Polští přátelé se aktivně podíleli na přípravě slavností a bylo to pro ně vůbec poprvé, kdy se v tomto městě podobné historické slavnosti konaly.

Slavnosti začaly v sobotu ráno ekumenickou bohoslužbou v kostelu Míru s účastí vévody Valdštejna, jeho choti a oficiálních delegací. Následoval tradiční průvod Valdštejna s družinou a vojskem ulicemi města až na náměstí, kde byl oficiálně uvítán zástupci okresu Swidnica a obcí a měst Swidnica, Dzierżoniów, Jičín, Náchod, Frýdlant, partnerských okresů Bergstrasse, Lowitsch, Karthaus a Tatra. Poté se Valdštejn odebral na vizitaci tržiště, kde byly připraveny rozličné pochoutky a místní výrobky.

V poledne došlo ke slavnostnímu podpisu dokumentu k 5. výročí partnerství s městem Jičín a také k prohlášení, že Swidnice bude i nadále spolupracovat se svými partnerskými městy a okresy. V galerii Cafe 44 pak byla zahájena výstava fotografií s motivy Valdštejna, Jičína a Lodžie. Následoval volný program na náměstí, během kterého se vystřídaly přehlídky vojsk, historické hudby a tanců, kejklířů, rytířů a byla připravena i ukázka sokolnictví. Večerní program zahájilo na hlavním pódiu divadelní představení „Faust" podle J. W. Goetha a zakončil jej slavnostní průvod s pochodněmi, ohňovou show a ohňostrojem v podobě pekelného stroje, který mohli návštěvníci vidět před čtyřmi lety na Valdštejnských slavnostech v Jičíně. Během celého dne byly pro děti připraveny také rozličné workshopy, které přivezl jičínský K-klub a dobrovolníci. Děti si mohly ozdobit perníčky, z těsta upéct malou Lodžii, zazávodit si v „lipové aleji" s papírovými postavičkami, vidět 3D model Jičína, uplést si drátěný suvenýr či se něco zajímavého dozvědět o Jičínu z propagačních materiálů.

Valdštejnské slavnosti se ve Swidnici konaly v rámci česko-polského projektu „Valdštejn rozvíjí česko-polskou kulturu", na který získal Jičín spolu se Swidnicí v listopadu 2013 dotaci ve výši 85 % způsobilých výdajů, které jsou vyčísleny celkem na 101 538 Eur. Během celého roku budou polští přátelé propagovat Jičín a Valdštejna ve svém okresu. V květnu se konaly Valdštejnské slavnosti v Jičíně za účasti polských partnerů a v červnu se zase konaly Valdštejnské dny ve Swidnici. Společnou akcí obou partnerů je pak „Putovní Valdštejnovo imaginárium", které bude znamenat putování barokního divadla po českých a polských městech. Tuto aktivitu si vzal na starosti kastelán Valdštejnské lodžie Jiří Vydra.

„Mobilní Valdštejnské imaginárium bude pojízdný divadelní vozík v podobě malé Lodžie na kolečkách a bude sloužit k prezentaci této barokní památky. Vše bude odkazovat k nenaplněným snům o unikátní stavbě, která měla být pýchou jeho díla, ale zároveň ke skutečným akcím, které se v Lodžii konají," říká k projektu Vydra. Putovní imaginárium vyjede během prvního srpnového týdne. „Osobnost Valdštejna je s Jičínem historicky silně spjatá a také Swidnica má na Valdštejna odkaz, když zde přebýval v období třicetileté války. Je to tedy téma, které nás spojuje. Navíc letos je tomu 380 let od zavraždění Valdštejna, což jsme si připomněli v květnu během slavností v Jičíně," připomíná místostarosta města Mgr. Petr Hamáček.

Magdaléna Doležalová, komunikace s veřejností