Pro autentické perkuse jsou některé skladby komponovány,“ uvedl spoluiniciátor (ve spolupráci s Jitkou Břízovou) akce v Jičíně, notoricky známý muzikant, houslista Ondřej Koláčný. Ten byl před časem rok v Mexiku a po návratu v K–klubu uspořádal přednášku nejen o svém pobytu, ale i v kontaktech, které tam navázal.

Nyní se vše zúročuje a v Jičíně zazní v premiéře hudba napsaná Edgarem Omar Rojas Ruízem, který v současnosti studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

„Akce bude taková raritní a dovoluji si domnívat se, že pro veřejnost přitažlivá. Skladby mexických hudebníků zazní v Jičíně ve své světové premiéře. V rámci celého programu se představí houslistka Jitka Břízová, díky níž je možné setkání s Mexičany v Jičíně uskutečnit,“ dodal skromný houslista, pomíjející svůj podíl.

Kromě zmíněných interpretů zazní jako součást vlastní skladby recitace autora Ruíze. Český překlad dostanou posluchači u vstupu do sálu. Spolupráce mezi JAMU a mexickou univerzitou přinesla zajímavé výsledky ve skladatelské soutěži a některé z těchto počinů zazní právě v Jičíně.

Houslové duo provede hudbu od baroka až po skladby autorů dvacátého století, jako je Bohuslav Martinů. Mexická hudba patří nejen svým vznikem do 21. století, ale vychází z vkladu indiánské populace. Páteční unikátní koncert začíná v 19 hodin.

Ukázku hudby si můžete poslechnout na našem webu připojenou k tomuto článku.