Josef Bucek patří k výtvarné skupině Studio 85, která v roce 1986 měla svoji první výstavu ve starohradském zámku. Kromě Bucka ji tvořili Jaroslav Volf, Petr Heber a František Škoda.

Irena Škodová o Buckovi říká: „ Začal s poezií, ale později se dostal k výtvarnému mění v jeho nejrozmanitějších podobách. Významnou oblastí jeho uměleckého zaměření je keramika. Ve výčtu všech druhů Buckovy tvorby nelze opomenout překrásné šperky vytvářené zpracováním polodrahokamů a dalších vzácných materiálů.“

Různé materiály

Výtvarník používal kámen, dřevo i beton. V cyklu lidských hlav opouští do té doby převazující realismus a snaží se proniknout hlouběji do tajemství lidské duše. Televize s ním natočila medailonek, který se zaměřil na další sféru jeho zájmů, kterou je, jak sám říká, feroart. Kovové plastiky jsou srozumitelné, velice často vtipné, a v poslední době některé nastavují zrcadlo společnosti, ukazují na chování privilegovaných vrstev.

Výstava, která představuje autorský výběr z celoživotního díla, bude otevřena denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin až do 27. dubna.


jicinsky.denik.cz/buc