V plném proudu jsou přípravy 17. ročníku festivalu Jičín – město pohádky, jehož motto zní Ten dělá to a ten zas tohle aneb Řemesla v pohádkách. Organizují jej nadace Jičín – město pohádky ve spolupráci s městem a dalšími partnery.
Uskuteční se od 11. do 16. září, tedy opět od úterý do neděle. Dramaturgem je ředitel K-klubu Martin Zajíček. Trvalou záštitu převzala Rada Královéhradeckého kraje, k níž se pro letošní rok připojil místopředseda Senátu ČR Jiří Liška. „Jsme velmi rádi, protože festivalu od začátku fandí,“ říká výkonná ředitelka Věra Rychterová.

Propagace

 Od poloviny srpna má Česká televize vysílat třicítku spotů propagujích festival i město. Program nabídne opět řadu tvůrčích dílen, které přiblíží také um šikovných lidí, kteří ovládají zaniklá řemesla či pracují s dnes už neznámými nástroji; například uvidíte, jak z kusu dřeva vzniká socha, jak se kove kůň atd. Těšit se můžete na středověký jarmark, po〜uliční divadla, překvapení v průvodu i oslavy Rumcajsových čtyřicátin.
Vypraven bude nedělní parní vláček, který zájemce odveze do Hrdoňovic, odkud se pěšky vydají k jeskyni. Další vlak tažený lokomotivou Albatros s patrovými vagony přiveze stejně jako loni šest set pražských dětí na festival, a v sobotu se do pohádkového města vydá znovu z české metropole.
Mezinárodní spolupráce by měla přivést do Jičína balet z Mississippi v USA, v jednání je folklorní soubor z Portugalska, skotská dudácká muzika z Polska a samozřejmě i návštěvy zástupců partnerských měst, například slovenského Martina.

Patron Lábus

V ulicích pohádkového města potkáte opět jeho patrona Jiřího Lábuse, koncertovat zde bude Hana Hegerová, Petr Hapka, Petr Malásek, hostem divadelního představení Kumšt bude mj. Jiří Tříska, těšit se můžete na pořad Hany Maciuchové, prestižní chlapecký sbor Boni pueri z Hradce Králové, v sobotu organizátoři potěší všechny generace, vystoupí skupina Kryštof, Věra Špinarová a spolu s ohňostrojem zaujme i ukázka tvorby módního návrháře Josefa Klíra, který pochází z Nové Paky a připravoval například kolekci pro soutěž Miss České republiky.