Mezi úspěšné akce patří i Jičínské poetické jaro. Letos proběhl už třetí ročník. Jičín se střídá s jinými městy v České republice, i se slovenským Martinem.

Po tři dny se setkávají literární autoři ze tří zemí, aby pohovořili, vyměnili si svá díla, hlavně ale naživo přečetli ukázky z vlastní tvorby. Je dobrou jičínskou tradicí, že se předčítání koná v rozličném prostředí, letos autoři přijali pozvání rodiny Schliků do Prachovských skal.

Přijeli čtyři literáti z Polska a jedna básnířka z partnerského Martina, básníci z Čech, Moravy a Slezska, jičínský LiS se zúčastnil v nejsilnějším zastoupení.

Všichni se sešli v páteční podvečer v Knihovně Václava Čtvrtka, která je domovem LiSu.

Vedle zdravic členů jednotlivých spolků promluvil pak správce skal Vladimír Tekverk o historii a současnosti Prachovských skal. Rozproudila se debata, zejména o nutném kácení a škůdcích lesa. Program skončil až v pozdních hodinách.

V sobotu dopoledne zazněly hymny tří států, jakož i verše ve třech jazycích, i slova o naší krajině a jejích změnách, bohužel ne k lepšímu. Tenhle okamžik s hymnami možná mnohé překvapil. Pořadatelé vložili tento projev vlasteneckého připomenutí cíleně.

Pak byla na koberci knihovny rozprostřena veliká mapa Prachovských skal, básníci klečeli okolo ní a procházeli si odpolední trasu nanečisto. Každý si vybral, kde bude své dílo číst.

Odpoledne, i když předpověď počasí nebyla optimální, vyrazilo 36 spisovatelů a jejich příznivců do Prachovských skal, aby na rozličných místech, v roklích, na vyhlídkách, ve skalních průrvách i náměstích skalního města postáli a poslouchali.

Zněly básně, próza vtipná i vážná. A dokonce melodie Beethovenova v podání šestatřiceti hlasů. Předpověď byla překročena. Kromě lijáku přišla i bouřka. Avšak patron básníků všechny ochránil. Na závěrečné rozloučení do Lucie dorazili všichni suší a s průběhem spokojení.

Setkání literátů nepřineslo jen možnost srovnání napsaného od různých autorů a dění kuloárové. Kromě skal si účastníci prošli Jičín a byli nadšeni. Kupříkladu Poláci velmi hodnotili Muzejní noc a hlavně vstřícnost zaměstnanců Regionálního muzea a galerie. Někteří se šli v neděli podívat i na farní zahradu, poslechli si zpěv sboru Zámecké myšky a zhlédli otevření zahrádky léčivých bylin.⋌Bohumír Procházka