VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva historici laureáty cen nově udílených v Jičíně

Jičín - Letos poprvé udílel starosta ing. Martin Puš Ceny města Jičína. Nominace navrhli sami občané.

13.12.2007
SDÍLEJ:

Nositelé Cen města Jičína profesoři Vladimír Úlehla (vlevo) a Robert Kvaček.Foto: DENÍK/Radovan Sál

Ve středu 12. prosince večer byly poprvé v historii města na tradičním setkání s osobnostmi v Porotním sále zámku předány Ceny města Jičína.
Vyznamenání v podobě dekretu a sošky převzali dva historici, vysokoškolský profesor Robert Kvaček a středoškolský profesor Vladimír Úlehla. Více jak stovku hostů uvítal starosta s chotí a poté v improvizovaném projevu shrnul pozitiva ve vývoji města, zmínil se o podnikatelské sféře, sportu a dalších oblastech života. Poté místostarosta Richard Koníř přečetl profily obou laureátů.

Kvaček jako uznávány historik, autor mnoha publikací, znalec obrovské sumy informací o existenci naší státnosti je bytostný Jičiňák a ke svému městu se všude hrdě hlásí. V poděkování za ocenění, kterého si velmi váží právě proto, že ho dostal ve svém městě, se zmínil o historii regionu a množství vědců, kteří zde žili nebo se jím zabývali. Své ocenění považuje i za jistou personifikaci všech mužů, který svým způsobem na poli vědy přispěli k poznáváni a vysvětlení historie.


Středoškolský profesor Vladimír Úlehla není rodákem, ale sžil se s městem natolik, že dovede najít oblasti v historii, které zatím nikdo nepopsal. Díky své nezměrné píli se mu podařilo popsat život na konci devatenáctého století, pátral po životní dráze dcery Boženy Němcové v Jičíně a o těchto a dalších činnostech vydal publikace, které se staly svým způsobem bestselery.

Další nominace

Mezi nominovanými byli letos i bratři Knotkové, zakladatelé nejvýznamnějšího podniku minulosti. Jak objasnil starosta o jejich ocenění bude Rada jednat v příštím roce v souvislosti s výročím vzniku továrny.


Slavnostnímu večeru, na kterém byly uděleny první Ceny města Jičína, předcházelo jednání zastupitelů, kteří se touto záležitostí také zabývali. Místostarosta Richard Koníř přiblížil, že myšlenkou ocenit významné osobnosti za mimořádný přínos, reprezentaci a propagaci městu se radnice zabývá již delší čas, v září byla stanovena pravidla a občané prostřednictvím médií i městských webových stránek vyzváni k zasílání nominací.

Přišly čtyři návrhy – Vladimír Úlehla, Robert Kvaček, bratři Knotkové a Hynek Zlatník. Kvůli počtu bylo upuštěno od zřízení speciální komise a rozhodování se ujaly rada a kulturní komise. Zastupitelům tak doporučili Roberta Kvačka za celoživotní dílo, nezkreslené podání dějin, popularizaci historie a reprezentaci města a Vladimíra Úlehlu za celoživotní morální postoj, občanskou statečnost, badatelskou, historickou a publikační činnost.

Knotkovi ve hře

„Neviděl bych jako chybu, aby všichni navržení byli oceněni,“ navrhoval Jiří Vitvar. Starosta Martin Puš pak uvedl, že u bratrů Knotkových, kteří proslavili svými závody Jičín v evropském měřítku, se jako vhodnější termín udělení ceny jeví příští rok. Podnik, který navázal na jejich úspěšné podnikání, totiž slaví 120. výročí a připravena je řada akcí, na kterých bude město participovat.

O největší rozruch se pak postaralo vystoupení Bohumíra Procházky, který v Prochorovinách uveřejnil článek, v němž se pozastavil nad způsobem a rychlostí výběru kandidátů i formy ocenění. Někteří členové kulturní komise jej ale označili za hrubě bulvární, zkreslující, nepravdivý a poškozující.

Debata

Debata se rozvinula i v otázce, kde předání cen proběhne. Vlastislav Matucha kritizoval, že se tak stane na neveřejném setkání – slavnostním předvánočním večeru, kam radnice zve významné hosty z řad podnikatelů, neziskového sektoru a institucí. Veřejné zastupitelstvo bylo k tomuto aktu označeno jako nedůstojné, zájem občanů je totiž mizivý, toho pondělního se zúčastnili kromě zastupitelů jen úředníci a novináři a necelá desítka účastníků z řad veřejnosti.


Podporu zastupitelů pak sklidil návrh udělit první Cenu města Jičína Vladimíru Úlehlovi a Robertu Kvačkovi. Laureáti obdrželi sošku Niny Jindříškové a odsouhlasený finanční dar.

13.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jak poskytnout první pomoc?

Ilustrační foto.

Hokej v regionu: Choceň porazila lídra v prodloužení

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

OBRAZEM: Předvánoční setkání s důchodci v Libuni

Libuň /FOTO/ - Zastupitelstvo obce uspořádalo předvánoční setkání s důchodci. Pro účastníky byl nachystán pestrý kulturní program.

Zpíváme koledy v celém regionu

Jičínsko /UDÁLOST TÝDNE/ - Ve středu se nás region připojí k projektu Deníku Česko zpívá koledy.

Bína kraluje OPEN poháru s průměrem 624 kuželek!

Jičín - Na kuželnách Královéhradeckého kraje se letos nově odehrává OPEN pohár juniorů (kategorie 19-23 let), tedy série turnajů otevřená pro kteréhokoliv juniora či juniorku České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT