A přišel opět čas zazvonit na pohádkový zvonec, očistit si boty o pohádkovou rohožku, ještě před tím nastudovat pohádkové zákony a pak vstoupit Valdickou bránou rovnou do pohádkového dění.

Právě dnes totiž začíná jedna– dvacátý festival Jičín – město pohádky, jehož pořadatelem je Nadační fond Jičín – město pohádky a partnerem město Jičín.

 Letošním pohádkováním se nejen protančíme, ale připomeneme si i sté výročí narození spisovatele Václava Čtvrtka, literárního otce Rumcajse a Manky, vodníka Volšovečka, Křemílka a Vochomůrky, Makové panenky a dalších nám milých bytostí.

 Každý den má svoji specifickou náplň, zahajovací středa je Dnem pro Světlušku. Otevírají se výstavy, dílny, jarmark, hrají divadla, od 13 hodin se uskuteční na městském úřadě na Žižkově náměstí Křest hmatového turistického průvodce pro zrakově postižené, v 15 hodin přiveze forman Šejtroček pohádku a klíče od města opět na pět dnů převezmou děti. V 16 hodin na Valdštejnově náměstí zazpívá Aneta Langerová za doprovodu nevidomých dětí, večer si můžete na rynečku zazpívat s K.T.P. z Mladé Boleslavi, v divadle vystoupí Chantal Poullain a Pavel Kříž a další.

 To je jen malá ochutnávka z prvního pohádkového dne, který bude letos uveden bez průvodu.

Průvod pohádkových bytostí se vydá Jičínem až ve čtvrtek, tentokráte k poctě spisovateli Václavu Čtvrtkovi. Řadit se bude v ulici Smiřických u vchodu do parku a na Valdštejnovo náměstí projde přes ryneček. V 18 hodin přivítáme v jezuitské koleji Radima Hladíka a Blue Effect. Součástí koncertu bude křest knihy V. Čtvrtka O Rumcajsovi.

Tvůrčí dílny budou nachystány na nádvoří, ve farské zahradě, na Valdštejnově i Žižkově náměstí. Pohádková nit se bude odvíjet i v zámeckém parku, biografu, jezuitské koleji, v šapitó Na Tobolce, v Masarykově divadle i třeba Pod Koštofránkem. „Jo, všechno chce změnu, já jsem zvědavá na průvod, a prý letos nebude ohňostroj?“ ptala se nás jedna mladá maminka.

Můžete zůstat v klidu, ohňostrojné hromcování je nachystáno na sobotních 20.30, předtím zazpívá z pódia David Koller.

Přijede Saxána, pohádkový vláček, k dispozici všem mrňatům bude pískoviště, kostkoviště, bublinárium, kuželky, káča, pago, chůdy, houpací koník…
Novinek je spousta, jinak bude například rozmístěno občerstvení, přijede řada méně známých účinkujících, mezi nimi i bulharští tanečníci, a nakonec v neděli zazvoní zvonec a vrácením klíčů od města se pro letošek pohádka uzavře.

Co se vám na festivalu líbí, co byste změnili, vrátili do vyjetých kolejí, to všechno nám napište do diskuse u tohoto článku.