VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival pohádky se blíží

JIČÍN - Do programu festivalu Jičín - město pohádky, který od 11. do 16. září vstoupí do 17. ročníku, se zapojí také řada středních škol, učilišť, vyšších odborných škol nejen z regionu, ale celé republiky.

29.8.2007
SDÍLEJ:

Logo festivalu Jičín - město pohádky.Foto: DENÍK/archiv

Podtitul festivalu Ten dělá to a ten zas tohle aneb Řemesla v pohádkách jim nabízí dostatečný prostor pro předvádění řemeslných činností a realizaci tvůrčích dílen.

Nováčci i stálice

K subjektům, které patří k „pohádkovým“ stálicím, jako jsou novopacká pedagogická škola, zahradnická škola v Kopidlně, truhlářští učni z Integrované střední školy v Semilech, jičínská základní umělecká škola, Filmová škola Zlín, přibude i řada nováčků. O popularitě akce, kterou pořádá Nadační fond Jičín - město pohádky a město Jičín, svědčí i to, že se školy již hlásí samy. Například Pedagogická fakulta z Ústí nad Labem, která v loňském roce vyráběla na arkádovém nádvoří zámku létající přízraky, nabídne dílnu Řemeslníci cechu výtvarného, kde děti budou vytvářet grafiku, podivuhodné portréty pomocí kamery obscury, budou moci sledovat malíře při práci. Výsledkem klauzurní práce studentů Střední soukromé výtvarné školy v Písku byl návrh obalu programové brožury festivalu. Bylo z čeho vybírat a výtvarnice Lída Tmějová a dramaturg festivalu Martin Zajíček zvolili práci Jakuba Ficala, studenta 3. ročníku SSVŠ, který se zhostil zpracování grafiky celé brožury.

Řemesla

Studenti z Písku přijedou do Jičína a budou se prezentovat módní přehlídkou při zahájení, povedou dílny tkaní, drhání, paličkování. Předvádět se budou a dílny povedou i studenti z Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové Praha - Žižkov, stejně jako budoucí sochaři a kameníci z Hořic, šperkaři z Turnova či studenti Uměleckoprůmyslové školy sklářské ze Železného Brodu. Až z Mostu dorazí studentky Střední pedagogické školy zahrát divadelní pohádky a ve výčtu nelze opomenout aktivity středního odborného učiliště z Lázní Bělohrad, Střední školy gastronomie a služeb z Nové Paky, v jejíchž dílnách se budou dokonce plést housky, na Valdštejnově náměstí rozloží také svoje „ šitíčko“ sedláři a brašnáři z Odborného učiliště v Hořicích a se svou dílnou se ozvali studenti uměleckých škol a pedagogické fakulty z Liberce. Určitě se bude nejen na co dívat, ale i možnost se zapojit a zkusit svoji dovednost, ta může být korunována udělením výučního listu.

„Zájem studentů nás těší, vždycky bylo naším přáním zapojit tuto věkovou kategorii a tím, že nejsou pouhými návštěvníky, ale předvádějí řemesla, vedou dílny, připravují vlastně program pro malé i velké, je naše radost dvojnásobná. Těším se, že Jičín bude žít nejen řemesly, ale i mládím, což je příjemné. Jediné na co narážíme, je nedostačující kapacita ubytování,“ říká výkonná ředitelka Věra Rychterová.

Ryneček ožije

Zachována budou všechna programová místa v centru města, tak jako každoročně, a pohádkou by měl ožít letos i Ryneček, kde bude umístěn hračkářský trh, místa her, pouliční divadlo, muzika a občerstvení s příjemným posezením.
Podrobné informace najdete na www.pohadka.cz, a nebo v programové brožuře, která je v prodeji v městském informačním centru.

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Ten dělá to a ten zas tohle aneb Řemesla vpohádkách

je podtitul 17. ročníku festivalu Jičín-město pohádky, který se každoročně koná pod patronací Rady Královéhradeckého kraje. Bude zahájen v úterý 11.září 2007 a záštitu nad festivalem přijal MVDr. Jiří Liška, místopředseda Senátu ČR. Mediálními partnery jsou Česká televize, Český rozhlas, deník Právo, Sluníčko a Mateřídouška. Jejich vlastní presentace na festivalu přinese zajímavé pořady, např. podvečerní živé rozhlasové vysílání přímo z podia na Valdštejnově náměstí, páteční dopolední pořad pro děti sČeskou televizí, Martinem Dejdarem a Jaroslavem Uhlířem, sobotní zábavu sčasopisem Sluníčko, soutěže sdeníkem Právo,ad.

