Autorka se s náročnou tématikou vypořádala s plným nasazením, citlivě, zaměřila se na každý detail. Výsledek je jedinečný a divákům srozumitelný. Perfekcionalistka Jitka Pírková přesto přidala ke každému snímku i odborný popisek, mlčenlivého průvodce díla, přibližujícího život Valdštejna.

„Zlákala ji možnost improvizace. Vytrvalost, trpělivost, touhu poznávat nové přenesla do fotografování. V tomto případě spojila práci fotografa s četbou odborné literatury, zaměřené na osobnost Valdštejna,“ přiblížila počin při úterní vernisáži historička Eva Bílková.

O Valdštejnovi, jeho přínosu nejen pro Jičín, vyprávěl Jaromír Gottlieb, který ocenil autorčinu volnou tvorbu, hledání určitého výrazu, který dovolí podívat se na Valdštejna jiným způsobem.

„Po roce 1990 byla doba, kdy vůbec nebylo jasné, že Jičín se chce k Valdštejnovi přihlásit,“ vzpomíná Jaromír Gottlieb na období, kdy byl vévoda nazván dokonce tunelářem. Připomněl také, jak se v Jičíně dohadovali o pojmenování náměstí. Valdštejn zvítězil.

„Je to postava výjimečná. Valdštejn je stálým hledáním odpovědí,“ míní Jaromír Gottlieb.

Jednatřicet jedinečných fotokoláží bude v knihovně k vidění do konce února.