Nadační fond Jičín – město pohádky je hlavou festivalu, Jičín je však jeho spoluorganizátorem. Ze svého rozpočtu na zářijovou akci pravidelně přispívá. Letošní plán hospodaření pohádkářům přiřkl celkem 500 tisíc korun. Z toho 400 tisíc je určeno technickým službám pro úklid centra města a 100 tisíc je přímá dotace nadačnímu fondu. Radní se právě tento příspěvek pokusili navýšit na 175 tisíc korun.

Peníze podle rady měly jít na zlepšení webových stránek festivalu, na výlep plakátů, vybudování středověkého podhradí, pronájem mobilních toalet a podobně. Místostarosta Jan Jiřička (Volba pro město) navrhl dotaci navýšit dokonce na 250 tisíc. „Udělal jsem to s vědomím, že jde o mimořádný ročník a že mám podporu několika koaličních zastupitelů," sdělil.

Opoziční zastupitelé kontrovali tím, že když dostanou finanční prostředky navíc, měli by pořadatelé udělat vstřícné gesto, například během festivalové soboty vpouštět dětské návštěvníky na náměstí zadarmo nebo nezpoplatnit dílničky. „Je výročí, udělejme něco pro návštěvníky. Nějaký vstřícný krok. Co z toho navýšení budou mít Jičíňáci, kteří pravidelně platí vstupné?" řekl opoziční zastupitel Petr Šindelář (Jičínský demokratický klub). Starosta Jan Malý nicméně uvedl, že zastupitelstvo nemá pravomoc rozhodnout o tom, zda sobotní vstup bude zdarma.

Ladislav Brykner (ODS) navrhl, aby příspěvek zůstal ve standardní výši, tedy 100 tisíc korun. Protože o návrzích zastupitelé hlasují v pořadí od posledního podaného, jako první šel na přetřes podnět Ladislava Bryknera. Teprve poté by reprezentanti Jičínských přistoupili k návrhu místostarosty Jana Jiřičky a až poté k tomu, co přednesla rada. Těsná jedenáctičlenná většina však prosadila Bryknerův návrh. Hlasovali pro něj všichni členové opozice, kromě Petra Lisého, který byl nepřítomen. Připojili se také dva sociální demokraté.

Nadační fond tak dostane dotaci 100 tisíc korun, kterou měl již slíbenou v rozpočtu.
Hlasování znovu poukázalo na křehkost současné jičínské koalice, která je složena z pěti politických uskupeních a přitom kontroluje pouze o jedno křeslo více než opozice. Při minulém veřejném zasedání jednota koalice selhala například při hlasování o příspěvku jičínským extraligovým fotbalistkám, kdy kvůli nejednotě málem došlo k tomu, že sportovkyně by nedostaly vůbec žádnou subvenci.

Ať žijí pohádky

Zatímco minulé ročníky festivalu Jičín – město pohádky měly motto, které pocházelo přímo ze slavných příběhů či říkanek pro děti, letos organizátoři k hlavnímu motivu přistoupili jinak. Zářijový festival ponese přízvisko Ať žijí pohádky a bude tedy oslavou tohoto žánru jako takového. Program ještě není hotov, organizátoři se ale netají tím, že si přejí, aby byl mimořádný.