VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva historici laureáty cen nově udílených v Jičíně

Jičín - Letos poprvé udílel starosta ing. Martin Puš Ceny města Jičína. Nominace navrhli sami občané.

13.12.2007
SDÍLEJ:

Nositelé Cen města Jičína profesoři Vladimír Úlehla (vlevo) a Robert Kvaček.Foto: DENÍK/Radovan Sál

Ve středu 12. prosince večer byly poprvé v historii města na tradičním setkání s osobnostmi v Porotním sále zámku předány Ceny města Jičína.
Vyznamenání v podobě dekretu a sošky převzali dva historici, vysokoškolský profesor Robert Kvaček a středoškolský profesor Vladimír Úlehla. Více jak stovku hostů uvítal starosta s chotí a poté v improvizovaném projevu shrnul pozitiva ve vývoji města, zmínil se o podnikatelské sféře, sportu a dalších oblastech života. Poté místostarosta Richard Koníř přečetl profily obou laureátů.

Kvaček jako uznávány historik, autor mnoha publikací, znalec obrovské sumy informací o existenci naší státnosti je bytostný Jičiňák a ke svému městu se všude hrdě hlásí. V poděkování za ocenění, kterého si velmi váží právě proto, že ho dostal ve svém městě, se zmínil o historii regionu a množství vědců, kteří zde žili nebo se jím zabývali. Své ocenění považuje i za jistou personifikaci všech mužů, který svým způsobem na poli vědy přispěli k poznáváni a vysvětlení historie.


Středoškolský profesor Vladimír Úlehla není rodákem, ale sžil se s městem natolik, že dovede najít oblasti v historii, které zatím nikdo nepopsal. Díky své nezměrné píli se mu podařilo popsat život na konci devatenáctého století, pátral po životní dráze dcery Boženy Němcové v Jičíně a o těchto a dalších činnostech vydal publikace, které se staly svým způsobem bestselery.

Další nominace

Mezi nominovanými byli letos i bratři Knotkové, zakladatelé nejvýznamnějšího podniku minulosti. Jak objasnil starosta o jejich ocenění bude Rada jednat v příštím roce v souvislosti s výročím vzniku továrny.


Slavnostnímu večeru, na kterém byly uděleny první Ceny města Jičína, předcházelo jednání zastupitelů, kteří se touto záležitostí také zabývali. Místostarosta Richard Koníř přiblížil, že myšlenkou ocenit významné osobnosti za mimořádný přínos, reprezentaci a propagaci městu se radnice zabývá již delší čas, v září byla stanovena pravidla a občané prostřednictvím médií i městských webových stránek vyzváni k zasílání nominací.

Přišly čtyři návrhy – Vladimír Úlehla, Robert Kvaček, bratři Knotkové a Hynek Zlatník. Kvůli počtu bylo upuštěno od zřízení speciální komise a rozhodování se ujaly rada a kulturní komise. Zastupitelům tak doporučili Roberta Kvačka za celoživotní dílo, nezkreslené podání dějin, popularizaci historie a reprezentaci města a Vladimíra Úlehlu za celoživotní morální postoj, občanskou statečnost, badatelskou, historickou a publikační činnost.

Knotkovi ve hře

„Neviděl bych jako chybu, aby všichni navržení byli oceněni,“ navrhoval Jiří Vitvar. Starosta Martin Puš pak uvedl, že u bratrů Knotkových, kteří proslavili svými závody Jičín v evropském měřítku, se jako vhodnější termín udělení ceny jeví příští rok. Podnik, který navázal na jejich úspěšné podnikání, totiž slaví 120. výročí a připravena je řada akcí, na kterých bude město participovat.

O největší rozruch se pak postaralo vystoupení Bohumíra Procházky, který v Prochorovinách uveřejnil článek, v němž se pozastavil nad způsobem a rychlostí výběru kandidátů i formy ocenění. Někteří členové kulturní komise jej ale označili za hrubě bulvární, zkreslující, nepravdivý a poškozující.

Debata

Debata se rozvinula i v otázce, kde předání cen proběhne. Vlastislav Matucha kritizoval, že se tak stane na neveřejném setkání – slavnostním předvánočním večeru, kam radnice zve významné hosty z řad podnikatelů, neziskového sektoru a institucí. Veřejné zastupitelstvo bylo k tomuto aktu označeno jako nedůstojné, zájem občanů je totiž mizivý, toho pondělního se zúčastnili kromě zastupitelů jen úředníci a novináři a necelá desítka účastníků z řad veřejnosti.


Podporu zastupitelů pak sklidil návrh udělit první Cenu města Jičína Vladimíru Úlehlovi a Robertu Kvačkovi. Laureáti obdrželi sošku Niny Jindříškové a odsouhlasený finanční dar.

13.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ostatní - Rozvoz dokumentů pro Jičín a okolí18 000 Kč

Přijmeme muže a ženy na rozvoz dokumentů a zapisování dat.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Vedoucí skladu20 000 Kč

Úředníci ve skladech Celní specialista/-ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: •SŠ, zaměření nejlépe ekonom.,, •praxe výhodou – praxe v logistice, skladu, nákup, odbyt, •znalost MS Office (Word, Excel, Outlook), aktivní znalost AJ podmínkou, ŘP sk. B, •komunikativnost, spolehlivost, pečlivost, Náplň práce: • Vedení, zpracování, odeslání Intrastatu, Ukončování tranzitu, Proclívání materiálu nakoupeného v režimech, •Komunikace s celními úřady, předávání výkazů a evidence dle vydaných rozhodnutí , •Kontrola platnosti certifikátů a rozhodnutí (ZJP, Tranzit, e-Dovoz, e-Vývoz, bankovní záruka…), •Vystavování prohlášení a vedení dodavatelských prohlášení, evidence, kontrola, Nabízíme:, •PP na dobu určitou, •Pružná pracovní doba, •zajímavou a zodpovědnou práci u mezinárodně orientované společnosti , •podporu personálního a odborného rozvoje zaměstnanců , •nástup možný ihned, • firemní benefity (5 dní dovolené nad zák.rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní doba, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, bonus za plnou docházku, stravenky, sleva na mobilní tarify pro soukr. účely), Motivační dopis a životopis v českém a anglickém jazyce zasílejte prosím nejlépe e-mailem na adresu sona.ruzanská@hydra-components.com. Více informací o společnosti naleznete na www.hydra-components.com, případně Vám je rádi podáme na tel.: 737 216 344. Pracoviště: Hydra a.s. - (816), Hradecká, č.p. 816, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve20 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři vývojový pracovník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: popis práce: vývoj výkonových kondenzátorů a kondenzátorů pro výkonovou elektroniku a jejich následné zavádění do sériové výroby, • práce na vývojových projektech , • zpracování výkresové dokumentace (Solidworks, AutoCad) , • práce s dokumenty (kusovníky, výkresy…), • spolupráce s laboratoří , , požadujeme: • SŠ vzdělání technického směru - elektro, • praxe v oblasti vývoje, ale možno i absolvent, • aktivní znalost NJ nebo AJ podmínkou , • zkoušky dle. Vyhl. 50/78 Sb. výhodou, • dobrá znalost práce v MS Office aplikacích , • schopnost týmové, ale i samostatné práce, komunikativnost, pečlivost, • ŘP sk. B, ochota občasných služebních cest , nabízíme, • stálé a perspektivní zaměstnání s možností profesního i osobního růstu, • zajímavou a zodpovědnou práci u české, mezinárodně orientované společnost., • místo výkonu práce – Jičín , • firemní benefity (5 dní dovolené nad zák.rámec, jazykové kurzy, pružná pracovní doba, příspěvek na penzijní nebo životní připojištění, docházkovné), Motivační dopis a životopis v českém a cizím jazyce zasílejte prosím nejlépe e-mailem na adresu sona.ruzanská@hydra-components.com. Více informací o společnosti naleznete na www.hydra-components.com, případně Vám je rádi podáme na tel.: 737 216 344. Pracoviště: Hydra a.s. - pobočka jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik23 800 Kč

Stavební technici přípravy a realizace investic, inženýringu TECHNIK/ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK/ČKA PŘÍPRAVY A REALIZACE STAVEB - pracoviště Jičín., Životopisy zasílejte nejpozději do 31.3. 2018 na adresu: ludmila.vlckova@uskhk.eu , Do předmětu uveďte "technik PRS JC". Vybraní uchazeči budou pozváni k pohovoru., Požadujeme:, - vzdělání SPŠ stavební nebo VŠ obor dopravní stavby (i pro absolventy), - znalost stavebního zákona výhodou, orientace v ČSN, - řidičský průkaz sk. B, - znalost práce na PC (Microsoft Office: Word, Excel, Outlook), - samostatnost, flexibilita, spolehlivost, Náplň práce:, Při přípravě staveb - Připravuje podklady pro investiční záměry. Zajišťuje přípravu staveb, zadání vypracování projektové dokumentace (průzkum, diagnostika a stavební dokumentace), její posouzení a schválení. Zajišťuje majetkovou přípravu staveb (příprava podkladů pro správní řízení, zjištění vlastníků nemovitostí a další podklady pro jednání o výkupech pozemků, příprava příslušných smluv. Zajištění povolení staveb dle stavebního a silničního zákona, projektových dokumentací, zpracování technických podkladů pro výběrová řízení objednatele. Vypracovává jednoduché rozpočty staveb., Při realizace staveb - Zajišťuje výkon technického dozoru staveb. Provádí kontrolu jakosti u zhotovitelů dle platných předpisů a odpovídá za převzetí prací a fakturaci stavby dle schválené PD. Zajišťuje užívání stavby dle stavebního zákona. Připravuje podklady pro zařazení stavby do majetku objednatele. Zajišťuje majetkové vypořádání dokončené stavby, kontroluje dodržování stavebního zákona a předpisů o dokumentaci staveb, účastní se posuzování, schvalování a uvádění do trvalého provozu staveb na spravované silniční síti. Zajišťuje potřebné podklady pro realizaci dotačních titulů. Sleduje stavbu v záruční době, v případě výskytu vad, zajišťuje jejich odstranění. , Nabízíme:, - dobré zázemí stabilní společnosti, pružná pracovní doba, 5 týdnů dovolené, - stravenky v hodnotě 100,- Kč, - průměrná roční hrubá mzda 380.000,- Kč včetně odměn, základní mzdové ohodnocení 23.800,-Kč, - příspěvek na "penzijní připojištění nebo spoření" ve výši 1500,- Kč/měsíc, Termín nástupu:, - dohodou. Pracoviště: Údržba silnic královéhradeckého kraje a.s., oblast jičín [741], M. Koněva, č.p. 467, 506 01 Jičín 1. Informace: Ludmila Vlčková, +420 495 540 219;725 929 139.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Děti podpořily svého ředitele peticí

Gabriel Nagy u Krajského soudu v Hradci Králové.

Sauron, pán Temné věže, dostal 13 let za pokus o vraždu

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Dostali byste se na střední školu? Zkuste si, jak těžké to mají žáci při přijímacích zkouškách. V dnešním tištěném Deníku najdete druhý z testů, které jsme pro vás připravili. Prověří vaše znalosti matematiky. Příští týden vás pak čeká další test. Kupte si Deník a ověřte znalosti své i znalosti svých dětí. 

Krajští řidiči méně pijí, ale více bourají

Královéhradecko - Důsledkem alkoholu za volantem vyhasly v loňském roce na krajských silnicích dva lidské životy.

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Zahraniční studenti na MOA v Jičíně

Jičín - V prvním únorovém týdnu se studenti prvního ročníku Masarykovy obchodní akademie v Jičíně aktivně zapojili do projektu Edison pořádaný studentskou organizací AIESEC.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT