VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvacáté nadační narozeniny

Jičín – Dne 29. července 1991 byla zřízena a registrována právnická osoba jménem Nadace celookresního kulturního festivalu „Jičín - město pohádky“.

28.7.2011
SDÍLEJ:

Festival Jičín - město pohádky.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Působnost okresu zcela jistě přesáhla. Původně se do festivalu JMP zapojilo více obcí okresu Jičín, a zda je dostatečně kulturní, to musí každoročně posoudit návštěvníci. Nyní dvacetileté nadační princezně sudičky do kolébky vložily několik věcí. Především probudit a oživit duchovní hodnoty, humanitní cíle, postavit je do světla možností jejich svobodného rozvoje se zvláštním zaměřením na rozvoj osobnosti dětí a mládeže, a to i dětí handicapovaných. Měla také vyjádřit vůli i schopnosti ke vzájemné mezinárodní spolupráci – rozvíjením nejlepších tradic historického národa střední Evropy.

Princezna, osvěžovaná vodou ze studně nápadů desítek lidí, se o detoxikaci duší dětí i dospělých poctivě snažila. Nejprve velmi amatérsky, na pomoc jí ovšem přišla naštěstí celá řada osobností, z nichž mnozí byli a zůstali nejen celookresně, ale celostátně velmi uznávaní. Pestrost duchovních a člověčenských hodnot v dosavadní bilanci je možná dostatečně výmluvná. Mezinárodní spolupráce nezáležela jen ve zvaní hostů a účinkujících ze 16 zemí. Nejvzdálenějším účastníkem - a naštěstí s velmi tvořivým posláním byl“drakoletec“ William Farber až z Australie, který děti i dospělé učil dělat draky. Výrazné místo v mezinárodní spolupráci má (mělo?)- partnerství s nadací Stichting Jumelage z holandského Wijk bij Duurstede, zájezd a výměna zkušeností s obdobným berlínským festivalem, zorganizování zájezdu a výměny zdejších loutkářů a muzea do italského Trenta, spousta chrámových koncertů souborů zejména z USA a Anglie atd. Jednu zcela specifickou snahu také nelze upřít, totiž snahu pomoci Lužickým Srbům, jejichž „Kužvalski klobuk“ tu byl hrán v jejich mateřštině.

Tak jak si zakladatelé předsevzali, je pohádkový festival každoroční, zvláštní zřetel k mentální stimulaci potřebných dětí je skutečně cílený a pravidelný a ekologie dětské duše (poprvé u nás jsme tento termín razili) - má své jasně nezastupitelné místo. Spolupráce zdejší i zahraniční záležela často i na pořadech pro dospělé - interdisciplinární kolokvia, jazyková sympozia - přidaly se ovšem naštěstí i velmi propracované akce knihovnické, aktivity škol a školek nabyly nevídaných a netušených rozměrů.

Nadační činnost byla přepestrá. Vyzdvižení smírčího kříže na Velišském hřbetu s sebou přineslo účast skutečných celebrit mnoha církví. Protože jsme hostili i setkání nonprofitních organizací z celé republiky, přišel na svět Jivínský Štefan. Jsme rádi, že jsme znovu začali slavit Svátek matek, pořádat vlastenecké bály s lehce recesním nádechem. Také dětské maškarní karnevaly a celou řadu přednášek od psychologických přes historické, hvězdářské až po literární pořady, a to v době, kdy jich v Jičíně opravdu mnoho nebylo…

Díky zmíněnému neziskovému konání je v Jičíně, Libosadu, v divadélku Srdíčko i jinde spousta soch a artefaktů. Ještě před vznikem OS Loggie jsme pořádali akci zaměřenou na využití Libosadu a jeho úpravy. Jistě můžeme být spokojeni s tím, že na Pražském hradě jsme byli oceněni zvláštní cenou Nadace Místa v srdci (spolu s námi tam byla jako jeden z nezaměnitelných atributů festivalu i čarodějnice Remagena).

Organizovali jsme první čtyři ročníky Valdštejnských dnů v Jičíně, které se díky skupenství JMP konaly i ve Starých Hradech, Dětenicích a na Kosti, a dosud nám není jasné, proč přestaly být číslovány. Vše díky naší spolupráci s městem Frýdlant a následně skupinou německých zbrojnošů, ovšem se spoluprací pana Kněborta- převtělení samotného vévody. Tiskové konference v Praze a Hradci Králové výrazně napomohly mediální známosti festivalu. Z osobností nelze zapomenout na už nežijícího herce Zdeňka Řehoře, Vladimíra Škutinu, Zdeňka Svěráka, spisovatelku Marii Kubátovou, výtvarníka Radka Pilaře - ti zejména nezištně pomáhali na tiskovkách a při samotném dění ve městě. Nově se do festivalového dění zapojil i známý všeuměl Vladimír Lábus.

Dva z organizátorů psali první Pohádkové noviny a jejich posledním vzkazem, vyvěšeným spolu s tradičními fotkami blízko brány, bylo: “Masky i nápady ukliďte do bezpečí tak, abyste je zase za rok nalezli, dobrou náladu nikam neukládejte a noste ji veřejně…“ Velkým štěstím bylo to, že nejen těchto novin se ujali docela mladí lidé, kteří snad i do budoucna vystřídají celou plejádu zakladatelských kantorských duší.

Musíme ovšem přiznat i některá pochybení, často vyplývající i z dobře míněné snahy svobodně konat, myslet i mluvit bez jakékoliv censury. Je a bude umění najít rovnováhu mezi rozvíjením tvořivosti s prioritním sledováním čehosi ušlechtilého - a ukřičeností a vyzývavostí laciných „šuntů“ všeho druhu. Očištění by mělo být i napříště průvodním zjevem, s přesahem do krásného neznáma a doteky čehosi radostného a čistého.

Snaha „vyzdobit své srdce“ bez kýčovitosti, se skromností a vkusným vyzdobením vnějším i vnitřním nechť provázejí další nadační činnost, jež samozřejmě dychtí po sponzorech, mecenáších, dobrodincích a zapálených organizátorech, kteří by tvůrčím způsobem mohli a uměli nést štafetu toho, co nezištně poskytl zdejší kraj a kubínovský duch, do dalších, dospělejších dnů nadační princezny…⋌Jaroslav Veselý

Místo události:
28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 25 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy UČITEL/-KA MATEŘSKÉ ŠKOLY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA MATEŘSKÉ ŠKOLY - pracoviště Mlázovice, Požadujeme občanskou a morální bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, spolehlivost, pečlivost a trpělivost. Požadujeme minimálně středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou v oboru předškolní pedagogika (vzdělání v souladu se Zákonem č. 563/2004 Sb. o pedagogických zaměstnancích). Praxe v oboru je vítána. Výhodou je také hra na hudební nástroj. , Náplň práce: , - vzdělávání předškolních dětí dle RVP PV, - do budoucna možnost pracovního poměru na dobu neurčitou, Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky., , V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mailovou adresu skolka@mlazovice.cz nebo přímo na adresu školky (Mateřská škola Mlázovice, Novopacká 2, 507 58 Mlázovice) NEJPOZDĚJI do 22.6.2018. Pro více informací můžete kontaktovat paní ředitelku Martinu Romaňákovou na telefonním čísle 493 697 216 nebo 774 423 797.. Pracoviště: Mateřská škola, mlázovice, Novopacká, č.p. 2, 507 58 Mlázovice. Informace: Martina Romaňáková, +420 493 697 216,774 423 797.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 80 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklid - prac. Jičín. Požadované vzdělání: neúplné základní. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80.8 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: PČR Jičín, Balbínova č.p. 23, 24, 25, 26., Informace o pracovním místě: Klasický úklid společných prostor a kanceláří, zametení, vytření podlahových ploch, běžné úklidové práce. , Ranní směny od 7:30 - 15:00 hod., PO - PÁ. Prac. poměr na dobu určitou. , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP). , Kontakt: 723 612 506, prace@forcorp.cz. První kontakt POUZE telefonicky nebo mailem., Nechodit na pracoviště!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. pčr jičín, Balbínova, č.p. 23, 506 01 Jičín 1. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 000 Kč

Odborní administrativní pracovníci a asistenti OFFICE ASISTENT/-KA A ASISTENT/-KA VÝROBY V KREJČOVSKÉM SALONU U MÓDNÍ NÁVRHÁŘKY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OFFICE ASISTENT/-KA A ASISTENT/-KA VÝROBY V KREJČOVSKÉM SALONU U MÓDNÍ NÁVRHÁŘKY, V případě zájmu se dostavte osobně na výše uvedenou adresu nebo pište na e-mail: jirina@tauchamanova.cz, Požadavky: znalost a vzdělání v oděvním oboru, znalost AJ a práce na PC, komunikační schopnosti, orientace na sociálních sítích, flexibilita, ochota pracovat a učit se novým věcem., Pozice je vhodná pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Jiřina tauchmanová couture & tailorś s.r.o. - provozovna n.paka, Dr. K. Tučka, č.p. 69, 509 01 Nová Paka. Informace: Jiřina Tauchmanová, +420 603 465 555.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 13 400 Kč

Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci SKLADNÍK/-CE. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: SKLADNÍK/-CE - pracoviště Jičín., V případě zájmu volejte na tel.: 800204080 p. Havelka nebo pište na e-mail: jindrich.havelka@cscargo.cz., , Pracovní náplň:, - příjem zboží pomocí čtečky čárových kódů, - vykládka a nakládka zboží pomocí VZV, - vychystávání zboží, , Zaměstnání na 3 směny.Vhodné i pro cizince.. Pracoviště: C.s.cargo a.s. jičín, Hradecká, č.p. 1116, 506 01 Jičín 1. Informace: Jindřich Havelka, +420 800 204 080.


V Lázních Bělohradu hořela Škoda Fabia combi.

Auto začalo samo hořet, škoda je 50 tisíc korun

František Čížek v síni slávy.

Zakladatel klubu turistů František Čížek v Síni slávy

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Šokující pohled do slepičích koncentráků. Jsou i u nás v regionu

Čeperka/Svinčany – Chovy odpovídají normám. Ale pohled na normu v praxi není příjemný.

Rezerva Hořic vyhrála ve Žlunicích a převzala pohár za druhé místo

Žlunice - Poslední utkání jarního kola okresního přeboru mezi Žlunicemi a mužstvem Hořic B proběhlo v přátelském duchu. 

Školáci byli na návštěvě v redakci Jičínského deníku

Jičín – Žáci osmé a deváté třídy ze železnické základní školy zavítali v rámci projektu mediální výchovy do redakce Jičínského deníku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT