V sobotu 24. dubna pozvala zájemce už na druhý den otevřených dveří. Lidé si mohli prohlídnout kostel, přečíst výsledky Stavebně historického průzkumu, seznámit se s plány Besedy na další kroky k pořízení nutných oprav.

Promluvil i šéf památkové péče městského úřadu ing. Jiří Balský. Přišlo 42 lidí, převážně Jičíňáků, což svědčí o tom, že jim není osud památek lhostejný. A že, pokud se tahle občanská iniciativa spojí s odborníky a úředníky, je i při špatné ekonomické situaci naděje.

Ano, občanská společnost v Jičíně funguje a má na kontě už řadu úspěchů. K nim patří i samotný vznik Jičínské besedy či organizace Paměť a svědomí. Konají přednášky i další setkání. Například i malý amatérský archeologický výzkum, když se hledala na Čeřovce socha Neptuna.

Ale zpět ke kostelu. Vlastníkem je Římskokatolická farnost. Ta má spoustu kostelů a málo peněz. Ale je tu Místní akční skupina Otevřené zahrady Jičínska a program Leader. Tady je možnost podat žádost o grant a získat tak až 90 procent nákladů na opravu. Jde hlavně o opravu střechy, která je přímo děravá. Hovoří se o přibližné částce dva miliony. Jest tedy potřebné, aby se všichni zainteresovaní spojili a konali.

Vstup do kostela Všech svatých ze hřbitova je krásným místem. K jihu je příjemný výhled na Jičín a celé panoráma, ze severu, od Zebína stojí osmiboká roubená zvonice, která se opravuje. Cesta z Jičína sem může být skvělým cílem procházek. I tohle všechno dokazuje, že úsilí Jičínské besedy a dalších se vyplatí.⋌ BohumírProcházka