VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesnické a myslivecké motivy v díle Karla a Josefa Čapkových

Východní Čechy: Josef Čapek (* 23.3.1887 Hronov, + duben 1945 koncentrační tábor Bergen-Belsen) je mnohostranná osobnost meziválečného umění: malíř, grafik a kreslíř, prozaik, dramatik i básník, žurnalista, výtvarný teoretik a kritik, autor scénických výprav a originálních knižních obálek, autor próz pro děti a starší bratr spisovatele Karla Čapka, s nímž zpočátku spolutvořil.

25.12.2008
SDÍLEJ:

Josef Čapek.Foto: Kresba: Jiří Škopek

Společnou divadelní hrou umístěnou do lesa je Ze života hmyzu (1921), komedie o třech jednáních s předehrou a epilogem. Do podkrkonošského lesa je lokalizována Josefova baladická novela Stín kapradiny (1930), o nichž pojednáme podrobněji.

Hra Ze života hmyzu (1921) je hmyzí metaforou, moralitou, až satirickou alegorií (jinotajem) přenášející život hmyzu na život lidí. Text působí záměrně naivisticky, primitivisticky a poněkud didakticky.

Už v roce 1919 se autoři inspirovali četbou knihy Život hmyzu od J. H. Fabra, dětskou knížkou Cvrček houslista a svými osobními entomologickými zálibami z dětství, kdy sbírali brouky, preparovali motýly a pozorovali jejich proměnu od larviček a housenek. Komedie se odehrává na lesní mýtině, kde člověk Tulák pozoruje a komentuje život hmyzu, zosobňující (personifikace) chování a život lidské společnosti. Zkrátka tulák na lesní pasece pozoruje život, hemžení a pachtění různých druhů hmyzu. První jednání Motýli nemilosrdně kritizuje bezuzdnou sexuální promiskuitu, flirtování, přelétavost, zahálčivost a poživačnost „sladkého života” nejvyšších kruhů současné lidské společnosti. Druhé jednání Kořistníci nastavuje kritické zrcadlo rodinnému sobectví, hromadění majetku a vzájemného požírání na postavách Chrobáka a Chrobačky valící kuličku trusu, mrvy, své „zlaté jměníčko”, které jim vzápětí uloupí cizí chrobák. Blíží se párek cvrčků, jsou šťastní, čekají rodinu. Dravý lumek je však zabíjí a odnáší své žravé larvičce. Ta je zanedlouho lapena a sežrána parazitem. Tulák je velmi smuten. Vidí samou vraždu, jeden hmyz požírá druhý, těší se z cizího neštěstí. Autoři kritizují kapitalistickou honbu za majetkem a banálním štěstíčkem.

Třetí dějství Mravenci symbolizuje militaristickou agresivitu, válečnictví a imperialistickou touhu po nadvládě a moci. Tulák uvažuje o sobectví a neukázněnosti hmyzu. Vyjadřuje myšlenku, že se má jedinec obětovat vyššímu celku, národu, státu. Odchází proto k mravencům, kde jedinec není ničím, celek vším. Černí mravenci pracují v šíleném tempu, padají, hynou. Nikomu to však nevadí, jde o zájem celku. Vypukne válka černých se žlutými, černí jsou poraženi. Žlutí jásají a všechny pobíjejí. Tulák nesnese pokrytectví a krvežíznivé vůdce žlutých zašlápne. V Epilogu po krátkém reji, tanci padají k zemi a hynou jepice, které demonstrují věčný koloběh života a smrti.

V původní verzi umírá i Tulák a na scéně se objevuje tetka nesoucí v náručí novorozeně ke křtu, symbolem věčného života. V přepracovaném závěru hry pak přicházejí dva drvoštěpové se sekyrami a vyzývají Tuláka, aby jim pomohl. Ten přijímá a odchází s nimi pracovat. Stejně jako v Komenského Labyrintu světa a ráji srdce potkávají se s Poutníkem a hru uzavírá hlas Celého světa: „Šťastný – dobrý – den!” – Světovou premiéru tato filozofická hra bratří Čapků měla v Národním divadle v Brně 3. února 1922 v režii Bohuše Stejskala. Inscenována byl záhy i v Národním divadle v Praze a též v zahraničí v New Yorku, Berlíně, Vídni, Londýně, Tokiu aj.

Josef Čapek v roce 1930 začal otiskovat v Lidových novinách na pokračování svou baladickou novelu Stín kapradiny ( knižně též v roce 1930), v níž podal kalendářovou historku o pytlácích a zabitém hajném. Jde o velmi hodnotný umělecky propracovaný čtenářsky atraktivní kriminální případ o pátrání po vinících, filozoficky a psychologicky řešenou problematiku viny a trestu. Děj se odehrává v různých částech podkrkonošského lesa v rodném kraji. Dva vesničtí chasníci – pytláci jsou přistiženi hajným nad upytlačeným srncem a jeden z nich hajného v pytláckém rozvášnění puškou zastřelí. Prchají pak během deseti dnů lesem před spravedlností. Vrahem je řeznický tovaryš Ruda Aksamit, samozvaný dominantní vůdce dvojice, sobecký, hrubý, otrlý, drsný a podnikavý. Submisní, citově založený, měkčí a poddajný Vašek Kala se mu neodváží vzepřít.

Čapek dušezpytně analyzuje psychické rozpoložení pytláků změněné ve štvanou zvěř. Zpočátku prožívají chvíle opojného pocitu svobody. Ale brzy se přihlásí svědomí, výčitky a ovládne je strach. Ačkoliv se snaží zahladit stopy útěku, páchají další zločiny, Ruda zastřelí nesmyslně revolverem četníka, znásilní venkovskou švadlenu, ukradnou šaty, obuv i peníze, postraší děti i skautky, až nakonec se ocitnou v pasti jako štvaná zvěř. Jsou obklíčeni četníky i vesničany a zločinec Ruda ještě zastřelí revolverem honce s holí, lesního dělníka Vojtěcha Bízu, otce tří maličkých dětí a ženy Ludmily. Když Rudu zasáhne kulka četnické pušky, uvědomí si životem otloukaný snílek Vašek Kala, že je konec a sám se zastřelí revolverem ranou do hlavy a tak se vyhne zaslouženému trestu.

Čapkova novela Stín kapradiny je vskutku mistrovská balada v próze, zdařile stylizovaná a komponovaná. Je plná epičnosti a dramatičnosti. Josef Čapek hojně využívá hovorového jazyka i dialogů (dialogizace), er-forma se střídá s ich – formou a vnitřním monologem, tzn. pásmem vnitřních pochodů, prožívání a myšlení, to, co si postava myslí, aniž by to pronášela nahlas. Překrásná jsou zde líčení přírody a lesního prostředí. Les, hlavní dějiště temné baladické novely, jemuž autor propůjčil sugestivnost, podmanivost, působivost v jeho plné škále barev, vůní, zvuků, tu není jen pouhou scenérií, ale pro štvané pytláky se stává vězením a bludištěm, z něhož pro hříšníky není úniku.

Josef Čapek též ve svých olejomalbách ztvárnil podobné motivy, několikráte Dva chlapi v lese nebo Na útěku, stejně jako Hajného i Myslivce. Lesnické a myslivecké motivy obsahuje řada dalších děl bratří Čapků.

Například Bajky a podpovídky (2. vyd. 1961), vtipné aforismy: „Strom – Daleko vidět: to se musí vysoko vyrůst.- Pařez – A proč se také neříká velebný pařez?” anebo půvabné Devatero pohádek (1932) s mistrovskou Velkou pohádkou doktorskou s postavou drvoštěpa kácejícího stromy v zemi Solimánské. Lesnické, ekologické i myslivecké motivy jsou zastoupeny též v dalších dílech bratří Čapků.

Oblíbenou písní obou bratří byli Zelení hájové, která zazněla i na Karlově církevním pohřbu 29. prosince 1938 na Vyšehradě, kde pontifikální mši sloužil opat strahovských premonstrátů M. Zavoral, když Národní muzeum i Národní divadlo odmítlo rodině a pozůstalým K. Čapka vypravit pohřeb, který se stal manifestací českého národa po tragickém Mnichovu.

25.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení POMOCNÝ/-Á PRACOVNÍK/-CE VE SKLENÁŘSTVÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÝ/-Á PRACOVNÍK/-CE VE SKLENÁŘSTVÍ - pracoviště Holín., , V případě zájmu se dostavte osobně na výše uvedenou adresu, bližší informace na tel.: 776 882 829 p. Chýle., Jedná se o práci pomocného pracovníka při montáži skleněných prvků., Požadujeme: zdravotní způsobilost, schopnost samostatného výkonu práce a technické schopnosti. Vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Glass chýle s.r.o. - holín, 506 01 Jičín 1. Informace: Jiří Chýle, +420 776 882 829.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 13 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL/-KA PRO 1. STUPEŇ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA PRO 1. STUPEŇ, Pro Základní školu a Mateřskou školu v Libáni hledáme "Učitele/-lku pro 1. stupeň". , Požadujeme spolehlivost, flexibilitu a komunikativnost. Nabízíme zkrácený pracovní úvazek (poloviční) - jedná se o 11 vyučovacích hodin týdně. , Plat: od 13 000 Kč (dle platových tabulek), Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky., , V případě zájmu zasílejte své profesní životopisy Mgr. Ladislavě Hazdrové na e-mailovou adresu reditel@zs-liban.cz.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola libáň, okres jičín, Školní, č.p. 11, 507 23 Libáň. Informace: Ladislava Hazdrová, +420 493 598 626;737 375 820.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÝ STAVEBNÍ DĚLNÍK/-CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POMOCNÝ STAVEBNÍ DĚLNÍK/-CE, V případě zájmu pište na e-mail: martinafrybova@hotmail.com., Nápln práce: přípravné a dokončovací stavební práce, práce ve výškách., Požadujeme: výborná fyzická zdatnost., Časté vysílání na pracovní cesty a pružná pracovní doba., Vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Julian hyka, Sokolovská, č.p. 330, 506 01 Jičín 1. Informace: Martina Frýbová, +420 737 437 172.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KUCHAŘ/-KA , V případě zájmu volejte na tel.: 727 840 500 paní Laporte nebo zasílejte životopisy na dachova@email.cz., Požadujeme: vyučení v oboru výhodou, Nabízíme: možnost i zkráceného úvazku nebo brigády.. Pracoviště: Jana hatašová s.r.o., Dachova, č.p. 1792, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jana Laporte, +420 727 840 500.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pronásledování Škody Octavia na Novopacku.

Pátrají po řidiči v bílé oktávce. Při zběsilém úprku zavinil nehodu

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Lomem sv. Josefa bude znít reggae

Hořice – Třídenní open air festival uprostřed přírody v areálu lomu sv. Josefa láká jako každý rok na spoustu kvalitní hudby od reggae, ska, dancehall až po drumandbass nebo raggajungle.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Auto začalo samo hořet, škoda je 50 tisíc korun

Lázně Bělohrad - Požár osobního auta v Lázeňské ulici museli v pondělí odpoledne likvidovat profesionální hasiči z Hořic a Nové Paky, a dobrovolní z Lázní Bělohrad.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT