VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajinou Mariánské zahrady aneb pozvánka na výstavu

Jičínsko – V tomto letním čase přijměte prosím pozvání do nenápadné, ale tichým půvabem prostoupené krajiny Mariánské zahrady.

2.8.2011
SDÍLEJ:

Hlásná Lhota čp. 33.Foto: Petr Luniaczek

Tu začal na svém dominiu budovat již na přelomu 16. a 17. století hrabě František Josef Schlick (1656-1740) jako celek vzájemně provázaných krajinných prvků se zvláštním zřetelem na jejich duchovní obsah, na něž z Velišského hřbetu shlíží kaple Loreta, kopie svaté chýše Panny Marie, postavená v r. 1694 dle plánů francouzského architekta J. B. Matheye.

První ze dvou procházek po krajině Mariánské zahrady začíná v Jičíně, z nějž se vydáme silnicí na Březinu. Již brzy za městem nám vlevo kyne Velišský hřbet s nejvyšší kótou 429 m, kde kdysi stával hrad, počínaje rokem 1678 zbořený z rozkazu samotného císaře, vpravo od něj víska Podhradí - rodiště spisovatele Františka Křeliny (1903-76), jehož hrob najdeme na velišském hřbitově - a ještě dále již zmíněná Loreta. Z Březiny se dáme kolem zdejší kaple polní cestou do Ostružna a poté silnicí do Dolního Lochova, kde v sobotu před letošním svátkem sv. Anny kolem 10. hodiny bylo možno zastihnout procesí ubírající se ke kapličce této světice z počátku 18. století na blízkém vrchu a nepochybně posvěcující duchovního génia loci této krajiny.

Z této vsi s několika roubenými domy (nejhezčí jsou čp. 5 a 8) jdeme nejprve po stopách tohoto procesí a pak stále po červené značce za hezkých zpětných výhledů na Jičínsko východním úbočím vrchu Houser k silničce z Ostružna k rekreačnímu komplexu Sklář, po níž a žluté značce se vracíme vlevo do této vsi. Její největší pýchou je kostel Povýšení svatého Kříže z let 1772-80, ale objevíme zde i několik roubených sýpek, z nichž zřejmě nejhezčí – patrová s pavlačí - je u čp. 8.

Poté vyrazíme po silnici k Hlásné Lhotě, ale asi po 700 m se dáme vpravo do její osady Karlov s krásnou usedlostí čp. 33 s roubeným domem i sýpkou (na horním snímku). Pak teprve pokračujeme do centra Hlásné Lhoty s dalšími roubenkami (např. čp. 11 s pavlačí a č.e. 4 s roubenou sýpkou), projdeme na její levý horní konec, lesní cestou dojdeme k široké svážnici a po ní vlevo vystoupíme do vsi Podhradí.

Odsud již po silnici seběhneme do vsi Bukvice s krásně obnovenou kaplí sv. Jana Nepomuckého z r. 1767 a několika pěknými roubenkami (např. čp. 18, 21 a 25) a od kaple se dáme silnicí na Libáň (za pěkných zpětných pohledů na Velišský hřbet a ves Veliš) do vsi Střevač s velkou barokní sýpkou (J. B. Mathey 1690), několika zajímavými sochami na návsi a více než desítkou roubených staveb, z nichž nejzajímavější je archaická usedlost čp. 4 s roubeným domem, sýpkou a stodolou.

Dále nás povede silnice na Nadslav, z níž však brzy odbočíme vlevo jinou silnicí, a ta nás podél lesa za výhledů vlevo na kostel v Bystřici a později i s červenou značkou (kterou jsme opustili před Ostružnem) dovede do rekreační vísky Batín. Zde značka odbočí širokou cestou vlevo do polí a za výhledů vpravo na Markvarticko po ní asi za půlhodinku dojdeme do vísky Važice s několika roubenými stavbami, z nichž vynikají dům čp. 3 a archaické sýpky u čp. 12 a 19.

Z Važic s námi značka seběhne k silnici a po ní nás brzy dovede do vsi Sedliště s krásnou barokní kalvárií z r. 1756, za níž stojí roubený dům čp. 2 a naproti kousek za potokem roubená sýpka v usedlosti čp. 19. A zde končí naše první procházka po trochu tajuplné krajině Mariánské zahrady.

Druhou procházku začneme ve vsi Mlýnec 3 km západně od Kopidlna, kde na jejím jižním konci u velkého rybníka Zrcadlo (jako hnízdiště vodního ptactva je přírodní památkou) objevíme hezkou roubenku čp. 8 v kožichu s lomenicí. Od ní jdeme stále podle rybníka nejprve po silnici a pak vlevo silničkou a na rozcestí opět vlevo do vsi Budčeves, kde najdeme nejen sochu P. Marie z r. 1777 s motivem zabití sv. Václava, ale vpravo od hlavní silnice i roubenky čp. 11 a 13 a roubenou sýpku v čp. 15. Od čp. 11 přejdeme hlavní silnici a za čp. 5 se dáme cestou vpravo k lesu, přes který brzy přijdeme k silnici z Mlýnce do Kopidlna, kam poté za čtvrthodinku určitě dojdeme.

K jeho dominantám patří kostel sv. Jakuba z let 1704-05, postavený snad dle projektu slavného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla a původně renesanční a v r. 1674 barokně přestavěný zámek (od r. 1948 sídlo střední zahradnické školy) a na náměstí objevíme barokní sousoší P. Marie z r. 1720.

Odsud se vydáme k jihovýchodu do blízké vsi Cholenice s pěknou kaplí sv. Marka z r. 1776 na návrší a rovněž s několika roubenkami (např. čp. 32 a 48 u silnice na Vršce) a pěkně udržovanou zděnou usedlostí čp. 20. Ves opustíme poblíž roubenky čp. 11 a pod zmíněnou kaplí silnicí do vsi Běchary, v níž v parčíku na návsi stojí barokní socha sv. Františka Serafínského z r. 1775, u kostela sv. Vojtěcha půvabná roubenka čp. 38 v kožichu z r. 1793 (bývalá škola) a pod kostelem u potůčku Stříble další pěkná roubenka čp. 76 opět v kožichu asi z počátku 19. století.

Z Běchar se vydáme po nové silnici mezi poli nejprve k východu a pak k severu do vsi Vršce, kde nás hned na kraji u silnice ze Slavhostic vítá socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1824, barokní kostel sv. Vavřince z r. 1726, ale zejména velice starobylá roubená zvonice z r. 1515 s třemi zvony (na dolním snímku), před níž stojí rovněž starobylá sloupková boží muka – tedy opět místo, zdůrazňující duchovnost krajiny Mariánské zahrady. V této vsi však stojí i několik lidových staveb, z nichž vynikají archaická usedlost čp. 12 s roubeným domem, výměnkem, špýcharem a chlévem a též roubený dům čp. 17.Odsud vystoupáme po silnici nad ves a kolem zemědělského závodu seběhneme za půlhodinku do vísky Labouň, kde se zachovalo téměř deset roubených staveb, a to hlavně u silničky, vedoucí k západu k Bartoušovu (nejhezčí z nich je usedlost čp. 8 s roubeným domem i sýpkou). Pak silnička vystoupá do polí a k severu se z ní otevře nádherný polokruhový výhled: zleva vidíme kopidlenský komín, vsi Pševes, Drahoraz, Bartoušov, vzadu Veliš, Ředici, Tábor, západní Krkonoše s Lysou horou, Kotlem, Medvědínem, vpředu Bradlec a Kumburk a konečně východní Krkonoše s Luční a Studničnou horou, Sněžkou a Černou horou. Pak seběhneme do Bartoušova, kde u hlavní silnice stojí zajímavý roubený dům čp. 4 a zde končí naše druhá procházka po Mariánské zahradě.

Závěrem své čtenáře zvu na výstavu fotografií lidových roubených a sakrálních staveb této krásné krajiny nejen z většiny prošlých vesnic, ale i z Drahoraze, Ketně, Křeliny, Libáně, Milíčevsi, Nadslavi, Nemyčevsi, Slatin, Štidel, Veliše, Vesce a Zelenecké Lhoty, která má svou vernisáž v sobotu 6. srpna ve 14 hodin v Galerii Na špejcharu v Bukvici čp. 25 a potrvá tam do 30. září 2011.⋌Petr Luniaczek


2.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 200 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení DĚLNÍK/-CE V ELEKTROTECHNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 21700 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: DĚLNÍK/-CE V ELEKTROTECHNICE - pracoviště Jičín., V případě zájmu kontaktujte personální oddělení na telefu: +420 737 216 344 nebo vyplňte dotazník zájemce o zaměstnání umístěný na našem webu a zašlete na adresu: sona.ruzanska@hydra-components.com, Požadujeme: manuální zručnost, práce na 3 směny, Náplň práce: výroba kondenzátorů, obsluha strojních zařízení., Nabízíme: Stále a perspektivní zaměstnání, dopravu do zaměstnání na směny, závodní stravování/stravenky, týden dovolené navíc, příspěvek na penzijní připojištění. Vhodné i pro absolventy, občany EU i cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Hydra a.s. - pobočka jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KUCHAŘ/-KA , V případě zájmu volejte na tel.: 727 840 500 paní Laporte nebo zasílejte životopisy na dachova@email.cz., Požadujeme: vyučení v oboru výhodou, Nabízíme: možnost i zkráceného úvazku nebo brigády.. Pracoviště: Jana hatašová s.r.o., Dachova, č.p. 1792, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jana Laporte, +420 727 840 500.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 18 000 Kč

Účetní všeobecní ÚČETNÍ VŠEOBECNÝ/-Á. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚČETNÍ VŠEOBECNÝ/-Á, V případě zájmu volejte na tel.: 775 885 613 p. Klůzová nebo pište na e-mail: vrchni@stikov-ds.cz., Požadujeme: trestní bezúhonnost, řidičský průkaz sk. B, dobrou znalost práce na PC (Word, Excel, internet), samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, komunikační a organizační dovednosti, praxe v oboru min. 2 roky., Nabízíme: zvýhodněné stravování. Pracoviště: Czech med cross z.s. - nová paka, 509 01 Nová Paka. Informace: Jiří Holubář, .

Výroba - Výroba Montážní dělník 78 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Brigáda dělník/-ice v elektrotechnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 78.1 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Brigáda dělník/-ice v elektrotechnice, Nabízíme letní brigádu, možnost nástupu již od června, provoz 1-3 směnný, podmínka 15 let a dokončená ZŠ. Mzda 78,10 Kč/h. + prémie až 4 000 Kč dle plnění. Smlouva na dohodou o provedení práce, možnost červen až září, dle dohody. Pracoviště: Hydra a.s. - pobočka jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16.–17. června 2018

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Memoriál je zároveň mistrovstvím ČR Shorin-ryu Shubukan Uema karatedó dójo.
26

Memoriál Joki Uema 2018

Barevné kroje, lidové písně a tance. Lázeňské město žilo folklorním festivalem

Lázně Bělohrad - Po pět dní žilo město již 44. ročníkem Mezinárodního folklorního festivalu Pod Zvičinou.

Železnice oslavila jubileum a přivítala rodáky

Železnice - Město v sobotu celodenním programem oslavilo 700 let od první písemné zmínky o pánech Železnických a sté výročí založení republiky. Při této příležitosti se konal také čtvrtý sjezd rodáků.

OBRAZEM: Velká cena města Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou - Za slušné divácké kulisy se v pátek 15. června uslutečnily skokanské závody na můstku K 70.

Jičín bude hostit historická sídla

Jičín – Město bude v roce 2019 hostit celostátní konferenci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT