VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesnické a myslivecké motivy v díle Karla a Josefa Čapkových

Východní Čechy: Josef Čapek (* 23.3.1887 Hronov, + duben 1945 koncentrační tábor Bergen-Belsen) je mnohostranná osobnost meziválečného umění: malíř, grafik a kreslíř, prozaik, dramatik i básník, žurnalista, výtvarný teoretik a kritik, autor scénických výprav a originálních knižních obálek, autor próz pro děti a starší bratr spisovatele Karla Čapka, s nímž zpočátku spolutvořil.

25.12.2008
SDÍLEJ:

Josef Čapek.Foto: Kresba: Jiří Škopek

Společnou divadelní hrou umístěnou do lesa je Ze života hmyzu (1921), komedie o třech jednáních s předehrou a epilogem. Do podkrkonošského lesa je lokalizována Josefova baladická novela Stín kapradiny (1930), o nichž pojednáme podrobněji.

Hra Ze života hmyzu (1921) je hmyzí metaforou, moralitou, až satirickou alegorií (jinotajem) přenášející život hmyzu na život lidí. Text působí záměrně naivisticky, primitivisticky a poněkud didakticky.

Už v roce 1919 se autoři inspirovali četbou knihy Život hmyzu od J. H. Fabra, dětskou knížkou Cvrček houslista a svými osobními entomologickými zálibami z dětství, kdy sbírali brouky, preparovali motýly a pozorovali jejich proměnu od larviček a housenek. Komedie se odehrává na lesní mýtině, kde člověk Tulák pozoruje a komentuje život hmyzu, zosobňující (personifikace) chování a život lidské společnosti. Zkrátka tulák na lesní pasece pozoruje život, hemžení a pachtění různých druhů hmyzu. První jednání Motýli nemilosrdně kritizuje bezuzdnou sexuální promiskuitu, flirtování, přelétavost, zahálčivost a poživačnost „sladkého života” nejvyšších kruhů současné lidské společnosti. Druhé jednání Kořistníci nastavuje kritické zrcadlo rodinnému sobectví, hromadění majetku a vzájemného požírání na postavách Chrobáka a Chrobačky valící kuličku trusu, mrvy, své „zlaté jměníčko”, které jim vzápětí uloupí cizí chrobák. Blíží se párek cvrčků, jsou šťastní, čekají rodinu. Dravý lumek je však zabíjí a odnáší své žravé larvičce. Ta je zanedlouho lapena a sežrána parazitem. Tulák je velmi smuten. Vidí samou vraždu, jeden hmyz požírá druhý, těší se z cizího neštěstí. Autoři kritizují kapitalistickou honbu za majetkem a banálním štěstíčkem.

Třetí dějství Mravenci symbolizuje militaristickou agresivitu, válečnictví a imperialistickou touhu po nadvládě a moci. Tulák uvažuje o sobectví a neukázněnosti hmyzu. Vyjadřuje myšlenku, že se má jedinec obětovat vyššímu celku, národu, státu. Odchází proto k mravencům, kde jedinec není ničím, celek vším. Černí mravenci pracují v šíleném tempu, padají, hynou. Nikomu to však nevadí, jde o zájem celku. Vypukne válka černých se žlutými, černí jsou poraženi. Žlutí jásají a všechny pobíjejí. Tulák nesnese pokrytectví a krvežíznivé vůdce žlutých zašlápne. V Epilogu po krátkém reji, tanci padají k zemi a hynou jepice, které demonstrují věčný koloběh života a smrti.

V původní verzi umírá i Tulák a na scéně se objevuje tetka nesoucí v náručí novorozeně ke křtu, symbolem věčného života. V přepracovaném závěru hry pak přicházejí dva drvoštěpové se sekyrami a vyzývají Tuláka, aby jim pomohl. Ten přijímá a odchází s nimi pracovat. Stejně jako v Komenského Labyrintu světa a ráji srdce potkávají se s Poutníkem a hru uzavírá hlas Celého světa: „Šťastný – dobrý – den!” – Světovou premiéru tato filozofická hra bratří Čapků měla v Národním divadle v Brně 3. února 1922 v režii Bohuše Stejskala. Inscenována byl záhy i v Národním divadle v Praze a též v zahraničí v New Yorku, Berlíně, Vídni, Londýně, Tokiu aj.

Josef Čapek v roce 1930 začal otiskovat v Lidových novinách na pokračování svou baladickou novelu Stín kapradiny ( knižně též v roce 1930), v níž podal kalendářovou historku o pytlácích a zabitém hajném. Jde o velmi hodnotný umělecky propracovaný čtenářsky atraktivní kriminální případ o pátrání po vinících, filozoficky a psychologicky řešenou problematiku viny a trestu. Děj se odehrává v různých částech podkrkonošského lesa v rodném kraji. Dva vesničtí chasníci – pytláci jsou přistiženi hajným nad upytlačeným srncem a jeden z nich hajného v pytláckém rozvášnění puškou zastřelí. Prchají pak během deseti dnů lesem před spravedlností. Vrahem je řeznický tovaryš Ruda Aksamit, samozvaný dominantní vůdce dvojice, sobecký, hrubý, otrlý, drsný a podnikavý. Submisní, citově založený, měkčí a poddajný Vašek Kala se mu neodváží vzepřít.

Čapek dušezpytně analyzuje psychické rozpoložení pytláků změněné ve štvanou zvěř. Zpočátku prožívají chvíle opojného pocitu svobody. Ale brzy se přihlásí svědomí, výčitky a ovládne je strach. Ačkoliv se snaží zahladit stopy útěku, páchají další zločiny, Ruda zastřelí nesmyslně revolverem četníka, znásilní venkovskou švadlenu, ukradnou šaty, obuv i peníze, postraší děti i skautky, až nakonec se ocitnou v pasti jako štvaná zvěř. Jsou obklíčeni četníky i vesničany a zločinec Ruda ještě zastřelí revolverem honce s holí, lesního dělníka Vojtěcha Bízu, otce tří maličkých dětí a ženy Ludmily. Když Rudu zasáhne kulka četnické pušky, uvědomí si životem otloukaný snílek Vašek Kala, že je konec a sám se zastřelí revolverem ranou do hlavy a tak se vyhne zaslouženému trestu.

Čapkova novela Stín kapradiny je vskutku mistrovská balada v próze, zdařile stylizovaná a komponovaná. Je plná epičnosti a dramatičnosti. Josef Čapek hojně využívá hovorového jazyka i dialogů (dialogizace), er-forma se střídá s ich – formou a vnitřním monologem, tzn. pásmem vnitřních pochodů, prožívání a myšlení, to, co si postava myslí, aniž by to pronášela nahlas. Překrásná jsou zde líčení přírody a lesního prostředí. Les, hlavní dějiště temné baladické novely, jemuž autor propůjčil sugestivnost, podmanivost, působivost v jeho plné škále barev, vůní, zvuků, tu není jen pouhou scenérií, ale pro štvané pytláky se stává vězením a bludištěm, z něhož pro hříšníky není úniku.

Josef Čapek též ve svých olejomalbách ztvárnil podobné motivy, několikráte Dva chlapi v lese nebo Na útěku, stejně jako Hajného i Myslivce. Lesnické a myslivecké motivy obsahuje řada dalších děl bratří Čapků.

Například Bajky a podpovídky (2. vyd. 1961), vtipné aforismy: „Strom – Daleko vidět: to se musí vysoko vyrůst.- Pařez – A proč se také neříká velebný pařez?” anebo půvabné Devatero pohádek (1932) s mistrovskou Velkou pohádkou doktorskou s postavou drvoštěpa kácejícího stromy v zemi Solimánské. Lesnické, ekologické i myslivecké motivy jsou zastoupeny též v dalších dílech bratří Čapků.

Oblíbenou písní obou bratří byli Zelení hájové, která zazněla i na Karlově církevním pohřbu 29. prosince 1938 na Vyšehradě, kde pontifikální mši sloužil opat strahovských premonstrátů M. Zavoral, když Národní muzeum i Národní divadlo odmítlo rodině a pozůstalým K. Čapka vypravit pohřeb, který se stal manifestací českého národa po tragickém Mnichovu.

25.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Informační technologie - Informační technologie Správce webu 85 Kč

Správci webu REFERENT/-KA SOCIÁLNÍCH SÍTÍ. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: REFERENT/-KA SOCIÁLNÍCH SÍTÍ - pracoviště Jičín., V případě zájmu zasílejte žitovopisy na e-mail: michal.paciorek@generali.com, Pro nový projekt podpory obchodní služby hledáme třeba právě Vás. , Máte volných pár hodin denně a přístup k počítači, tabletu nebo telefonu? Vyznáte se v sociálních sítích (Facebook, Instagram, Twitter apod.), není Vám cizí Excel a sledujete aktuální trendy? Pak jste to Vy, kdo nám může pomoc., Náplní práce bude především podpora obchodu, práce s kontakty, vyhledávání informací na sociálních sítích., Více na osobním pohovoru. Tato brigáda bude na dobu určitou - po dobu trvání projektu. Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Ing. petr byrtus - pracoviště jičín, Denisova, č.p. 504, 506 01 Jičín 1. Informace: Michal Paciorek, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 35 000 Kč

Ostatní řídící pracovníci v oblasti financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb) ACCOUNTS PAYABLE SUPERVISOR / VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ZÁVAZKŮ. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ACCOUNTS PAYABLE SUPERVISOR / VEDOUCÍ ODDĚLENÍ ZÁVAZKŮ, , Pracovní náplň:, - Odpovědnost za řízení a zlepšování procesu zpracování přijatých faktur, , Očekáváme:, - VŠ vzdělání (ekonomie, finance), - Zkušenosti z podobné pozice 3 – 5 let, - Zkušenost s vedením týmu, - Pokročilá znalost AJ, znalost dalších jazyků velkou výhodou, - Velmi dobrá znalost práce na PC (speciálně MS Excel), - Zkušenosti s prací v účetním systému (znalost SAP je velkou výhodou), - Spolehlivá, pečlivá osobnost se smyslem pro detail, - Schopnost pracovat samostatně v rychlém tempu pracovního týmu, - Schopnost stanovovat priority a pracovat na více úkolech najednou, , Pracovní pozice vhodná i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Spofadental a.s. jičín, Markova, č.p. 238, 506 01 Jičín 1. Informace: Ivana Hroudová, +420 493 583 317,+420 606 023 817.

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) FRÉZAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: FRÉZAŘ/-KA - Pracoviště Brdo - Nová Paka., V případě zájmu pište na e-mail: jvm@jvmmetal.cz nebo volejte na tel.: 731829144 p. Vancl a domluvte si osobní schůzku., Požadujeme vyučení v technickém oboru, praxe vítána, manuální zručnost, samostatnost při práci s kovem, pečlivost, chuť se učit a rozvíjet., Nástup možný ihned, vhodné i pro absolventy. Nabízíme možnost rekvalifikací a školení.. Pracoviště: Jvm metal s.r.o., 509 01 Nová Paka. Informace: Lukáš Vancl, +420 731 829 144.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 500 Kč

Ovocnáři, vinohradníci, chmelaři a ostatní pěstitelé plodů rostoucích na stromech a keřích ZAHRADNÍK/-CE - OVOCNÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAHRADNÍK/-CE - OVOCNÁŘ/-KA - pracoviště Holovousy., V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis na e-mail: kloutvorova@vsuo.cz., Požadujeme:, SŠ vzdělání zemědělského směru (specializace v ovocnářství a šlechtitelství výhodou), Znalost angličtiny výhodou, Uživatelská znalost práce na PC - programy MS Office - Word, Excel, Outlook, Internet, Řidičský průkaz sk. B a T podmínkou, Organizační a komunikační schopnosti, časová flexibilita, pečlivost, spolehlivost, , Popis pracovního místa:, Zahradnické práce - péče o rostlinný materiál , Agrotechnické práce v ovocných výsadbách a školce, Práce se zahradní mechanizací, Aplikace pesticidů, Vedení dokumentace, , Nabízíme:, Nástup možný ihned, Stálé a perspektivní zaměstnání, Možnost pravidelných odměn, Zajímavou a zodpovědnou práci ve společnosti s bohatou historií, Firemní benefity (5 dní dovolené nad zák. rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní doba, příspěvek na stravování). Pracoviště: Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský holovousy s.r.o., 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jana Kloutvorová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 21. března 2018

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Ilustrační foto

Jak ven z dluhové pasti? Obraťte se na občanskou poradnu

Řidič náklaďáku se střetl s cyklistkou

Jičínsko - Na volném úseku silnice II. třídy v katastru obce Svatojánský Újezd došlo ve středu kolem půl sedmé ráno k dopravní nehodě.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Současné mrazivé počasí úrodu jablek neohrozí

Jičínsko - Současné mrazy by neměly ovocným stromům uškodit. Chladný březen naopak ovocnáři vítají.

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT