Mottem letošní akce je Sladký život s knihovnou.V rámci měsíce března je týden od 5.- 11. 3. určený pouze k propagaci čtení a je nazván Týden čtení. 

Knihovny se zaměří na interpretaci z děl spisovatelů, jejichž výročí si připomínáme. Letos například Charles Dickens a Božena Němcová. V dětských odděleních knihoven se bude jistě připomínat 100. výročí Jiřího Trnky.

Cílem je nabídnout návštěvníkům co největší kontakt s autory a překladateli literárních děl i odborné literatury. V letošním roce, ale i v budoucnu chtějí knihovnice pravidelně pokračovat v oceňování nejlepších čtenářů.


Hořice


Do celorepublikového projektu se zapojilo i hořické zařízení. Dnes se koná od 18.30 hodin přednáška manželů Vackových. Ti přítomným přiblíží Japonsko a Koreu. Šestého, třináctého a dvacátého března je budova určena všem, kteří se chtějí naučit základy na počítači. „Osmého března pořádáme prázdninové čtení a hraní s Lichožrouty. Dvacátého vyhlásíme čtenáře roku 2011 a k tomu s Václavem Žmolíkem procestujeme Česko,“ přiblížila nám program pracovnice knihovny Stáňa Najmanová.

 Třicátého března vypukne Noc s Andersenem. V průběhu tohoto měsíce se knihovnice s dětmi ze základních škol vydají za loupežníky Miloše Kratochvíla a budou si povídat o moderní pohádce na základě knížky Pohádky pro dobrodruhy. Se staršími dětmi rozeberou Kytici a s dětmi z mateřských škol si připomenou Hrubínův Špalíček veršů a pohádek.


Nová Paka


V Nové Pace jsou pro děti základních a mateřských škol připraveny po celý měsíc besedy. „Žáčci se mohou těšit na básničky a rýmy, Poprvé v knihovně, O dětech a knihách, Škola naruby nebo Kuba nechce číst. Také přijede spisovatelka Iva Procházková,“ vysvětlila Jičínskému deníku ředitelka zařízení Stanislava Benešová.

Školáci druhých tříd projdou zkouškou, u které se knihovnice přesvědčí, zda znají všechna písmenka a umí číst. Při zdárném konci obdrží vlastní klíč od Písmenkového království, který si musí hlídat, aby jim nezrezivěl. Studenti středních škol uslyší přednášku věnovanou českým ilustrátorům dětských knih se zaměřením na Jiřího Trnku, který má letos sté výročí. „Mimoto jsme pro ně přichystali besedu o životě Jana Amose Komenského, protože ten by 28. března oslavil 420 narozeniny,“ řekla Stanislava Benešová.

Zaměstnanci knihovny vyrazí i mezi seniory do domova důchodců, kde jim předčítají. Celý březen se obyvatelé mohou vyjádřit k tomu, jak jsou spokojeni se službami novopacké čítárny. Akce vyvrcholí Nocí s Andersenem, která začíná v 18 hodin a končí druhý den v 9 hodin. Pro účastníky jsou připraveny soutěže, čtení, loutkové divadlo nebo stezka odvahy. V knihovně je evidováno 1800 čtenářů z toho 600 dětských.


Jičín


Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně dnes pořádá pro nově založený Klub aktivních seniorů přednášku na téma zážitky Olgy Jakubcové z cest po Rusku. Jako každý měsíc je i tento věnován dětem. Ty mohou 5. března přijít do hudebního oddělení, ale nesmí si zapomenout vzít pět knoflíků. Čeká vás i přednáška Markéty Hejkalové, spisovatelky, překladatelky finského spisovatele Miki Waltariho a šéfredaktorkou nakladatelství Hejkal. Nebudou chybět ani počítačové kurzy pro seniory nebo Noc s Andersenem. Od 1. března je zpřístupněna výstava Jedinečný Český ráj od Zdeňka Mrkáčka a na 28. března je nachystána beseda s autorem.

„Zároveň zahájíme počítačové kurzy nejen pro seniory, o které je stále velký zájem. Našim čtenářům také nabízíme k zapůjčení čtečky elektronických knih. Hůře pohyblivým, kterým chůze do knihovny působí potíže nebo k nám nemohou dojít vůbec, zajišťujeme donášku knih domů,“ přibližuje další aktivity ředitelka knihovny Jana Benešová.
O aktivitách knihoven v našem regionu se dozvíte na našem webu.