V Porotním sále jičínského zámku hrálo nepřetržitě na koncertní křídlo Petrof Mistral 171 klavíristů dvacet hodin a sedm minut. Svým výkonem překonali český rekord z Loun z roku 2007, kde účastníci hráli patnáct hodin.

Hudební maratón odstartoval v sobotu sedm minut po osmé a skončil v neděli ráno ve čtyři hodiny a čtrnáct minut. Každý, kdo se přihlásil, získal registrační číslo, podle kterého se mohl orientovat, kdy bude hrát. Po svém vystoupení se podepsal na „papírovou" klávesu a odnesl si na památku diplom.

Za klavír usedli malí i velcí. I když limit hry byl dán minimální délkou pěti minut, někteří hudebníci se předvedli hned s několika skladbami. „Nikoho jsme nelimitovali, ale je pravdou, že kvůli délce vystoupení jsme už dopoledne nabrali skluz," směje se spokojeně Katarína Kalvodová, která ve zdejší škole vyučuje hře na klavír dvaadvacet let. Pokusem o český rekord chtěla poukázat na to, kolik lidí se jen v samotném Jičíně věnuje hře na klavír a že investice města byla správným krokem.

Mezi hráči byli lidé z Jičína a okolí, děti z uměleckých škol, nejvzdálenější účastník přijel z Dobříše. Někdy hrály i celé rodiny. Nejmladším účastníkem byl šestiletý chlapec, nejstarším šestaosmdesátiletá učitelka Květuše Papazianová, která hrála na křídlo Petrof už od svých osmi let. I tehdy to byl velice drahý nástroj, a to se v rodině učitele místní reálky sešly hned dva. 

Repertoár každý volil sám, zazněly písně moderní i vážné, filmová hudba, jazz nebo skladby pro čtyři ruce.

„Co mě překvapilo? Už jsem měla několik reakcí od veřejnosti, že náš nástroj je opravdu úžasný, zvuk je překrásný. A to mě utvrzuje v tom, že stálo za to vynaložit tu námahu, přesvědčit zastupitele ke koupi klavíru, který stál téměř dva miliony. Jen mě mrzí, že z radnice nás v sobotu nepřišel nikdo podpořit ani si zahrát," říká hlavní organizátorka Katarína Kalvodová, které v realizaci pomohli kolegové i žáci zdejší školy.

Pokus o rekord nebyl jen o hraní, ale také o tom užít si tento výjimečný svátek hudby. Markéta Bohadlová přijela do Jičína s hronovskou ZUŠ. „Je to skvělá akce, jen trochu zapůsobila tréma, a tak jsem první dvě písničky trošku popletla. Na křídlo se mi hrálo krásně. Bylo tu i občerstvení, mohli jsme si zanotovat, moc se mi to líbilo," hodnotila mimořádnou jičínskou událost a její pochvalná slova směřovala i k maminkám, které napekly sladkosti.

Po celou dobu sledovali klavírní hru zástupci agentury Dobrý den z Pelhřimova. Filip Rafaj a Jiří Hájek zejména ocenili skvělou organizaci. „Paráda, je to tu zvládnuté do posledního detailu. Já mám rád klavír, takže si to vychutnávám," sdělil během pokusu komisař Filip Rafaj.

„Radost, štěstí, dojetí," tak shrnula Katarína Kalvodová své pocity poté, co byl nový rekord v Jičíně potvrzen. Škola má nyní 120 žáků, kteří se věnují hře na klavír.

A není to prý z vůle rodičů, jak tomu bylo v minulosti. „O hru mají děti opravdu zájem, jsou na umění navedené vlastním rozhodnutím. Na druhou stranu je tu obrovská konkurence v jiných aktivitách," uzavírá Katarína Kalvodová.