V červenci se tam přihlásilo s projektem Valdštejnova vzdělávacího a kulturního centra, který počítá s úzkou spoluprací obou vysokých škol, které již v Jičíně působí, a podnikatelskou sférou.

 Ta má směrovat k vybudování Vědecko technického parku. Žádost ministerstvo akceptovalo, radnice připravuje podklady pro územní a stavební rozhodnutí, oslovila univerzity, církev, podnikatele a další partnery, s nimiž chce na projektu spolupracovat.

I když památka v historickém centru chátrá, její prostředí stále láká pořadatele kulturních akcí. O možnost využití nyní požádal radu divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten.

Veřejnost chce pozvat na festival, kterým oživuje tradice východočeských zámeckých divadel, podporuje cestovní ruch i regionální identitu obyvatel. Chce také otevřít diskusi o smysluplném využití památek.

Jičín bude zahajovacím místem, a to 21. srpna, kdy se můžete těšit na chůdařské představení Ptáčnice a Orloj, které se uskuteční od 15 a 16 hodin na Valdštejnově náměstí.

Jde o desetiminutová pouliční čísla, hlavní část je pak plánována do jezuitské koleje, kde se v minulosti nacházelo slavné jezuitské školní divadlo.
Po přednášce na toto téma završí večer v koleji venkovní inscenace Fitzli putzli (20 hodin).

Poté se přehlídka přesune do Hradce Králové, Broumova, Náchoda a Kuksu. Radní akci podpořili, i když využití koleje se město v poslední době brání. „Kolej není v dobrém stavu, není zkolaudována pro obdobné aktivity, vždy musíme zodpovědně zvážit rizika. Určitě není dobré, aby účastníci volně užívali celý rozsáhlý areál, hrozí tam úraz nebo poničení,“ říká starosta Martin Puš.

Šanci získat souhlasné stanovisko mají programy, které se odehrají v předem vytyčených prostorech, například na nádvoří. Radní nyní vyhověli pořadatelům divadelního festivalu, v září jezuitskou kolej využijí také organizátoři festivalu Jičín – město pohádky. Iva Prýmková