Kdo bude pořadatelem jednadvacátého pohádkového festivalu, jak bude financován, dohodne se město s pohádkovým nadačním fondem, a bude letošní ročník pětidenní, nebo čtyřdenní?
O tom, jak probíhají jednání mezi městem a Nadačním fondem (NF) Jičín – město pohádky poté, co nadace vloni vypověděla městu smlouvu o spolupráci, jsme vás většinou informovali ze strany jičínské radnice. Dnes jsme oslovili předsedu správní rady nadačního fondu Michala Mládka (na snímku).

První dotaz směřoval samozřejmě k tomu, proč NF vypověděl vloni na podzim městu smlouvu o spolupráci, zajímalo nás, jak se vyvíjí příprava nové dohody a zda připouští, že vůbec dojde ke shodě mezi oběma partnery.
Došli jsme k závěru, že smlouva nebyla ze strany města plněna, a to zejména pokud se týká zajišťování peněžních prostředků, propagace festivalu a zabezpečení součinnosti příspěvkových organizací. My jsme zanalyzovali smlouvu, nechali si zpracovat právní rozbor a zjistili jsme, že město smlouvou nasměrovalo peněžní toky festivalu získané od veřejnosti na svůj účet.

Namísto rovnocenného partnerství se město postavilo do čela organizační struktury festivalu a NF vyjednával v podřízené pozici s příspěvkovými organizacemi. Město přitom do těchto jednání uplatňovalo jako zřizovatel příspěvkových organizací právo veta. Takto si rovnoprávnost partnerů nepředstavujeme. Máme zájem s radnicí spolupracovat, to jsme řekli i v samotném závěru výpovědi smlouvy, ale druhé straně chyběla vůle, jinak bychom se už dávno domluvili. Od podání výpovědi již uplynulo více než pět měsíců a vzájemná dohoda je stále ve fázi příprav.

V jakém stadiu jsou nyní jednání?
Město ustanovilo komisi, která měla pracovat na úpravě vzájemných vztahů. Hlavní předlohu přinesl doktor Novotný, my jsme se na přípravě textu aktivně podíleli, výsledkem bylo koncenzuální znění smlouvy, která následně prošla městským úřadem. Zde došlo k některým technickým změnám a zpřesněním, i ty jsme promptně odsouhlasili. Při středečním jednání rady města byly znovu vzneseny připomínky tentokrát jiných zástupců města, s nimiž jsme zatím nebyli seznámeni.

Co je základním kamenem nové smlouvy?
Podstata spočívá v poskytnutí jistoty nadačnímu fondu, že na veřejných prostranstvích města může být pořádán festival, na straně druhé my poskytujeme městu jistotu, že festival bude i nadále ctít tradici, kterou dvacet let budoval. Pokud se týká financování, bude jej zajišťovat nadační fond. Město nám v nové smlouvě nenabízí ani záruku přímé součinnosti příspěvkových organizací. Shrnuto: mělo by jít o vzájemně respektovaný vztah.

V tomto týdnu měla o všem jednat rada. Jaké jsou závěry?
Doufám, že zdravý rozum převáží emoce. Myslím si, že v této chvíli především díky novému složení rady města zvítězí racionalita. Proto také pevně věřím, že k dohodě dojde.

Jak to vypadá s částkou cca 1,3 mil. korun , která má být ze strany města převedena nadačnímu fondu?
Považoval bych za vhodné říci, že nejde o to, zda peníze patří nadačnímu fondu, ale o fakt, že patří pohádce. Je bezesporu, že držitelem práv a tradice festivalu je nadační fond, který se zavázal spolu s městem, že všechny prostředky, které festival vygeneruje, použije pouze pro další jeho ročníky. Cílem spolupráce s městem bylo rozvíjet festivalovou tradici a zajistit její pokračování. Zatímco město by se nyní chtělo dělit o zisk, v loňském roce, kdy jsme řešili otázku financování a bavili se o případné ztrátě, odpovědi z radnice byly nejisté.

Jak pokračují jednání o vyrovnání?
Nepokračují nijak. My jsme městu zaslali požadavek, aby nám prostředky předalo. Reakce od právníka města byla taková, že padesát procent prostředků pocházejících ze spolupráce zůstane na účtu města jako podíl na zisku. Kde peníze, které v této chvíli drží město, skončí, o tom by mělo rozhodnout zastupitelstvo. Ať je rozhodnutí jakékoli, nadační fond nemá pochyby o tom, že peníze patří festivalu a neměly by tento svůj účel ztratit.

Jaké změny čekají pohádkový festival, potažmo návštěvníky akce?
Mnozí si stěžují, že je festival příliš komerční, ale například obslužnost náměstí stánky sjednávalo a určovalo město. Nadační fond podle smlouvy o spolupráci neměl absolutně žádnou možnost jakkoli ovlivnit komerční stránku festivalu. I proto byla smlouva vypovězena. O podobě festivalu bude opět rozhodovat pohádkový vejbor a dramaturgická rada. Pokud má někdo chuť hovořit ke změnám nebo naopak změny iniciovat, může jejich prostřednictvím nadační fond oslovit. Nadační fond je otevřen všem dobrým úmyslům. Ve vztahu k festivalu má jediný cíl - udržet a rozvíjet festivalovou tradici a zajistit financování festivalu.

Další diskutovanou otázkou je, zda bude pohádkové setkání čtyřdenní, nebo pětidenní.
V této souvislosti koluje na veřejnosti celá řada mýtů a polopravd. Začátkem týdne jsme městu oznámili, že festival se bude konat ve dnech 7. až 11. září. Jak jsem řekl výše, rozhodujícím kritériem je schopnost festival zaplatit. Pět dnů nyní stojí zhruba pět milionů, což znamená, že jeden den vyjde průměrně na milion. Město si v této chvíli dělá nárok na 1,2 mil. korun z předchozích ročníků, a to je částka, která se blíží k úhradě jednoho programového dne. Přirozeně nejsem ochoten podepisovat smlouvy na pětidenní festival a ručit svým osobním majetkem za závazky jičínské kultury, pokud nebude zajištěno finanční krytí.

Ano, v této chvíli děláme vše pro to, aby festival byl pětidenní, ale jasně říkáme, že k tomu potřebujeme peníze, které drží město. Netvrdíme, že je musí převzít NF, město je ale musí poskytnout na úhradu nákladů festivalu. Bohužel, na radnici převládá názor, že peníze jsou ziskem města, nikoli zdrojem úhrady budoucích nákladů pohádky. Uvidíme!

Celé znění původní smlouvy o spolupráci, výpověď a další informace najdete na www.pohadka.cz/nadacni-fond-dokumenty