V minulosti budova sloužila jako skladiště, různé skupiny se ji snažily oživovat, ale marně. Na svůj vzestup si musela počkat až do dneška.
Poslední dva roky, kdy ji spravuje a dotuje přibližně sto padesáti tisíci korun ročně město prostřednictvím K-klubu, se zde konají pravidelné besedy a setkání u dalekohledu. O výklad a technický provoz se tu starají tři nadšenci – Jaroslav Heršálek, Dušan Šulc a Josef Veselý.

Jsou to lidé, kteří své znalosti získali samostudiem. Josef Veselý se svému koníčku – astronomii věnuje už 60 let, tedy od svých deseti. Za tu dobu získal veliké množství poznatků, o které se s návštěvníky rád podělí. Jeho výklad zaujme jak děti, tak i dospělé. Často přijíždějí návštěvy z okolí Nové Paky, Hořic.
Každý pátek od 21 hodin o prázdninách je možné sledovat aktuální úkazy, pokud ovšem přeje počasí, a když ne, tak jistě zaujme povídání některého z průvodců.

Obtížné pozorování

Hvězdárna má dosti obtížné pozorovací podmínky. Světla aut z obchvatu města výrazně zužují výhled. Jelikož je dalekohled napojen na počítač, najde vždy to, na co se chcete dívat. Je to velmi rychlé a pohodlné pro všechny zúčastněné.
Plánů a snů, jak vylepšit toto místo, je nespočet, jako vždy to závisí na finančních podmínkách. Většinu dotace totiž odčerpá vytápění objektu, a tak nezbývá než přiložit ruce k dílu a některé doplňky si vyrobit.


Jedním z velkých cílů je i výchova mladých lidí, nástupců. Proto se v září ve školách objeví nabídka pro třídy, které se v rámci hodin fyziky mohou do hvězdárny na fotosféru podívat. Dalekohled má sluneční filtr, kterým mohou lidé hledět na naši hvězdu zcela bezpečně. Informace o besedách a aktuálních jevech na obloze získáte v Deníku, informačním centru, ve školách a v K-klubu. Na jeho webových stránkách www.kackojicin.cz se do budoucna připravují i aktuální pozorování hvězdárny.
Stálým zájemcům jsou zasílány maily.