Šedesát exponátů z let 1880 – 1970 pochází se sbírky Miloslavy Šormové z Roztok. Se svým manželem vynaložila hodiny a hodiny láskyplné řemeslné práce na mnohdy náročnou obnovu a tím i prodloužení jejich životnosti.

Nejstarší kočárek sbírky je z vrbového proutí se třemi loukoťovými koly. Ale najdeme zde spousty úžasných exponátů pletených například z pedigu, zdobených paličkovanou krajkou, objevili jsme i známé osmipéráky s korbou z PVC bužírky, sporťáky, loutkové kočárky i novodobější typy, pocházející z Liberty.

A co Miloslavu Šormovou ke shromažďování kočárků přivedlo? „Je to zhruba třicet let, kdy jsem při sběrné neděli zahlédla před jedním domem vyhozený kočárek. Připomněl mi ten můj z dětství, který mám zachycen na fotografii. Projevila se u mě láska k hraní a já začala kočárky hledat. Ze začátku to nebylo složité, zmínila jsem se v rodině a okruh se rozšiřoval jako když hodíte kamínek do vody. Lidé mi sami volali a přicházeli s kočárky. Moc si vážím osobních kontaktů, nerada kupuji kočárky na burze, ale dnes už to jinak nejde,“ konstatuje.
Sbírka, která je putovní, dnes čítá asi sto deset exponátů. Jičín je v pořadí třináctý, kde můžete kočárky zhlédnout, odsud poputují do lázní Teplice.

Paní Miloslava o ně pečuje společně s manželem. Ten opravuje veškeré kovové části, ona zbytek. Našel prý v této práci zalíbení, zajímají ho mechanismy, jejich ukotvení, způsob mazání. „Nadchlo nás to natolik, že už si jinak strávené volno nedokážeme představit. Dovolené pro nás neexistují,“ přiznává. Nejraději má kočárky pro panenky, které se nazývají loutkové. Název nesou po loutkách, které se do nich ukládaly v první polovině devatenáctého století.

V jičínském muzeu se také dozvíte, že na přepravování děti původně sloužily vozíky z proutí a dřeva s litinovými koly (1890 – 1910). Nejstarší kočárek sbírky je jak jsme již zmínili z vrbového proutí se třemi loukoťovými koly s kovovou obručí. „Je tak starý a krásný, že kolem něho chodíme téměř po špičkách,“ prozrazuje paní Miloslava. Pochází z let 1880 – 1900. Výstavu líbezných kočárků doplňují historické fotografie. Přijďte se alespoň na chvíli vrátit do dětství, čas máte do 22. února.