Do podzimu tu vyroste prostor, který bude sloužit k dětským hrám a kulturním akcím.

 Rekonstrukce je realizována v rámci česko polského projektu Brána do pohádky a má hodnotu přibližně dvou milionů korun.

 Kontrolních dnů se pravidelně zúčastňuje místostarosta Jičína Richard Koníř, architekt zahrady Petr Kovář a také sochař Ondřej Sklenář, který z litého pískovce vytvářel busty významných osobností, které měli úzký vztah k Jičínu.

 Děti tak zblízka spatří Václava Čtvrtka, Radka Pilaře, Čeňka Musila, Irmu Geisslovou nebo samotného vévodu Albrechta z Valdštejna.

 ,,Práce zatím pokračují bez problémů. Přemýšleli jsme zda otevřít zahradu veřejnosti na pohádkový festival. Stavební úpravy ale zatím nejsou u konce,“ řekl místostarosta Richard Koníř.

 Největším dětským lákadlem zahrady bude pravděpodobně síťové hnízdo, které se bude houpat na stromě asi čtyři metry nad zemí.
 ,,Mělo být ještě výš až v korunách stromů, ale proti tomu jsem byla výrazně proti, bylo by to příliš nebezpečné,“ řekla ředitelka knihovny Jana Benešová.

 Podle architekta má vést na strom lanový žebřík, který bude v síťovém tunelu.

 Navíc nebude viset kolmo od země ale šikmo, to by mělo zabránit případnému pádu. Kolem celého hnízda pak bude síť pro maximální bezpečnost.

Autoři bust Roman Morcinek a Ondřej Sklenář se přiznávají, že nejvíce práce měli s Václavem Čtvrtkem, který se odléval jako první.

Nejde totiž o klasickou kamenosochařskou práci, nýbrž o výdusek. Podoba je nejdříve vyřezána do polystyrenu, poté odlita v sádře.

Dalším krokem je vymodelování speciální formy, z které se pak vytváří výdusek. Sochy se přestěhovaly do zahrady začátkem týdne.

Nebyl by to však ráj bez Stromu poznání. Jablka na něm asi růst nebudou, strom nebude živý, pouze vyrobený ze dřeva a porostlý popínavou rostlinou.
Celému prostoru pak dominuje terasovitě stupňovité hlediště a nebude chybět ani pódium. ,,Hlediště by mělo být částečně kryté. Proti dešti vás materiál nad hlavou moc neochrání, ale proti slunci to bude dostačující,“ vysvětlil architekt Petr Kovář.

Tento rok už asi knihovna zahradu příliš nevyužije, ale na příští sezonu už plánuje různé akce, které by se do tohoto místa hodily.

,,Nemáme ještě nic konkrétního, důležitý je prostor. Když jsme pořádaly nějaké pořady pro školy, do dětského oddělení knihovny se vešly sotva dvě třídy. V hledišti v zahradě bude místa podstatně více,“ řekla ředitelka knihovny Jana Benešová.

Další otázkou zůstává, zda bude Ráj her a poznání přístupný veřejně nebo jen v době konání akcí.