Po loňské přestávce začínají dnes ve městě Valdštejnské slavnosti. Jsou pořádány v roce 425. výročí narození Albrechta z Valdštejna a 715. výročí první písemné zmínky o městu. „Termín jsme zvolili na dobu, kdy je v běhu turistická sezona, konají se školní výlety a i počasí bývá rozumnější. Potřebujeme prostřednictvím Valdštejnských dnů připomenout existenci Jičína, přitáhnout sem turisty, ale i místním ukázat, že žijí v zajímavém městě, na které mohou být hrdi,“ uvedl místostarosta Richard Koníř.

Prolog

Dnešní program se bude odehrávat ve Valdštejnské lodžii. Kolem osmnácté hodiny je očekáván příjezd Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, připraven je koncert skupiny Kantoři, legendární Naivní divadlo z Liberce přiveze Bezhlavého rytíře a hlavně rodiče s dětmi se mohou těšit na vypouštění papírových montgolfiér. Jistě vítaným faktem je, že celý program, který bude končit pozdě večer, je zdarma.

Sobota na náměstí

Zítřek přináší bohatý program, který je koncipován tak, aby si každý přišel na své.

Důležité sdělení hlavně pro místní: náměstí bude od osmi hodin uzavřeno. „To neznamená, že by nemohli občané zajít do obchodů a podobně. Nikdo nebude omezován,“ uvedl Richard Koníř. I přesto budou mít zavřeno v potravinách „u myší díry“, v drogerii Bílá růže a v masně. Pravděpodobně neotevře ani majitel zlatnictví Kleopatra. Vstupné 50 korun na celodenní program je spíše z kategorie těch velmi nízkých, navíc děti do 140 cm nebudou platit vůbec.

Program bude probíhat kontinuálně od osmi hodin až prakticky do desáté večer, kdy začne na nádvoří zámku Nocturno, které je zcela v režii Roberta Smolíka a Handa Gote, připraven je i koncert skupiny Ritornello.

Podrobnější program aktuálně zveřejníme zítra.

O zásadním problému, s kterým jsou spojeny nejen Valdštejnské dny, promluvil včera místostarosta Koníř. Do Jičína se totiž chystá mnoho významných osobností a partnerů z měst spojených s osobou vévody. Bohužel hoteliéři již včera hlásili, že mají zcela vyprodáno. Jičín disponuje přibližně 240 lůžky a minimálně stovka jich chybí. „To je právě kapacita uzavřeného hotelu Start,“ uvedla Tereza Beranová z jičínského infocentra.

Tam mají největší problémy, jak vysvětlit zájemcům, že je nemají kde ubytovat. Vévodu Valdštejna přivítá starosta města Martin Puš i královéhradecký hejtman Pavel Bradík. Ten později zavítá do Staré Paky.