Hlavním táhlem budou jistě Valdštejnské slavnosti, které se budou konat od pátku 23. do neděle 25. května v Jičíně. Na léto připravují Kulturní zařízení města letní festival a v září proběhne další ročník akce Jičín – město pohádky.

„Ano, dá se říci, že nic nového, ale ono to nejde ze dne na den změnit například myšlení podnikatelů. Město organizuje slavnosti, vytváří podmínky, ale nemůže suplovat podnikatelskou sféru,“ uvedla předsedkyně komise cestovního ruchu Renáta Svobodová. Jak potvrdil i místostarosta Richard Koníř, problém je v tom, že lidé se chtějí bavit, chtějí zde najít něco zajímavého a určitě se potkat s Rumcajsem nebo Valdštejnem.

Tradice

„Na ty dvě postavy sázíme. Potřebujeme Rumcajse, potřebujeme ochotné lidi, kteří budou například procházet centrem v dobových kostýmech, stanou se Mankou nebo Rumcajsem, nechají se vyfotografovat. Není zde cukrárna, která by lákala turisty svým pohádkovým nebo historickým interiérem a sortimentem,“ upozornila dále Renáta Svobodová.

Komise cestovního ruchu vypsala podmínky pro finanční pomoc v této oblasti. Drobní podnikatelé, důchodci, studenti mají možnost získat potřebné informace u vedoucí odboru kultury Marie Faruzelové ( 493 545 175). Asi nepůjde vše rychle a hladce, ale radnice chce věci měnit.

Můžete i nám napsat své názory na to, jak by měla vypadat turistická sezona, kdo by mohl pomoci. Zřejmá snaha je od „turistů“, hospodářské komory, ale mizivá od majitelů penzionů, hoteliérů, zřizovatelů restaurací, obchodníků v centru.

Vaše nápady, názory čekáme na radovan.sal@denik.cz.