Výroční patnáctý ročník přinesl opět spoustu zábavy, známých osobností, hudby a tance.

Pohádkový průvod zářil námořnickými barvami a probíhala soutěž mezi modrými a bílými. Festival byl zahájen již tradičním předáním klíče od města dětem a pohádkovému prezidentovi. Večer proběhlo na Valdštejnově náměstí slavnostní veřejné promítání filmu Festivalu je 15 let! Pro tvořivé děti byla určena spousta atrakcí, které rozvíjely jejich dovednosti. Na programu tak byly tvůrčí dílny, knihvazačství, výroba lampiónů v jezuitské koleji nebo truhlářská smrková dílna na Valdštejnově náměstí. Poznat jinou zemi a její kulturu měly děti možnost Pod Koštofránkem, kde byla umístěna papírová japonská zahrada i další ukázky kultury země vycházejícího slunce.

Festival Jičín–město pohádky nebyl jediný, kdo slavil kulatiny. Narozeniny přijel oslavit i Večerníček. Ke čtyřicátému výročí si nadělil návštěvu pohádkového města a ukázal dětem, že ještě určitě nepatří do starého železa. Zároveň přijel představit nový přírůstek do rodiny – Krysáky. K vidění byla světová premiéra a křest seriálu s účastí tvůrců, dále se dražila filmová klapka za doprovodu skupiny Už sme doma, která nahrála i večerníčkovou hudbu.

Zajímavá diskuse a soutěž proběhla v Porotním sále Valdštejnského zámku: Moje babička versus Babička Boženy Němcové. Jaké jsou vlastně dnešní babičky? Ta naše je nej! Naopak v lanovém centru mohly děti prozkoušet svoje dovednosti na provazech a připomenout si, jak se asi pohybovali naši prapředci.

Festival přijel podpořit například i Vojta Kotek se skupinou ROHlik a zpěvačka Martina Balogová. (bar)