Veškeré prvky, od prvního námětu přes kulisy a šaty po konečnou realizaci, bude původní. ZUŠka během procesu tvorby, který zabere dva roky, chce zmobilizovat na pět set lidí.

Kde se vzal prvotní impulz? „Skladatel Otakar Kovář nabídl, zda se nechceme pustit do vlastního muzikálu. Tehdy mě ani nenapadlo, že bychom to mohli opravdu uskutečnit. Ale nabídka padla a my jsme náhle začali přemýšlet, o čem by mohl být," řekla Jaroslava Komárková, která je zároveň zastupitelkou a radní.

Rumcajs a Albrecht z Valdštejna, kteří se coby hlavní postavy nabízejí, byli zamítnuti. Chce to prý někoho spojeného s Jičínem, ale zároveň nepříliš propíraného. Eliška Kateřina Smiřická je historická postava, příslušnice šlechtického rodu a osoba, která utkvěla v kolektivní paměti. Bohužel ale především svým tragickým životem a faktem, že kvůli nešťastné lásce pravděpodobně vyhodila jičínský zámek do povětří.

„Musí tam být drama, láska, potřebujeme šťastný konec a taky je vhodné, aby se to týkalo Jičína. Kateřina splňuje hodně požadavků, jenomže, propána, končí to hrozivým výbuchem," vyložila Jaroslava Komárková energicky. Děj se proto dočká modernizace, či přesněji řečeno vypravěčského rámce, kdy se v epilogu hlavní hrdinka setká se svou láskou na nečekaném místě.

Hudba je jeden ze dvou aspektů, který bude pocházet z hlediska ZUŠky z vnějších zdrojů. Bude ji mít na starosti skladatel Otakar Kovář, který už 38 let působí jako člen orchestru Jihočeského divadla a zároveň je pedagogem na ZUŠ Piaristické náměstí v Českých Budějovicích. Pro záměr získal textařku Kateřinu Suchanovou.

Pracovní tým

„Muzikál píšu, jelikož řadu let spolupracuji s uměleckými školami v oblasti takzvaného ušití písně pro specifické obsazení souboru. Napadlo mne, že bych rád našel školu, která má ve svém programu všechny obory, jež k muzikálu patří, a která by se na celém díle tudíž podílela. Po dlouhé době jsem se spojil s paní ředitelkou ZUŠ Jičín Jaroslavou Komárkovou a postupně jsem měl možnost setkat se s projekty, které se na škole dělají. Zjistil jsem, že tento ústav začíná splňovat moji představu," naznačil autor.

ZUŠ J. B. Foerstera v reakci sestavila pracovní tým, který má za úkol vybrousit příběh a zhodnotit jej s textařkou a skladatelem. V tomto kolektivu jsou zatím (kromě Jaroslavy Komárkové) Ladislava Mařádková, Ondřej Koláčný, Vít Heřman, Zdeňka Svobodová, Eva Černochová a Pavel Krčmárik. Velký start celého projektu se udál během ledna, kdy se někteří členové skupiny v Praze setkali s Otakarem Kovářem a Kateřinou Suchanovou.

Organizátoři chtějí do muzikálu, který bude mít za dva roky během Valdštejnských slavností premiéru, zapojit co nejvíce žáků všech věkových kategorií. A protože příprava je dlouhodobá záležitost, bude dost času na vypilování rolí. Zapojí se i tanečníci, výtvarný obor přichystá kulisy a rekvizity. Klíčových postav bude zhruba pět a Jaroslava Komárková zmínila, že už letos na jaře se uskuteční konkurz. „Víme, pro koho pěvecké role tvoříme, ale protože se nechceme ošidit o žádný talent, Pavel Krčmárik vymyslel, že vypíšeme soutěž. Bude koncem května, nebo začátkem června. Půjde o takové Jičín hledá Superstar."

V září škola otevře speciální obor, který bude připravovat herce právě na ztvárnění rolí. Tak držme palce.