Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poetický podvečer, tentokrát se Zdeňkem Vokurkou

Libáň – Příjemná atmosféra místní cukrárny Karolínka přivítala na jednom z posledních poetických podvečerů vzácného hosta.

7.11.2011
SDÍLEJ:

Zdeněk Vokurka.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Vzácného ne proto, že by přijel do Libáně z dalekých krajů nebo se pyšnil vysokými oceněními. Naopak. Nenápadný člověk, se kterým se můžete každodenně potkávat v samoobsluze nebo v neděli v kostele. Jeho vzácnost spočívá v nespočetném množství zážitků, setkání a událostí, jež za svého dlouhého působení v oblasti umění a zejména hudby prožil. Jeho vzácnost je uložena do spousty fotografií a knih s věnováním světově proslulých umělců, osobních dopisů od hudebních skladatelů, básníků (třeba od Petra Bezruče) nebo malířů. Jeho vzácnost je ukryta uvnitř duše velmi citlivého, silně věřícího člověka.

Díky vypravěčskému nadání Zdeňka Vokurky nám bylo dopřáno prožít s ním jeho dětství na Žižkově a hned myšlenkově navázat na osobní setkávání s dalším Žižkovákem Jaroslavem Seifertem, jehož přenádherná kniha esejů Všecky krásy světa se mu stala druhou biblí.

Měli jsme možnost vrátit se do roku 1940 a s jako šestiletým školáčkem poprvé usednout do hlediště Národního divadla, které už nikdy neopustil. Do hudby, opery a umění vůbec zapálený mladík se pochlubil svojí přítomností na 1. ročníku Pražského jara v r. 1946, a abychom uvěřili, doložil svá slova programem s podpisem Rafaela Kubelíka i Edvarda Beneše.

Vzpomínka evokovala vzpomínku, každý zážitek byl doplněn drobností – vstupenkou, programem, fotografií. Lze jen těžko uvěřit, co vše se dá za jeden lidský život stihnout a zažít. Krásného i smutného – osobní setkání s J. B. Foerstrem u příležitosti Mistrových devadesátin, později i přítomnost na jeho poslední cestě.
Vzpomínky na velké osobnosti české hudby nejsou pro Z. Vokurku chladnou minulostí.

Životní přátelství s dirigentem Václavem Neumannem je trvale zachováno ve společné práci na legendárním televizním cyklu Česká filharmonie hraje a hovoří; vážil si přátelství s Josefem Sukem, v současné době s Václavem Hudečkem či Gabrielou Beňačkovou, vzpomínal na mnohé návštěvy v ateliérech malířky Ludmily Jiřincové a Jana Zrzavého. Jak citlivý musí asi být člověk, který ještě dnes při vzpomínce na osobní účast při převážení ostatků skladatele B. Martinů ze Švýcarska do jeho rodné Poličky zadrhává v hlase a oči se mu zalijí slzami.

Právě tato opravdovost a sugestivní projev doplněný hudbou blízkou jeho srdci přenesly třicítku diváků na dvě neuvěřitelně krátké hodiny zcela mimo realitu všedního dne. Srdečná poděkování, stisky ruky, přátelská objetí. To byl vskutku poetický podvečer se Zdeňkem Vokurkou. ⋌Pavla Kaprasová

7.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Klára Dostálová

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Volby 2017: Jedna z nejmenších obcí na Královéhradecku - Petrovičky mají pouze 36 voličů.
5

Nejmenší Petrovičky nemají ani obchod, na pivo chodí k sousedům

Volby z nemocničního lůžka. Pacienti chtěli volit

Jičín - V sobotu po půl deváté zamířily do Oblastní nemocnice v Jičíně s přenosnou urnou Romana Kadlecová a Dominika Raulímová.

Do bílské volební místnosti jsme museli utéct

Bílsko u Hořic - Do volební místnosti v obci jsme museli doslova utíkat. V patách nám byla početná rodinka nutrií, která sledovala volební situaci v blízkosti obecního úřadu. Když jsme chtěli zjistit k jaké politické partii se přiklání, rozeběhly se za námi.

Voličské peripetie. Neházejte lístky do kamen!

Nová Paka - Ve volebních okrscích v Nové Pace si členové a členky komisí volební účast pochvalují, obdobné ohlasy přicházejí také z Hořic.

Do stavské knihovny dorazila pětadevadesátiletá volička

Stav - Do miniaturní, leč útulné stavské knihovny přišla v sobotu po deváté hodině odvolit i nejstarší občanka obce, pětadevadesátiletá Růžena Glosová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení