VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvacáté nadační narozeniny

Jičín – Dne 29. července 1991 byla zřízena a registrována právnická osoba jménem Nadace celookresního kulturního festivalu „Jičín - město pohádky“.

28.7.2011
SDÍLEJ:

Festival Jičín - město pohádky.Foto: DENÍK/Iva Kovářová

Působnost okresu zcela jistě přesáhla. Původně se do festivalu JMP zapojilo více obcí okresu Jičín, a zda je dostatečně kulturní, to musí každoročně posoudit návštěvníci. Nyní dvacetileté nadační princezně sudičky do kolébky vložily několik věcí. Především probudit a oživit duchovní hodnoty, humanitní cíle, postavit je do světla možností jejich svobodného rozvoje se zvláštním zaměřením na rozvoj osobnosti dětí a mládeže, a to i dětí handicapovaných. Měla také vyjádřit vůli i schopnosti ke vzájemné mezinárodní spolupráci – rozvíjením nejlepších tradic historického národa střední Evropy.

Princezna, osvěžovaná vodou ze studně nápadů desítek lidí, se o detoxikaci duší dětí i dospělých poctivě snažila. Nejprve velmi amatérsky, na pomoc jí ovšem přišla naštěstí celá řada osobností, z nichž mnozí byli a zůstali nejen celookresně, ale celostátně velmi uznávaní. Pestrost duchovních a člověčenských hodnot v dosavadní bilanci je možná dostatečně výmluvná. Mezinárodní spolupráce nezáležela jen ve zvaní hostů a účinkujících ze 16 zemí. Nejvzdálenějším účastníkem - a naštěstí s velmi tvořivým posláním byl“drakoletec“ William Farber až z Australie, který děti i dospělé učil dělat draky. Výrazné místo v mezinárodní spolupráci má (mělo?)- partnerství s nadací Stichting Jumelage z holandského Wijk bij Duurstede, zájezd a výměna zkušeností s obdobným berlínským festivalem, zorganizování zájezdu a výměny zdejších loutkářů a muzea do italského Trenta, spousta chrámových koncertů souborů zejména z USA a Anglie atd. Jednu zcela specifickou snahu také nelze upřít, totiž snahu pomoci Lužickým Srbům, jejichž „Kužvalski klobuk“ tu byl hrán v jejich mateřštině.

Tak jak si zakladatelé předsevzali, je pohádkový festival každoroční, zvláštní zřetel k mentální stimulaci potřebných dětí je skutečně cílený a pravidelný a ekologie dětské duše (poprvé u nás jsme tento termín razili) - má své jasně nezastupitelné místo. Spolupráce zdejší i zahraniční záležela často i na pořadech pro dospělé - interdisciplinární kolokvia, jazyková sympozia - přidaly se ovšem naštěstí i velmi propracované akce knihovnické, aktivity škol a školek nabyly nevídaných a netušených rozměrů.

Nadační činnost byla přepestrá. Vyzdvižení smírčího kříže na Velišském hřbetu s sebou přineslo účast skutečných celebrit mnoha církví. Protože jsme hostili i setkání nonprofitních organizací z celé republiky, přišel na svět Jivínský Štefan. Jsme rádi, že jsme znovu začali slavit Svátek matek, pořádat vlastenecké bály s lehce recesním nádechem. Také dětské maškarní karnevaly a celou řadu přednášek od psychologických přes historické, hvězdářské až po literární pořady, a to v době, kdy jich v Jičíně opravdu mnoho nebylo…

Díky zmíněnému neziskovému konání je v Jičíně, Libosadu, v divadélku Srdíčko i jinde spousta soch a artefaktů. Ještě před vznikem OS Loggie jsme pořádali akci zaměřenou na využití Libosadu a jeho úpravy. Jistě můžeme být spokojeni s tím, že na Pražském hradě jsme byli oceněni zvláštní cenou Nadace Místa v srdci (spolu s námi tam byla jako jeden z nezaměnitelných atributů festivalu i čarodějnice Remagena).

Organizovali jsme první čtyři ročníky Valdštejnských dnů v Jičíně, které se díky skupenství JMP konaly i ve Starých Hradech, Dětenicích a na Kosti, a dosud nám není jasné, proč přestaly být číslovány. Vše díky naší spolupráci s městem Frýdlant a následně skupinou německých zbrojnošů, ovšem se spoluprací pana Kněborta- převtělení samotného vévody. Tiskové konference v Praze a Hradci Králové výrazně napomohly mediální známosti festivalu. Z osobností nelze zapomenout na už nežijícího herce Zdeňka Řehoře, Vladimíra Škutinu, Zdeňka Svěráka, spisovatelku Marii Kubátovou, výtvarníka Radka Pilaře - ti zejména nezištně pomáhali na tiskovkách a při samotném dění ve městě. Nově se do festivalového dění zapojil i známý všeuměl Vladimír Lábus.

Dva z organizátorů psali první Pohádkové noviny a jejich posledním vzkazem, vyvěšeným spolu s tradičními fotkami blízko brány, bylo: “Masky i nápady ukliďte do bezpečí tak, abyste je zase za rok nalezli, dobrou náladu nikam neukládejte a noste ji veřejně…“ Velkým štěstím bylo to, že nejen těchto novin se ujali docela mladí lidé, kteří snad i do budoucna vystřídají celou plejádu zakladatelských kantorských duší.

Musíme ovšem přiznat i některá pochybení, často vyplývající i z dobře míněné snahy svobodně konat, myslet i mluvit bez jakékoliv censury. Je a bude umění najít rovnováhu mezi rozvíjením tvořivosti s prioritním sledováním čehosi ušlechtilého - a ukřičeností a vyzývavostí laciných „šuntů“ všeho druhu. Očištění by mělo být i napříště průvodním zjevem, s přesahem do krásného neznáma a doteky čehosi radostného a čistého.

Snaha „vyzdobit své srdce“ bez kýčovitosti, se skromností a vkusným vyzdobením vnějším i vnitřním nechť provázejí další nadační činnost, jež samozřejmě dychtí po sponzorech, mecenáších, dobrodincích a zapálených organizátorech, kteří by tvůrčím způsobem mohli a uměli nést štafetu toho, co nezištně poskytl zdejší kraj a kubínovský duch, do dalších, dospělejších dnů nadační princezny…⋌Jaroslav Veselý

Místo události:
28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka14 000 Kč

Číšníci a servírky OBSLUHA V KAVÁRNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OBSLUHA V KAVÁRNĚ - pracoviště Jičín., Pro naši nově otevíranou kavárnu v prvorepublikovém stylu v centru Jičína hledáme do svého týmu číšníky/servírky., V případě zájmu volejte na tel.: 604300899 p. Ondráček nabo pište na e-mail: obuvondracek@seznam.cz. Pro osobní jednání je nutný nejprve tel. kontakt., Požadujeme vyučení, vyučení v oboru výhodou, zodpovědnost, flexibilita, zdravotní průkaz. Nabízíme nástup možný po dohodě nejprve pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení.. Pracoviště: Kavárna ondráček s.r.o. - kavárna, Valdštejnovo náměstí, č.p. 38, 506 01 Jičín 1. Informace: Jan Ondráček, +420 604 300 899.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka75 Kč

Číšníci a servírky OBSLUHA V KAVÁRNĚ - DPP. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OBSLUHA V KAVÁRNĚ- DPP - pracoviště Jičín., Pro naši nově otevíranou kavárnu v prvorepublikovém stylu v centru Jičína hledáme brigádníky na pozice číšník/servírka., V případě zájmu volejte na tel.: 604300899 p. Ondráček nabo pište na e-mail: obuvondracek@seznam.cz. Pro osobní jednání je nutný nejprve tel. kontakt., Požadujeme vyučení, vyučení v oboru výhodou, zodpovědnost, flexibilita, zdravotní průkaz. Nástup možný po dohodě, pracovní doba také dle dohody. Mzda 75 Kč/hod. Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Kavárna ondráček s.r.o. - kavárna, Valdštejnovo náměstí, č.p. 38, 506 01 Jičín 1. Informace: Jan Ondráček, +420 604 300 899.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu27 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/-KA NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU, V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail kamila.horakova@preymesser.cz nebo bližší informace na tel. č.: 702 120 868., Požadujeme: řidičský průkaz sk. C, E, psychotesty, profesní průkaz., Nabízíme: bonusy a benefity v rámci firmy. Nástup možný ihned. Pracovní poměr na dobu neurčitou.. Pracoviště: M.preymesser logistika, spol. s r.o. - provozovna jičín, Průmyslová, č.p. 1108, 506 01 Jičín 1. Informace: Kamila Horáková, +420 702 120 868.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu28 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/-KA, V případě zájmu se dostavte od 8.00-14.00 hod na adresu Žlunice 29., Požadujeme ŘP skup. C, profesní průkaz, fyzickou zdatnost, svědomitost, flexibilitu a schopnost bezproblémové práce.. Pracoviště: Jatky jezdinský, s.r.o., 507 34 Žlunice. Informace: Jaroslav Jezdinský, .

KM automatik FBK Jičín – TJ Sokol Královské Vinohrady
7

Velmi důležité body s Vinohrady

HBC Ronal Jičín – TJ Sokol Nové Veselí
9

Házenkáři v infarktovém závěru přetlačili Nové Veselí

Na Kost se chystají návštěvníci i zedníci

Mladějov - Začátek sezóny na hradech a zámcích se nezadržitelně blíží. Na hradě Kost se chystají nejen na návštěvníky, ale především na nástup pracovních čet.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Jičínsko - Dnes vás seznámíme s dalšími miminky narozenými v jičínské porodnici.

Okolo Hradce bez dálniční známky? Rozhodnutí padne v létě

Královéhradecko - Když se po dlouhých letech a sporech vloni v létě konečně dokodrcala dálnice D11 až do Hradce Králové, mnulo si město ruce.

Chřipka si v Královéhradeckém kraji vyžádala další dvě oběti

Královéhradecko - Kraj už třetí týden sužuje epidemie chřipky. Zdánlivě banální choroba si vyžádala další oběti. V souvislosti s chřipkou zemřeli dva lidé (80 a 89 let).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT