Po včerejším prologu v Sedličkách je na dnešek připraven bohatý program na Valdštejnově náměstí. Přístup do centra je pouze na platnou padesátikorunovou vstupenku, pro děti do 140 cm zdarma.

Již v půl deváté se vypraví vévoda se svojí družinou z lodžie na dlouhý pochod lipovou alejí, ulicí Svatopluka Čecha k Masarykovu divadlu. Tam bude zastávka, protože budou účastníci čekat na cestující ze speciálního Continental Expresu Valdštejn, který vyjel ráno v půl osmé z Prahy Libně a v deset by měl být v Jičíně. Dospělí zaplatili za cestu 240 korun a v ceně jízdenky je i vstupné na náměstí.

Zároveň přijede další zvláštní vlak vypravený z Pardubic a Hradce Králové. Všechny tři skupiny by se měly spojit a v čele s družinou vévody Albrechta po Husově ulici kolem jedenácté hodiny dospět na náměstí.

Tam již bude připravena městská rada v čele se starostou města ing. Martinem Pušem a vzácnými hosty. Těmi je především královéhradecký hejtman ing. Pavel Bradík a starostové partnerských měst spjatých s Valdštejnem, t.j. Prahy 1, Chebu a Frýdlantu. „Nově bude právě dnes předáváno kovové žezlo se znaky našich měst tomu, kdo chystá další slavnosti. Tím bude Cheb,“ uvedl místostarosta Richard Koníř. K novinkám patří i zmíněná trasa průvodu, dva mimořádné vlaky a třeba i nové pódium.

Celodenní program

Již od rána bude znít náměstím dobová hudba, postaveno bude vojenské ležení, vystupovat budou kejklíři, pouliční divadla a samozřejmě bude fungovat středověké tržiště a ukázky starých řemesel.
V hodinu po poledni v kostele sv. Ignáce předvedou své umění žáci místní základní umělecké školy. Uvedou hudbu právě z Valdštejnovy doby. Další koncert je připraven do Porotního sálu na 17. hodinu. Zazpívá smíšený pěvecký sbor Smetana a Dobrovan z Dobrovic.

„Celá akce přijde na osm set tisíc korun. Město ze svého rozpočtu dává 300 000 a zbytek je na sponzorech. Největší podíl poskytuje již tradičně Continental,“ uvedl Richard Koníř.


Čtvrt hodiny před devátou večer se u bývalých kasáren v lipách shromáždí pochodňový průvod, který se poté vydá na náměstí.

Tam po jeho příchodu kolem jednadvacáté hodiny začne ohňová show. Kdo nebude chtít jít spát, může o půl desáté sledovat vizuální představení na velkém nádvoří zámku, které je zcela v režii Roberta Smolíka, vystoupí i skupina Ritornello.

Epilogem víkendových oslav je zítřejší Missa Solemnis aneb Valdštejnská slavnostní mše, kterou na dobové nástroje zahrají soubory Ritornello, Literátské bratrstvo a hosté v kostele sv. Jakuba.
Další Valdštejnské slavnosti se budou konat v Jičíně až v roce 2010.