V pátek v 10.30 hodin se bude v aule Lepařova gymnázia besedovat s autorem knihy Albrecht z Valdštejna a jeho doba v zrcadle aforismů, v 18 hodin v Porotním sále zámku se zájemci mohou seznámit s historií proměny zámecké zahrady, přítomen bude autor její rekonstrukce architekt Zdeněk Sendler.

V lodžii bude ve 20 hodin otevřena stálá expozice Valdštejnská barokní komponovaná krajina. Ve 20.30 hodin vystoupí studenti katedry alternativního a loutkového divadla DAMU, program zakončí alegorický průvod planet lipovou alejí na nádvoří zámku.

Bohatý program vás čeká v sobotu, v lodžii bude v 8.30 hodin zahájeno verbování I. jičínského dobrovolnického pluku, v 9.10 hodin se odsud Albrecht z Valdštejna a jeho družina vydají do Jičína. Na Valdštejnově náměstí je připraveno bohaté dění od 9 do 18 hodin, představí se v něm základní umělecká škola, těšit se můžete na vojenské ležení, mušketýry, kumštýře, muzikanty, řemeslníky kejklíře, historické tržiště, kuchyni ad. V 10 hodin vévodu přivítají současní představitelé Jičína.

V synagoze se bude ve 13 a 17 hodin hovořit o vévodově finančníkovi Jakobu Baševi. Chůdové představení divadla Cirkus Žebřík je připraveno na 13. hodinu. Ve 14 hodin bude slavnostně předána zámecká zahrada. Ve 14.30 a 16.30 hodin dojde na přehlídku jednotlivých oddílů valdštejnských vojsk a kontrolu ležení. Kramářské písně aneb divadelní představení v podání Cirkusu Žebřík vás pobaví v 15.30 hodin. V 18 hodin začíná hudební vystoupení zástupců německého partnerského města Erbach. Večer se ve 20.45 hodin u kasáren začne shromažďovat večerní pochodňový průvod, který se vydá na Valdštejnovo náměstí, kde kromě ohňové show bude čekat na Albrechta z Valdštejna obří loutka Smrti. O tečku za sobotním velkolepým programem se postará ve 21.30 hodin na nádvoří zámku koncert historické skupiny Paduana Hispanica.

V neděli v 8.50 hodin se vydá procesí z nádvoří zámku do kostela sv. Jakuba, kde v 9 hodin začíná Missa Solemnis aneb Valdštejnská slavnostní mše, zpívají a na dobové nástroje hrají soubory Ritornello, Literácký bratrstvo a hosté, celebruje Mons. Tomáš Holub. Do synagogy jste zváni v 17 hodin na doprovodný koncert vernisáže děl uměleckého skláře Jiřího Ryby.