Kromě nich mohli návštěvníci zavítat i na nádvoří jičínského zámku, kde pro ně pracovnice regionálního muzea připravily medem oplývající program.


„Od března mohou příchozí zhlédnout v chodbě muzea výstavu nazvanou Aby vám včely neuletěly, věnovanou včelařství a včelaření, která končí 22. dubna. V rámci expozice jsme se rozhodly uspořádat Medový den,“ vysvětlila Alena Kyselo.

V tvůrčích dílnách si malí i velcí mohli vyzkoušet, jak se kdysi vyráběl perník tlačený do forem, do jehož těsta bylo vpraveno sedmero koření, nebo si vyrobit svíčku z včelího vosku.


Domácí výrobky


Od včelařů si přítomní mohli zakoupit pravý domácí med, ochutnat vynikající medovník či medovinu nebo si zakoupit včelí produkty.

 Na nádvoří zámku našli zájemci o akci i ukázku řemeslné práce, a to stánek s dřevěnými vařečkami, naběračkami a dalšími kuchyňskými potřebami, nebo šikovného řezbáře, který na místě předváděl svůj um. Atmosféra na zámeckém nádvoří byla pohodová.

Pro děti muzejnice připravily hry se včelí tématikou. Kluci a holčičky například určovali včelí pomůcky nebo poznávali květiny. Příjemnou zvukovou kulisou tvořilo hudební seskupení Ze šuplíku a muzejní flašinet Míry Novohradského. „Nádvoří jsem navštívila hlavně kvůli zakoupení domácího medu.

Moje děti zaujalo lití svíček a také výroba perníčků, i když nejedlých,“ uvedla jedna z návštěvnic. Medový den uzavřelo vyhlášení výsledků soutěže Zlatá včela, která se konala v Běcharech. Na slavnostním vyhlášení porovnali své síly mladí včelaři do sedmnácti let.