VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival pohádky se blíží

JIČÍN - Do programu festivalu Jičín - město pohádky, který od 11. do 16. září vstoupí do 17. ročníku, se zapojí také řada středních škol, učilišť, vyšších odborných škol nejen z regionu, ale celé republiky.

29.8.2007
SDÍLEJ:

Logo festivalu Jičín - město pohádky.Foto: DENÍK/archiv

Podtitul festivalu Ten dělá to a ten zas tohle aneb Řemesla v pohádkách jim nabízí dostatečný prostor pro předvádění řemeslných činností a realizaci tvůrčích dílen.

Nováčci i stálice

K subjektům, které patří k „pohádkovým“ stálicím, jako jsou novopacká pedagogická škola, zahradnická škola v Kopidlně, truhlářští učni z Integrované střední školy v Semilech, jičínská základní umělecká škola, Filmová škola Zlín, přibude i řada nováčků. O popularitě akce, kterou pořádá Nadační fond Jičín - město pohádky a město Jičín, svědčí i to, že se školy již hlásí samy. Například Pedagogická fakulta z Ústí nad Labem, která v loňském roce vyráběla na arkádovém nádvoří zámku létající přízraky, nabídne dílnu Řemeslníci cechu výtvarného, kde děti budou vytvářet grafiku, podivuhodné portréty pomocí kamery obscury, budou moci sledovat malíře při práci. Výsledkem klauzurní práce studentů Střední soukromé výtvarné školy v Písku byl návrh obalu programové brožury festivalu. Bylo z čeho vybírat a výtvarnice Lída Tmějová a dramaturg festivalu Martin Zajíček zvolili práci Jakuba Ficala, studenta 3. ročníku SSVŠ, který se zhostil zpracování grafiky celé brožury.

Řemesla

Studenti z Písku přijedou do Jičína a budou se prezentovat módní přehlídkou při zahájení, povedou dílny tkaní, drhání, paličkování. Předvádět se budou a dílny povedou i studenti z Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové Praha - Žižkov, stejně jako budoucí sochaři a kameníci z Hořic, šperkaři z Turnova či studenti Uměleckoprůmyslové školy sklářské ze Železného Brodu. Až z Mostu dorazí studentky Střední pedagogické školy zahrát divadelní pohádky a ve výčtu nelze opomenout aktivity středního odborného učiliště z Lázní Bělohrad, Střední školy gastronomie a služeb z Nové Paky, v jejíchž dílnách se budou dokonce plést housky, na Valdštejnově náměstí rozloží také svoje „ šitíčko“ sedláři a brašnáři z Odborného učiliště v Hořicích a se svou dílnou se ozvali studenti uměleckých škol a pedagogické fakulty z Liberce. Určitě se bude nejen na co dívat, ale i možnost se zapojit a zkusit svoji dovednost, ta může být korunována udělením výučního listu.

„Zájem studentů nás těší, vždycky bylo naším přáním zapojit tuto věkovou kategorii a tím, že nejsou pouhými návštěvníky, ale předvádějí řemesla, vedou dílny, připravují vlastně program pro malé i velké, je naše radost dvojnásobná. Těším se, že Jičín bude žít nejen řemesly, ale i mládím, což je příjemné. Jediné na co narážíme, je nedostačující kapacita ubytování,“ říká výkonná ředitelka Věra Rychterová.

Ryneček ožije

Zachována budou všechna programová místa v centru města, tak jako každoročně, a pohádkou by měl ožít letos i Ryneček, kde bude umístěn hračkářský trh, místa her, pouliční divadlo, muzika a občerstvení s příjemným posezením.
Podrobné informace najdete na www.pohadka.cz, a nebo v programové brožuře, která je v prodeji v městském informačním centru.

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Ten dělá to a ten zas tohle aneb Řemesla vpohádkách

je podtitul 17. ročníku festivalu Jičín-město pohádky, který se každoročně koná pod patronací Rady Královéhradeckého kraje. Bude zahájen v úterý 11.září 2007 a záštitu nad festivalem přijal MVDr. Jiří Liška, místopředseda Senátu ČR. Mediálními partnery jsou Česká televize, Český rozhlas, deník Právo, Sluníčko a Mateřídouška. Jejich vlastní presentace na festivalu přinese zajímavé pořady, např. podvečerní živé rozhlasové vysílání přímo z podia na Valdštejnově náměstí, páteční dopolední pořad pro děti sČeskou televizí, Martinem Dejdarem a Jaroslavem Uhlířem, sobotní zábavu sčasopisem Sluníčko, soutěže sdeníkem Právo,ad.

A to již nahlížíme do programu, který přináší bohatou podívanou a zážitky. K vrcholným patří bezesporu zahajovací průvod se stovkami kostýmovaných dětí i dospělých. Masky se připravují v rodinách, ve školách, překvapují a udivují nápaditostí a vypovídají o fantasii a vtipu tvůrců. Průvod je rok od roku větší a spolu se zahajovacím ceremonielem se stává vyhledávanou podívanou. Nejinak by tomu mělo být i letos. Hlavní město pohádky otevře jeho patron Jiří Lábus. Začnou vycházet Pohádkové noviny, fungovat Pohádková pošta, na Valdické bráně se usadí tříhlavý drak, ze své jeskyně v lese Řáholci přijde Rumcajs, Manka a Cipísek a Jičín opět bude pestrý zpíváním, malováním, vystupováním tanečních a divadelních souborů, výstavami hraček, knih, ale i galerií dětské a studentské tvorby. V centru města, na zámeckých nádvořích, v zámeckém parku, na pěší zóně i Rynečku budou tvůrčí dílny cechů řemeslných, místa her, bude se tvořit, každý bude mít příležitost si leccos vyzkoušet, ukázat co dovede a třeba si odnést i Vyučný list. Zajímavou podívanou bude práce zručných řemeslníků, mezi něž letos patří studenti řady středních a vysokých škol, dále středověké tržiště, hračkářský trh, říše loutek, chráněné dílny, pouliční divadla a muzicírování, otevřená podia pro dětská vystoupení, stejně jako večerní venkovní promítání.

Nabídku zpestří předpremiéra televizních pohádek, také nová série večerníčků Krysáci, film T.Vorla Gympl, nebude chybět prodejní výstava Svět knihy dětem či interaktivní expozice vmuzeu. Ve čtvrtek 13.9. znádraží Praha Braník vypraví Jiří Lábus parní expres Pohádka a pražské školáky bude do hlavního města pohádky doprovázet Rumcajs. Na koho se nedostane, ten může jet parním expresem zPrahy také vsobotu 15.9.

Jedním zřady doprovodných programů je mezioborové kolokvium Volnočasové aktivity jako příprava na budoucí povolání, určené pedgagogům, sociálním pracovníkům, knihovnicím a veřejnosti, vedené psychologem PhDr.V. Martinem zFF UK Praha.

Vprůběhu festivalového týdne zavítá do Jičína řada uměleckých osobností. V divadelním představení Kumšt, které režíruje Jan Hřebejk, vystoupí Jan Kačer, Jan Hrušínský, Jan Tříska, pohádkové město přivítá soubor Ballet Magnicifat zUSA, folklorní soubor zPortugalska, Hanu Hegerovou, Petra Maláska, Hanu Maciuchovou, Janu Koubkovou,Michala Malátného, Vlastu Redla, chlapecký pěvecký sbor Boni pueri a řadu dalších.

Program festivalové soboty střemi desítkami tvůrčích dílen vrcholí pouličními divadelními pohádkami, kejklemi vparku a na nádvořích,vystoupením divadla Mimotaurus, hudební skupiny Kryštof, koncertem Věry Špinarové, ohňostrojem a také přehlídkou modelů Josefa Klíra.

Závěrečný nedělní program zve na rodinný výlet historickým parním vlakem do Rumcajsovy jeskyně vČeském ráji, kde společně všichni oslaví Rumcajsovy narozeniny. Odpoledne pak na jičínském náměstí zazvoní zvonec, děti vrátí klíče od města p. starostovi, a brány pohádkového města se zavřou.

Více podrobností na www.pohadka.cz

Festival Jičín - město pohádky 11.-16.9.2007

Věra Rychterová

výkonný ředitel festivalu

603354 819

29.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/-KA, V případě zájmu kontaktujte paní Lenku Suchardovou na telefonním čísle: 731 449 975 ( PO - PÁ od 9.00 - 14. 00 hod.) nebo zašlete stručný životopis na e-mailovou adresu : lenka.suchardova@vapos.cz., Požadavky:, praxe v oboru výhodou, spolehlivost, pracovitost, samostatnost, Mzda od 20.000,- Kč + odměny, , Jedná se o pracovní poměr na dobu určitou 2x 1/2 roku s možností prodloužení na dobu neurčitou.. Pracoviště: Vapos, spol. s r.o., 506 01 Jičín 1. Informace: Lenka Suchardová, +420 731 449 975. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 9 000 Kč Asistenti pedagogů ŠKOLNÍ ASISTENT/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŠKOLNÍ ASISTENT/-KA, V případě zájmu kontaktujte paní Mgr. Kamilu Šabatovou na emailové adrese: zs.vidochov@centrum.cz, nebo na telefonním čísle: 604 330 251, , Požadavky: , Základní vzdělání + kurz pro asistenty pedagoga , SŠ pedagogického zaměření nebo SŠ jiného směru + kurz pro asistenty pedagoga, případně VŠ pedagogického zaměření. Pracoviště: Základní škola, vidochov, okres jičín, 509 01 Nová Paka. Informace: Kamila Šabatová, +420 604 330 251. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 22 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA ČERPACÍ STANICE - pracoviště Nová Paka., V případě zájmu volejte na tel.: 776 793 766 pí Krátká nebo pište N.P.Kratka@seznam.cz., Požadujeme: komunikativní příjemné vystupování, samostatnost, snahu, základní znalost PC, práce s penězi atd., Nabízíme: bonusy, odměny na Vánoce, prémie.. Pracoviště: Michaela krátká - nová paka, Pražská, č.p. č.e. 419, 509 01 Nová Paka. Informace: Michaela Krátká, +420 776 793 766. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 20 000 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/-KA 2. STUPNĚ ZŠ - AJ, M. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA 2. STUPNĚ ZŠ - AJ, M, V případě zájmu kontaktujte paní RNDr. Věru Pavlovou na emailové adrese: zs.pecka@seznam.cz, telefonicky na čísle : 736 481 598 ( od 7.00 - 13.00 hod.)nebo osobně na místě pracoviště: Základní škola a Mateřská škola Pecka, Pecka 38, 507 82 ( od 7.00 - 13.00 hod.), Požadavky: , Nutné vzdělání učitel/-ka 2. nebo 3. stupně, spolehlivost, přizpůsobilost, nápaditost, optimismus. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, pecka, okres jičín [195], 507 82 Pecka. Informace: Věra Pavlová, +420 736 481 598.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Smíšený pěvecký sbor Foerster

Foerster zazpívá společně s lounským Kvítkem

Opravené varhany v kostele sv. Jakuba.
5

Varhany u Jakuba mají nové svěcení

Starostové podepsali dohodu s patrioty a srdcem

Lázně Bělohrad - Výsledky komunálních voleb v lázeňském městě byly poměrně těsné. O koalici je už ale přesto podle všeho rozhodnuto.

Srážku dvou aut zavinila zřejmě nepozornost

Kumburský Újezd - K bouračce dvou aut s jedním lehkým zraněním a škodou přes 110 tisíc korun došlo v sobotu krátce před třináctou hodinou na hlavním tahu mezi Jičínem a Novou Pakou.

Čtyři partneři podepsali koaliční smlouvu

Jičín - Smlouvu o vzájemné spolupráci podepsali včera odpoledne s vítězem voleb hnutím ANO (6 mandátů) Sdružení pro Jičín s lídrem Petrem Hamáčkem (3 mandáty) a hnutím Volba pro město s Janem Jiřičkou (3 mandáty). Čtvrtým koaličním partnerem je strana Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN s Josefem Novotným.

Policisté udělili při pátečním zátahu 114 pokut

Jičín - Celkem 550 aut zkotrolovala třináctka dopravních policistů během páteční dopravní kontrolní akce zaměření na neukázněné motoristy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT