VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová publikace o českém králi Karlu VI.

Jičínsko - Na pultech knihkupectví se objevila nová publikace. Její název – Karel VI. a Alžběta Kristina, česká korunovace 1723 - napovídá, že se zájemcům o historii dostalo titulu, který vůbec poprvé pojednává v plném rozsahu o obzvláště významné události spjaté s českými zeměmi v době pobělohorské.

24.11.2009 1
SDÍLEJ:

Král Karel VI.Foto: DENÍK/Archiv

Kolektiv autorů, odborníků v oborech dějiny umění, hudby, společenských elit, předkládá čtenářům ve dvanácti kapitolách kompletní pohled na osobu Karla VI., jeho rodinu, prostředí císařského dvora i dění v zemích Koruny české. Vše ve spojitosti s korunovací Karla VI. českým králem, jež se stala nejvýznamnější světskou slavností doby baroka.

V úvodních kapitolách je pojednáno o zahraničněpolitických souvislostech korunovace, vztahu panovníka k českým zemím i sňatkové politice vládnoucí dynastie. Je zde uveden na pravou míru omyl týkající se tzv. pragmatické sankce. Tento významný státoprávní akt byl spíše vyjádřením panovnické suverenity (předčasně zesnulý císařův syn Leopold Jan se narodil tři roky po jejím vyhlášení) než nástrojem, který zajišťoval nástupnictví Habs〜burků na trůn v ženské linii. Cenné jsou pasáže věnované uměleckým dílům spjatým s korunovačními slavnostmi a umělcům - malířům, literátům, rytcům, medailérům, kteří je tvořili.

Téměř vyčerpávajícím způsobem je zpracován pohled na přípravu korunovace, jak v českých zemích, tak na císařském dvoře ve Vídni. Velmi zdařile je popsána cesta panovníka do Prahy. Velký prostor je věnován společenským stykům císaře, kterými poctil vybrané osobnosti z řad šlechty, duchovenstva i měšťanstva. Nejvíce místa je věnováno pohledu na inscenaci opery Constanza e Fortezza, jejíž provedení bylo jednou z vrcholných slavností spjatých s barokní kulturou. Také je zde publikováno mnoho cenných údajů o politických souvislostech a ikonografii tohoto významného díla. Vrcholem knihy je popis korunovačního obřadu, díky pečlivému studiu pramenů, do nejmenších detailů. Defilují zde všechny osoby, Karlem VI. počínaje a služebníkem vystřelivším na vrcholu helmice věže Svatovítské katedrály dvě rány z pistole na panovníkovu počest, konče.

Závěrečná část publikace je věnována zpáteční cestě dvora do Vídně. Vyniká zde zejména pasáž o návštěvě Karla VI. na zámku hraběte Collalta v Brtnici u Jihlavy. Poslední kapitola zpracovává obraz panovníka v českém dějepisectví. Po její četbě si nelze neuvědomit potřebu vydání této knihy. Samostatnou částí závěru jsou cenné edice dobových pamětních spisů a výběrový katalog uměleckých děl. V této pasáži je velký prostor věnován ikonografii tzv. brtnického cyklu, souboru obrazů, které byly namalovány u příležitosti návštěvy panovnického dvora v Brtnici a dodnes se, byť ve špatném stavu, dochovaly na místě in situ.

Proto překvapí, že se v jinak bezchybné publikaci dopustili autoři nelogičnosti, když na určitém místě v textu hodnotí tyto obrazy jako téměř podprůměrnou práci, ale o dva odstavce dále je cyklus hodnocen jako výjimečný z hlediska dokumentárního, ale i výtvarného. Leč to je pouze drobná nepřesnost, která kompaktnost knihy nemůže narušit. Text doplňují kvalitní černobílé a barevné fotografie a přílohy, které obsahují mapy, genealogické tabulky, seznamy dvorských a zemských hodnostářů i velmi podrobný itinerář cesty královského páru a jeho dvora.

Vysokou laťku kvality, příznačnou pro všechny knihy edice Historická paměť, vydávané nakladatelstvím Paseka, posunula ještě o kousek výše spolupráce s Národní galerií. Vznikla tak nadmíru zdařilá publikace, která ve čtenáři vzbudí dojem, že se též stal účastníkem či svědkem královské korunovace v roce 1723. ⋌ Stanislav Vaněk

24.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Hořice - Klára Dostálová z Hořic, náměstkyně ministra pro místní rozvoj, jednička na kandidátce ANO 2011v Královéhradeckém kraji při svém hlasování v hořické hasičské zbrojnici uvedla:

Nejmenší Petrovičky nemají ani obchod, na pivo chodí k sousedům

Petrovičky - Občané obce s nejmenším počtem obyvatel v Královéhradeckém kraji volí na dvaceti metrech čtverečních.

Volby z nemocničního lůžka. Pacienti chtěli volit

Jičín - V sobotu po půl deváté zamířily do Oblastní nemocnice v Jičíně s přenosnou urnou Romana Kadlecová a Dominika Raulímová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení