vydání knížky o ponocném Janu Sluníčkovi z Malé Strany – tento nápad se zrodil ve valdickém vězení. Spisovatel a publicista Jiří Wolf alias pohádkář Buchtelík Pátý zde byl v 80. letech vězněn na III. oddělení v samovazbě, kde šest let seděl jako vězeň svědomí, nejdéle vězněný disident (9,5 roku). Otamtud posílal texty pohádek jako motáky, které byly z Valdic vynášeny a zveřejňovány doma v samizdatech, a po přeložení do angličtiny i v zahraničí.

Šlo o celkem pět knih pohádek z jižních Čech. Pekelný mandát je součástí pohádky Pekelná, a právě tento nápad se zrodil ve valdickém pekle, kousek od dnes pohádkového Jičína, a tu se, podobně jako na jihu Čech, rodí nejvíce pohádek. Tímto pohádkář Jan Buchtelík V. zdraví krásný jičínský kraj a posílá z Prahy radu, jak vyzrát nad čerty.

Příběh byl rovněž zmíněn v televizním pořadu Pošta pro tebe, a nyní moderátorka pořadu Ester Janečková chystá k vydání knižní podobu vybraných dílů. Setkání Jiřího Wolfa s člověkem, který mu v nelehké době pomohl, sem bude rovněž začleněno.