Lákadel je tu hodně, ale pohádka není jen o hraní, ale také o poznání, fantazii, a právě proto tu jsou tvůrčí dílny v zámeckém parku, kde si mohou malí i velcí vyzkoušet řadu zajímavých činností.

 Třeba si uplést věneček z břečťanu s dívkami ze zahradnické školy z Kopidlna, nebo zasadit léčivou bylinku s děvčaty z Litomyšle. Packé peďačky vytvářely papírové Kašpárky na patentky, které si příchozí vymalují podle vlastní fantazie. Věnečky z krepového papíru a látkové měšce pro klučičí poklady si mohli zájemci vyrobit ve stanu dětského centra Kapička, které připravilo i drobné dárky pro maminky.

 Občanské poradenské středisko Soropo přišlo se šikovným nápadem. Děti si tu mohou zhotovit vlastní knihu a nebo si také vyzkoušet terapeutický padák. Jde o pomůcku, určenou k uvolnění napětí, odreagování se, podporující vzájemnou komunikaci.

 Studenti z Ústí přivezli zažehlovací obrázky, z nich si každý může vybrat a na vlastní kůži vyzkoušet tuto techniku například při aplikaci na tričko.
 Pohádková dílnička nabízí zdobení perníčků nebo klobouků.

 V sousední farské zahradě realizují hudební dílnu studentky pedagogické školy z Nové Paky. Letos se zaměřily na představování čtyř ročních období. Malí posluchači odtud odcházejí rozzáření. Originální dílničky si nachystala Střední škola gastronomie a služeb z Nové Paky. Cukráři a pekaři nechávají školáky i předškoláky vykrajovat z těsta nejrůznější tvary a pak je zdobit, hoteliéři předváděli vykrajování ovoce, krejčí nabídli navlékání papírových segmentů poslepu a truhláři vyřezávali z překližky čerty a pohádkové bytosti. Jen jestli dílničky ve farské zahradě všechny zvídavé děti objevily?
 Na Valdštejnově náměstí předváděli svůj um hořičtí kameníci, truhláři ze Semil a žáci ze střední školy z Jablonce nad Nisou. U truhlářů si můžete zkusit vyrobit dřevěný kalich nebo hrníček, pokud to sami zvládnete, když ne, výrobek vám zhotoví sám mistr. Ať se rozhodnete jakkoliv, při této práci je potřeba pomocníka, který bude šlapat na kole a tím pohánět stroj.

Další možnosti jsou ražba mincí, výroba dřevěných předmětů a mnoho dalších.

 Protože čtvrteční den byl věnován spisovateli Václavu Čtvrtkovi, na jeho počest se odpoledne vydal průvod pohádkových bytostí z ulice Smiřických do centra, kde následovalo pohádkové křepčení.

 Představily se zde folklorní soubory, oddíl aerobiku, zatančily děti z Bulharska, Furianti z Malé Bělé a vyvrcholením čtvrtečního dne se stal koncert Radima Hladíka a skupiny Blue Effect, spojený s křtem knihy V. Čtvrtka O Rumcajsovi.