Ve čtvrtek posledního ledna večer se v Biografu Český ráj konalo již druhé letošní setkání filmových tvůrců s diváky. Přijeli mladá herečka Lucie Polišenská, Zlata Adamovská a Josef Somr.


„Někdy v první polovině minulého století vznikla ve městě tradice zvát umělce. Herci a filmoví tvůrci sem rádi jezdili, protože v Jičíně si nikdo nehrál na honoraci, a oni zde byli vítáni jako u přátel na kávě,“ uvedl ředitel Kulturních zařízení města Jičína, pod které biograf spadá, Pavel Nožička. Právě jemu se daří od dob, kdy stál v čele kina, vytvářet příjemnou atmosféru, zvát umělce na drobné občerstvení a trochu popovídání.

„Musím říct, že přijíždějí opravdu rádi. Ostatně to dokládá fakt, že od devadesá〜tých let sem zavítalo přes sto delegací,“ sdělil. Byli zde Jan Hřebejk, producent Čestmír Kopecký, herci Jiří Macháček, Jaroslav Dušek, režisér F.A. Brabec, letos například Michal Malátný. „Ten dokonce trhal lístky u vchodu,“ doplnil Pavel Nožička.

Předpremiéry

V biografu se uskutečnilo několik předpremiér a je oprávněný předpoklad, že se jejich výčet bude dále rozrůstat. Kino bylo nákladem půldruhého milionu korun částečně zmodernizováno (650 tisíc byl ministerský grant), diváci dnes mohou sledovat produkci z pohodlných sedaček a ve stoprocentní obrazové a zvukové kvalitě.


O spokojenost všech se stará vedoucí kina Michal Miškovský a i on má zásluhu na příjemné atmosféře, která v biografu panuje. „Máme mnoho příznivců a jsem rád, že je mezi nimi i paní Šimková, která vždy připraví skvělé občerstvení,“ připomenul Pavel Nožička.


Všichni tři aktéři čtvrtečního večera se podepisovali, rozdávali kolem sebe úsměvy a Josef Somr stihl ještě pochválit vojenskou historickou jednotku, která umělcům dělala společnost.