Po několika letech peripetií s trikovými záběry je film Saxána a Lexikon kouzel hotov a režisér Václav Vorlíček se rozhodl uspořádat jeho předpremiéru právě v Jičíně, který je s pohádkou tolik spjat.

 V rámci festivalu se včera poprvé v celé republice objevilo na promítacím plátně jičínského biografu pokračování veleúspěšné pohádky o mladé čarodějnici. Přijeli hosté – Helenka Nováčková a pan režisér.

 V pátek v podvečer v 17.30 se pak uskutečnila projekce Saxány a Lexikonu kouzel pro širokou veřejnost.

Na film se dopoledne přišli podívat žáci základních škol se svými učitelkami. Podle jejich reakce se jim pohádka velmi líbila, hlavně postava vdavekchtivé tety Irmy v podání Jiřiny Bohdalové.

Filmovou premiéru si odbyla představitelka Saxánky Helenka Nováčková, která se poprvé viděla na plátně, a občas si posteskla: „Jéžiši, co jsem to řekla?“

Po promítání následovalo setkání s hlavními protagonisty a autogramiáda, při níž kolem herců poskakovala filmová postavička Chlupáče.
V rámci festivalu Jičín – město pohádky a připomenutí stého výročí narození Václava Čtvrtka byla ve čtvrtek pokřtěna kniha Rumcajs.

 Kvůli nepříznivému počasí se akce z jezuitské koleje přesunula do jičínského kina. Nezapomenutelnou postavu vousatého mužíčka s červeným kloboukem zná snad každý kluk a holka. K němu nepochybně patří Manka a syn Cipísek. Celá loupežnická rodina žila v jeskyni v lese Řáholec, jen občas se Rumcajs vydal do Jičína a prošel Valdickou bránou.

 Knihu pokřtil Jiří Lábus společně se třemi sudičkami Annou Juráskovou, která pomáhala se scénářem, dcerou V. Čtvrtka Markétou Tengbom a manželkou Radka Pilaře Ludmilou Pilařovou. Protože je knížka věnována dětem, nebyla pokřtěna šampusem, ale medovinou. Po křtu následoval koncert kapely Blue Effect s Radimem Hladíkem.

 Pátečním ránem pohádka nabírá na obrátkách. Oteplilo se, vykouklo sluníčko a pohodové počasí vstoupilo i do návštěvníků. Valdickou bránou se dopoledne hrnou davy školáků, maminek s kočárky, babičky, dědečkové a rodiče, kteří si kvůli festivalu vzali volno. Pohádkové dění jako by vzkřísila živá voda, národa je tolik, že se na Valdštejnově náměstí dá stěží projít. Hlavní pódium je v zajetí obecenstva, kouzlí tu Pavel Kožíšek a děti i dospělí se výborně baví.

Opět jsou v obležení dílny, prckové malují, navlékají korálky, hrají si s kostkami, obsazují pískoviště. Na Žižkově náměstí tančily dětičky z Čisté u Horek zumbu s Katkou. Jejich snažení bylo kouzelné. Velkou událostí pro Jičín se pak stal koncert v chrámu sv. Jakuba, kde se navečer představil houslový virtuos Pavel Šporcl a komorní smyčcový orchestr Musica Moravia. Dnes nás čeká další velký pohádkový den a zítra zazvoní zvonec, a pohádce bude konec…