A to již nahlížíme do programu, který přináší bohatou podívanou a zážitky. K vrcholným patří bezesporu zahajovací průvod se stovkami kostýmovaných dětí i dospělých. Masky se připravují v rodinách, ve školách, překvapují a udivují nápaditostí a vypovídají o fantasii a vtipu tvůrců. Průvod je rok od roku větší a spolu se zahajovacím ceremonielem se stává vyhledávanou podívanou. Nejinak by tomu mělo být i letos. Hlavní město pohádky otevře jeho patron Jiří Lábus. Začnou vycházet Pohádkové noviny, fungovat Pohádková pošta, na Valdické bráně se usadí tříhlavý drak, ze své jeskyně v lese Řáholci přijde Rumcajs, Manka a Cipísek a Jičín opět bude pestrý zpíváním, malováním, vystupováním tanečních a divadelních souborů, výstavami hraček, knih, ale i galerií dětské a studentské tvorby. V centru města, na zámeckých nádvořích, v zámeckém parku, na pěší zóně i Rynečku budou tvůrčí dílny cechů řemeslných, místa her, bude se tvořit, každý bude mít příležitost si leccos vyzkoušet, ukázat co dovede a třeba si odnést i Vyučný list. Zajímavou podívanou bude práce zručných řemeslníků, mezi něž letos patří studenti řady středních a vysokých škol, dále středověké tržiště, hračkářský trh, říše loutek, chráněné dílny, pouliční divadla a muzicírování, otevřená podia pro dětská vystoupení, stejně jako večerní venkovní promítání.

Nabídku zpestří předpremiéra televizních pohádek, také nová série večerníčků Krysáci, film T.Vorla Gympl, nebude chybět prodejní výstava Svět knihy dětem či interaktivní expozice vmuzeu. Ve čtvrtek 13.9. znádraží Praha Braník vypraví Jiří Lábus parní expres Pohádka a pražské školáky bude do hlavního města pohádky doprovázet Rumcajs. Na koho se nedostane, ten může jet parním expresem zPrahy také vsobotu 15.9.

Jedním zřady doprovodných programů je mezioborové kolokvium Volnočasové aktivity jako příprava na budoucí povolání, určené pedgagogům, sociálním pracovníkům, knihovnicím a veřejnosti, vedené psychologem PhDr.V. Martinem zFF UK Praha.

Vprůběhu festivalového týdne zavítá do Jičína řada uměleckých osobností. V divadelním představení Kumšt, které režíruje Jan Hřebejk, vystoupí Jan Kačer, Jan Hrušínský, Jan Tříska, pohádkové město přivítá soubor Ballet Magnicifat zUSA, folklorní soubor zPortugalska, Hanu Hegerovou, Petra Maláska, Hanu Maciuchovou, Janu Koubkovou,Michala Malátného, Vlastu Redla, chlapecký pěvecký sbor Boni pueri a řadu dalších.

Program festivalové soboty střemi desítkami tvůrčích dílen vrcholí pouličními divadelními pohádkami, kejklemi vparku a na nádvořích,vystoupením divadla Mimotaurus, hudební skupiny Kryštof, koncertem Věry Špinarové, ohňostrojem a také přehlídkou modelů Josefa Klíra.

Závěrečný nedělní program zve na rodinný výlet historickým parním vlakem do Rumcajsovy jeskyně vČeském ráji, kde společně všichni oslaví Rumcajsovy narozeniny. Odpoledne pak na jičínském náměstí zazvoní zvonec, děti vrátí klíče od města p. starostovi, a brány pohádkového města se zavřou.

Více podrobností na www.pohadka.cz

Festival Jičín - město pohádky 11.-16.9.2007

Věra Rychterová

výkonný ředitel festivalu

603354 819

29.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Investiční plány Hořic na příští rok

Eva Baranová se narodila šťastným rodičům Marii a Martinovi Baranovým 11. prosince. Po porodu vážila 3,22 kg a měřila 50 cm. Doma ve Valdicích na Evičku čekal šestiletý Adam.
5

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Dorazí světlo z Betléma

Stará Paka - Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Za Česko jej tradičně přeberou skauti a skautky z Brna.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Sváteční slovo pastora a mladí hudebníci. Hotel Centrál ožil adventním koncertem

Nová Paka - V novopackém Hotelu Centrál, který se pyšní zrekonstruovaným vchodem a částí podloubí, se odehrál adventní koncert žáků mateřské a základní školy Brána.

Cenu města Jičína si převzal výtvarník Petr Heber

Jičín /FOTO/ - Z rukou starosty Jana Malého si v Porotním sále jičínského zámku převzal Cenu města Jičína za rok 2017 jičínský patriot, restaurátor, výtvarník, designer, ale i sportovec a všeuměl Petr Heber.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT