VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nahlédnutí do historie jičínských skautů

JIČÍN - Letos si připomínáme 95. výročí založení prvého junáckého oddílu. Šestou část výpisků z kronik připravil Jaroslav Drozen.

19.10.2007
SDÍLEJ:

John Skinner Wilson, ředitel mezinárodní skautské kanceláře, vůdce anglické lesní školy pro vůdce v Gillwellu.Foto: Archiv skautů

Na první výzvu v květnu roku 1945 junáci v kroji nastoupili do služby revolučního národního výboru. Roman Valenta vzpomíná, jak se synem nájemce hotelu Slávie Standou Procházkou vyfasovali prázdné pušky a měli hlídat trať od nádraží až po Mazánkovy školky a zpět. Prázdné pušky bez nábojů jim dali proto, že neměli ještě vojenský výcvik. Potom nás přeřadili do Starých kasáren a sloužili jsme jako spojky a zdravotní pomocníci.

Obnova po válce

S ukončením 2. světové války, obnovou svobody a Československé republiky v květnu 1945 zahájilo skautské hnutí znovu svoji činnost. Vůdcovské zkoušky složili na podzim na chatě na Prachově Ladislav Vondráček – Ovar a Roman Valenta.


Dívčí odd. tábořil za Ostružném v rokli ve Sv. Anně, tohoto tábora se účastnila jako jedna z mnoha i Blanka Gabrielová – Moranová. První odd. skautů tábořil v Jizerských horách na začátku přehrady Souš, na levém břehu říčky Černé Desné pod vedením K. A. Blažka – Akely. Druhý odd. měl tábor u Pilského rybníka pod vedením bří. Joži Získala a L. Fendrycha. Pro tento tábor si členové připravili dvě pramice. Na témže místě po nich tábořil ještě 4. odd. Vlčata radostí z nabyté svobody vyslyšela volání svého Akely a sešla se s ním u poradní skály.

Město rozkvetlo žlutými šátky, vlčata se objevila v májových i všech ostatních slavnostech. Začaly první schůzky na rezervaci, chodila na výlety a připravoval se i první tábor, který se uskutečnil v červenci na hájence v Pařezské Lhotě. Malá vlčata spala na půdě provoněné hájenky, ti starší pak ve stanech postavených na dřevěných a jutových malovaných podsadách umístěných na zahradě. V kuchyni vládla nezapomenutelná ses. Fricová, vlčata si na vlastní vaření netroufla, vždyť nejmladšímu Broukovi nebylo ještě 6 roků. O výchovnou činnost se postaral br. dr. Opatrný a br. Nožička – Pardál.

Rok 1946

V roce 1946 složila vůdcovskou zkoušku ses. Jiřina Filsaková. Lesní školy se účastnili František Palas – Pes a Ladislav Vondráček – Ovar. V červnu se středisko ve velkém počtu účastnilo srazu Riegrovy oblasti v Turnově. Náčelníkem oblasti byl MUDr. Josef Moran – Rama. V závodech naše vlčata obsadila 1. místo. Tábořiště bylo na břehu Jizery. První dívčí odd. tábořil v Ledcích u rybníka Borůvek. Vedly jej ses. Jiřina Filsaková a V. Větrovská. Byl to velmi úspěšný tábor též zásluhou br. Marečka, lesníka v Ledcích. Jako bývalý skaut naučil děvčata mnoho užitečného.


Jaro a léto zastihlo vlčata připravená a lesní tábor nejdelší ze všech byl čtyřtýdenní – našel své místo na Orlím hnízdě v Prachovských skalách, kde byl postaven pro činnost Lesní školy. Tábor opět vedl svým osvědčeným způsobem Akela – Fric, o výchovnou a zájmovou činnost se postarali bří. dr. Bureš, Frant. Matějka a dr. Opatrný. Proti loňskému roku byl to tábor již náročný. Vlčata skládala odborky a stupně zdatnosti, u slavnostního ohně v rokli pod Orlím hnízdem pak na konci tábora starší vlčata složila vlčácký slib. Tam si také všichni zazpívali a do života navždy nesli vlčáckou píseň „Džungle ztichla, večer nastal, ke spánku se všechno krade. Jen v táboře smečky vlčat, na stráži je vlče mladé.“


Třetí chlapecký odd. pod vedením Romana Valenty – Bucka a Jirky Adama tábořil v lese u rybníka, nad Novou Vsí nad Popelkou.

Orlí hnízdo

Středisko získává zpět „Skautskou rezervaci“ na východním okraji Čeřovky s původní zděnou klubovnou a hřištěm na volejbal. Po německých vojácích dostává jejich dřevěnou boudu – stanoviště protiletadlové hlásky u Milohlídky. Tuto dřevěnou klubovnu nazývají „Orlí hnízdo“, byla přidělena 3. odd. Na rezervaci staví další dřevěný domek se dvěma klubovnami. Tento barák byl přivezen od Železného Brodu, kde byl postaven v roce 1939 a sloužil tam jako protektorátní celnice.


Celá tato skautská rezervace byla v činnosti až do rozpuštění Junáka, který byl československými bolševiky zakázán a rozpuštěn k 1. lednu 1951.
Vedoucím střediska byl vůdce A. Blažek, instruktory bří. Okrouhličtí – Gaudi a Šibal, Škaloud – Čkalov, Palas – Pes, MUDr. Jiří Filsak a Roman Valenta. Dívčí odd. vedly: 1. odd., dívky od 14 let Jiřina Filsaková, 2.odd., dívky do 14 let Věra Pašková, světlušky Lída Poledňáková.
Na podzim uspořádal dívčí kmen akademii, na které si vydělal hlavně na kuchyňské vybavení. Jako první použila toto nádobí Oblastní lesní škola v Prachovských skalách roku 1947.

Vzácné návštěvy

Dne 8.10. byl při návštěvě Jičína mezi skauty pan prezident dr. Edvard Beneš. Ve dnech 25.4. – 6.5.1947 uskutečnil do ČSR oficiální návštěvu bratr Lord John Wilson, ředitel mezinárodní skautské kanceláře v Londýně, vůdce anglické lesní školy pro vůdce v Gillwellu. Navštívil i město Jičín a Oblastní lesní školu v Prachovských skalách na Orlím hnízdě dne 1. května 1947. Další Oblastní lesní škola proběhla opět na Orlím hnídě 3.-15. srpna 1947 za vedení místonáčelníka Jaromíra Preiningera – Průkopníka, které se účastnili bří. Gandi a Šibal – Vokrouhličtí. V tomto roce absolvovali lesní školu Marie Bučinová a Zdeněk Pokorný v Ostružně.


O půlnoci z 9. na 10. srpna 1947 bylo zahájeno první poválečné tzv. Jamboree míru na Seině ve Francii, kde se sešlo 50 000 skautů z celého světa. Zahájení provedl Lord Wilson a gen. Lafone. Z ČSR se účastnila 500členná výprava vedená dr. Rudolfem Plajnerem a dr. Karlem Průchou. Naše výprava dorazila na Jamboree v Mondialu v pátek 8.8. a byla zařazena do podtábora Provence. Jedním z účastníků byl Vojtěch Kabeláč z Bolzanovy ulice v Jičíně, a ten vzpomíná: „Každým krokem přicházíš do cizí země, cizího světa, bez pasu, bez víza a bez měnění valut a peněz. Jedinou měnou jsou tu odznaky a drobnosti, nejlepší obchodníci jsou zdá se hned po Arménech Čechoslováci.

Nejužívanější slovo bylo čenž. Součástí byl dvoudenní pobyt v Paříži s prohlídkou Louvru, Notre Dame, Eiffelovy věže a jiné. Z Paříže jsme jeli k moři do Normandie, kde jsme tábořili na pobřeží u města Grand Campu. Byli jsme též u Darney, kde starosta čs. Junáka dr. Velen Fanderlík odhalil desku T. G. Masarykovi, který zde vyhlásil našim legionářům republiku. Navštívili jsme velké hromadné pohřebiště amerických vojáků, ležící vysoko ve Vogésách poblíž francouzského města Epinalu“.


Dívky tábořily za vedení ses. V. Větrovské u Stvolánek na Českolipsku společně s roudnickými skautkami za vedení ses. Jiřiny Filsakové, která se do Roudnice odstěhovala. Tábora se účastnily anglické skautky Eileen Wodhall a Constance Croshaw.


Druhý dívčí odd. a světlušky tábořily u hájenky u Sv. Trojice za Ostružnem za vedení Věry Hlaváčové. Vzpomíná Jiřka Hejduková – Škeble.
První odd. skautů tábořil na louce na levém břehu pod vjezdem trati do tunelu pod Spálovem proti soutoku Kamenice s Jizerou, za vedení bří. Blažka a L. Vokrouhlického. Táborová kuchyně byla v opuštěném stavení v blízkosti tábora. Na Jizeře byla postavena kamenná hráz sloužící pro koupání a pohon vodního kola na spodní vodu, které pak pohánělo dynamo vyrábějící proud pro zabezpečovací zařízení kuchyně a její nouzové noční osvětlení. Tento rok byl rokem tragického sucha.

Akela – Fric odjíždí

Smečku opouští Akela – Fric, který je služebně povolán vést rekreační podnik v Krkonoších ale naši skauti těží z jeho známosti a získávají velikou chalupu na Lahrových boudách nad Strážným a vlčata jsou prvními jejími obyvateli. Vedení tábora se ujali br. Matějka – Akela, nápomocen mu byl dr. Bureš, o skautskou náplň se staral velmi oblíbený br. Vokrouhlický - Šibal. Kuchyň byla tradičně v rukou kuchařek, vlčata s láskou vzpomínají na jídla, která jim připravily paní Burešová, Kredviková a Novotná.


Vycházky po tehdy ještě zalesněných Krkonoších, sportovní turnaj, kouzelné usínání celé smečky v jedné společné ložnici na půdě chalupy, mytí v ledovém horském potůčku, výlet na Snežku s nenadálým setkáním s polskými skauty – karcery, to jsou vzpomínky na krásně prožité mládí.


Poznámka: archivní fotografie byly pořízeny při oficiální návštěvě bratra Lorda Johna Wilsona v Jičíně v roce 1947.

19.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 40 000 Kč Řidiči tahačů ŘIDIČ/KA KAMIONU. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDIČ/-KA KAMIONU, V případě zájmu volejte na tel.: 493 793 377 nebo 603 358 578 p. Ježek, Požadujeme základní vzdělání, ŘP sk. C+E, , Nabízíme PP na dobu neurčitou, mzda 40000,-Kč. Práce od Po - Pá, volné víkendy., Vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Patrik ježek s.r.o., 507 81 Lázně Bělohrad. Informace: Patrik Ježek, +420 493 793 377,603 358 578. Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha strojů na úpravu vláken, dopřádání a navíjení příze a nití SOUKÁNÍ, SNOVÁNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: SOUKÁNÍ, SNOVÁNÍ- pracoviště Hořice., V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: jan.vach@mileta.cz, s dotazy se obracejte na tel.: 493 654 463 Ing. Vach. , , Požadavky: výhodou výuční list v textilním oboru., Nabízíme PP, nástup ihned, dotované stravování, 5 týdnů dovolené, 1 000 Kč/měs. nečerpáte-li nemocenskou, zvýhodněný tarif na mobilní telefon, svoz zaměstnanců na víkendové směny., Vhodné i pro cizince pro zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Mileta a.s.- pracoviště, Husova, č.p. 734, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jan Vach, +420 493 654 463. Věda a výzkum - Věda a výzkum Strojní inženýři ve výzkumu a vývoji 25 000 Kč Inženýři elektrotechnici a energetici ve výzkumu a vývoji Vývojový/-á inženýr/-ka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝVOJOVÝ/-Á INŽENÝR/-KA, Popis pracovního místa, •vývoj výkonových kondenzátorů a kondenzátorů pro výkonovou elektroniku a jejich následné zavádění do sériové výroby,, •práce na vývojových projektech , •spolupráce úzká s laboratoří a s výrobou., , Požadujeme, •VŠ vzdělání technického směru, nejlépe obory silnoproudá elektrotechnika, nebo elektroenergetika, případně jiné zaměření elektro,, •praxe v oblasti výkonové elektrotechniky výhodou, ale možno i absolvent,, •znalost analýzy sítí výhodou,, •aktivní znalost NJ nebo AJ podmínkou,ČJ není podmínkou , •výhodou základ. znalost normy ISO 9001:2000, zkoušky dle. Vyhl. 50/78 Sb. výhodou,, •dobrá znalost práce v MS Office aplikacích, , •schopnost týmové, ale i samostatné práce, komunikativnost, pečlivost., •ŘP sk. B, ochota občasných služebních cest., Nabízíme, •stálé a perspektivní zaměstnání s možností profesního i osobního růstu,, •zajímavou a zodpovědnou práci u české, mezinárodně orientované společnosti,, •místo výkonu práce – Jičín - PP na dobu neurčitou,, •firemní benefity (5 dní dovolené nad zák.rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní doba, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, bonus za plnou docházku, stravenky, sleva na mobilní tarify pro soukr. účely), pomoc se zajištěním ubytování v Jičíně, zasílejte životopisy na e-mail: sona.ruzanska@hydra-. Pracoviště: Hydra a.s. - pobočka jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 500 Kč Zahradníci zelináři ZAHRADNÍK/-CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZAHRADNÍK/-CE - OVOCNÁŘ/-KA, V případě zájmu kontaktujte paní Ing. Janu Kloutvorovou na emailové adrese: kloutvorova@vsuo.cznebo telefonním čísle : 739 690 106, , Požadujeme:, SŠ vzdělání zemědělského směru (specializace v ovocnářství a šlechtitelství výhodou), Znalost angličtiny výhodou, Uživatelská znalost práce na PC - programy MS Office - Word, Excel, Outlook, Internet, Řidičský průkaz sk. B a T podmínkou, Organizační a komunikační schopnosti, časová flexibilita, pečlivost, spolehlivost, Požadované doklady: Strukturovaný životopis, , Popis pracovního místa:, Zahradnické práce - péče o rostlinný materiál , Agrotechnické práce v ovocných výsadbách a školce, Práce se zahradní mechanizací, Aplikace pesticidů, Vedení dokumentace, , Nabízíme:, Nástup možný ihned, Stálé a perspektivní zaměstnání, Zajímavou a zodpovědnou práci ve společnosti s bohatou historií, Firemní benefity (5 dní dovolené nad zák. rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní, doba, příspěvek na stravování), Možnost pravidelných odměn. Pracoviště: Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský holovousy s.r.o., 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jana Kloutvorová, +420 739 690 106.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FOTBALISTÉ Nového Města nad Metují (ve žluto-modrém) po nejlepším podzimním výkonu porazili Kunčice 3:1.

Železnici přihrály ve druhé půli vítězství vlastní góly soupeře

Ilustrační foto

První ztráta. Lídrovi vzalo bod Vrchlabí

Od pondělí začíná Týden republiky

Jičín - Týden republiky začíná od pondělí v Základní škole na Husově ulici a je plný neotřelých nápadů.

Jičín v Úvalech nezaváhal, Dvůr trápil favorita z Brna

Jičín - Uplynulý víkend přinesl v házenkářských soutěžích přestávku, kterou vyplnil program 3. kola Českého poháru.

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. října 2018.

I stromy si zaslouží oslavu

Jičín - Podzimní vánek roztančil spadané listí tichých pozorovatelů historie Valdštejnské lodžie mezi návštěvníky Slavnosti stromů. V parku barokního letohrádku se v sobotu tvořilo při Stromodílnách.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT