VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvacáté nadační narozeniny

Jičín – Dne 29. července 1991 byla zřízena a registrována právnická osoba jménem Nadace celookresního kulturního festivalu „Jičín - město pohádky“.

28.7.2011
SDÍLEJ:

Festival Jičín - město pohádky.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Působnost okresu zcela jistě přesáhla. Původně se do festivalu JMP zapojilo více obcí okresu Jičín, a zda je dostatečně kulturní, to musí každoročně posoudit návštěvníci. Nyní dvacetileté nadační princezně sudičky do kolébky vložily několik věcí. Především probudit a oživit duchovní hodnoty, humanitní cíle, postavit je do světla možností jejich svobodného rozvoje se zvláštním zaměřením na rozvoj osobnosti dětí a mládeže, a to i dětí handicapovaných. Měla také vyjádřit vůli i schopnosti ke vzájemné mezinárodní spolupráci – rozvíjením nejlepších tradic historického národa střední Evropy.

Princezna, osvěžovaná vodou ze studně nápadů desítek lidí, se o detoxikaci duší dětí i dospělých poctivě snažila. Nejprve velmi amatérsky, na pomoc jí ovšem přišla naštěstí celá řada osobností, z nichž mnozí byli a zůstali nejen celookresně, ale celostátně velmi uznávaní. Pestrost duchovních a člověčenských hodnot v dosavadní bilanci je možná dostatečně výmluvná. Mezinárodní spolupráce nezáležela jen ve zvaní hostů a účinkujících ze 16 zemí. Nejvzdálenějším účastníkem - a naštěstí s velmi tvořivým posláním byl“drakoletec“ William Farber až z Australie, který děti i dospělé učil dělat draky. Výrazné místo v mezinárodní spolupráci má (mělo?)- partnerství s nadací Stichting Jumelage z holandského Wijk bij Duurstede, zájezd a výměna zkušeností s obdobným berlínským festivalem, zorganizování zájezdu a výměny zdejších loutkářů a muzea do italského Trenta, spousta chrámových koncertů souborů zejména z USA a Anglie atd. Jednu zcela specifickou snahu také nelze upřít, totiž snahu pomoci Lužickým Srbům, jejichž „Kužvalski klobuk“ tu byl hrán v jejich mateřštině.

Tak jak si zakladatelé předsevzali, je pohádkový festival každoroční, zvláštní zřetel k mentální stimulaci potřebných dětí je skutečně cílený a pravidelný a ekologie dětské duše (poprvé u nás jsme tento termín razili) - má své jasně nezastupitelné místo. Spolupráce zdejší i zahraniční záležela často i na pořadech pro dospělé - interdisciplinární kolokvia, jazyková sympozia - přidaly se ovšem naštěstí i velmi propracované akce knihovnické, aktivity škol a školek nabyly nevídaných a netušených rozměrů.

Nadační činnost byla přepestrá. Vyzdvižení smírčího kříže na Velišském hřbetu s sebou přineslo účast skutečných celebrit mnoha církví. Protože jsme hostili i setkání nonprofitních organizací z celé republiky, přišel na svět Jivínský Štefan. Jsme rádi, že jsme znovu začali slavit Svátek matek, pořádat vlastenecké bály s lehce recesním nádechem. Také dětské maškarní karnevaly a celou řadu přednášek od psychologických přes historické, hvězdářské až po literární pořady, a to v době, kdy jich v Jičíně opravdu mnoho nebylo…

Díky zmíněnému neziskovému konání je v Jičíně, Libosadu, v divadélku Srdíčko i jinde spousta soch a artefaktů. Ještě před vznikem OS Loggie jsme pořádali akci zaměřenou na využití Libosadu a jeho úpravy. Jistě můžeme být spokojeni s tím, že na Pražském hradě jsme byli oceněni zvláštní cenou Nadace Místa v srdci (spolu s námi tam byla jako jeden z nezaměnitelných atributů festivalu i čarodějnice Remagena).

Organizovali jsme první čtyři ročníky Valdštejnských dnů v Jičíně, které se díky skupenství JMP konaly i ve Starých Hradech, Dětenicích a na Kosti, a dosud nám není jasné, proč přestaly být číslovány. Vše díky naší spolupráci s městem Frýdlant a následně skupinou německých zbrojnošů, ovšem se spoluprací pana Kněborta- převtělení samotného vévody. Tiskové konference v Praze a Hradci Králové výrazně napomohly mediální známosti festivalu. Z osobností nelze zapomenout na už nežijícího herce Zdeňka Řehoře, Vladimíra Škutinu, Zdeňka Svěráka, spisovatelku Marii Kubátovou, výtvarníka Radka Pilaře - ti zejména nezištně pomáhali na tiskovkách a při samotném dění ve městě. Nově se do festivalového dění zapojil i známý všeuměl Vladimír Lábus.

Dva z organizátorů psali první Pohádkové noviny a jejich posledním vzkazem, vyvěšeným spolu s tradičními fotkami blízko brány, bylo: “Masky i nápady ukliďte do bezpečí tak, abyste je zase za rok nalezli, dobrou náladu nikam neukládejte a noste ji veřejně…“ Velkým štěstím bylo to, že nejen těchto novin se ujali docela mladí lidé, kteří snad i do budoucna vystřídají celou plejádu zakladatelských kantorských duší.

Musíme ovšem přiznat i některá pochybení, často vyplývající i z dobře míněné snahy svobodně konat, myslet i mluvit bez jakékoliv censury. Je a bude umění najít rovnováhu mezi rozvíjením tvořivosti s prioritním sledováním čehosi ušlechtilého - a ukřičeností a vyzývavostí laciných „šuntů“ všeho druhu. Očištění by mělo být i napříště průvodním zjevem, s přesahem do krásného neznáma a doteky čehosi radostného a čistého.

Snaha „vyzdobit své srdce“ bez kýčovitosti, se skromností a vkusným vyzdobením vnějším i vnitřním nechť provázejí další nadační činnost, jež samozřejmě dychtí po sponzorech, mecenáších, dobrodincích a zapálených organizátorech, kteří by tvůrčím způsobem mohli a uměli nést štafetu toho, co nezištně poskytl zdejší kraj a kubínovský duch, do dalších, dospělejších dnů nadační princezny…⋌Jaroslav Veselý

Místo události:
28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pačtí plavci na krajských přeborech uspěli na výbornou

V Radimi už svítí vánoční strom
17

OBRAZEM: V Radimi už svítí vánoční strom

Dlouhodobě nás trápí koncovka, říká trenér Velich

Lázně Bělohrad - Fotbal: Bělohradský lodivod hodnotí výsledkově nevydařený podzim. 

Slučování škol budí rozhořčení

Lázně Bělohrad - Návrh optimalizace, který výbor pro vzdělávání odhlasoval, se zabývá také sloučením místního odborného učiliště s Gymnáziem, SOŠ, SOU a VOŠ Hořice. Ředitelem sloučeného subjektu se stane ředitel bělohradského učiliště Pavel Petr. Jeho funkční období v červenci příštího roku končí, a tak bude vypsáno nové výběrové řízení.

AUTOMIX.CZ

Má vaše škodovka jedno zrcátko menší než druhé? Víte, proč to tak je?

V devadesátých letech se začal zejména u německých aut objevovat zvláštní jev. Mnozí z vás si dost možná všimli, že starší auta koncernu Volkswagen, ale i Mercedesy nebo vozy BMW, mají na straně spolujezdce výrazně menší zpětné zrcátko, než je to na straně řidiče. Proč to ale tak je?

Právě jsme se narodili - listopad 2017

Jičín - Dnes vás seznámíme s dalšími miminky narozenými v jičínské porodnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT