Ve Valdštejnské lodžii se nachází malá galerie, kde vystavuje své obrazy z kunstkomory malíř Jiří Vavřina. Vernisáž výstavy, která potrvá do 31. července, se uskutečnila v sobotu a uvedl ji zdejší kastelán Petr Kábrt. Na kytaru skostně zahrál Jakub Jareš.

Nechat se okouzlit obrazy malíře Jiřího Vavřiny přišla více jak stovka hostů. Zdeněk Troška, který je prý naladěn na stejnou notu jako autor, se nakonec omluvil, a místo něho všechny pozdravil herec Jiří Krytinář.

Jiří Vavřina se narodil 4. listopadu 1944 v Pardubicích. V letech 1961-1965 absolvoval studium na Střední umělecko-průmyslové škole v Brně a poté působil jedno desetiletí ve svém rodném městě jako propagační výtvarník.

V roce 1975 se přestěhoval do Hradce Králové, kde žije a věnuje se výhradně malířství.

Ve svých obrazech, ozvláštněných nezvyklým viděním, uplatňuje Jiří Vavřina bohatou fantazii a všechny výtvarné dovednosti, aby zachytil lidské bytosti situované do podivuhodného, kouzelného světa snu a tajemnosti. Zachycuje antické bohy a neohrožené hrdiny, nádherné ženy, šlechtické kavalíry. Jeho cílem je postihnout člověka s jeho dobrými i špatnými vlastnostmi. Nejednou proto sahá k rozmanitým podobenstvím a jinotajům, nasazuje a zase strhává masky zakrývající faleš nebo zraněnou lidskou duši, delikátním způsobem se dotkne i hájemství erotiky.

Sám o své tvorbě, jejíž část je nyní k vidění v Jičíně, říká: „Vystavené obrazy zachycují dobu Rudolfa II., protože malování a sbírání obrazů za jeho vlády je mi velice blízké. Dnešní doba je tak trochu tvrdá a trošinku toho romantismu mi zde opravdu chybí. Navíc stále maluji pohádkové věci, všechno, co by potěšilo lidi.“

O Jiřím Vavřinovi.
O Jiřím Vavřinovi.


Jeden z návštěvníků nám při prohlížení expozice prozradil. „Jsem tu zcela náhodně, nejsem žádný odborník ve výtvarnictví, ale tyto obrazy na mě působí velmi pozitivně, optimisticky, vlévají mi do žil krev. Jen mi na vernisáži chybělo, že o nich autor nepohovořil.“

Jiří Vavřina okouzluje nejen svým malováním, ale také nápaditostí, hravostí, zpracováním detailů. Přijďte se přesvědčit.