Pohádkové dny se rozšířily o lodžii, kam by pořadatelé chtěli obrátit svoji pozornost: „Letošní festival je na téma Pohádka v krajině – krajina v pohádce, protože krajina kolem je krásná a my se ji pokusíme zapojit do festivalu více,“ vysvětlil dramaturg festivalu Jan K. Čeliš a dodal, že Jičín je svým uspořádáním ideálním městem, které je jako stvořené pro přestrojení do pohádky.

Noví organizátoři, stejná tradice

Novinkou letošního JMP je také celková organizace. Po loňských komplikacích s rozdělením pravomocí i financemi se kompletně vyměnilo obsazení Nadačního fondu Jičín – město pohádky, které celou akci organizuje společně s radnicí. „Bylo třeba jasně stanovit pravidla, a proto jsme vytvořili smlouvu a přesně rozdělené kompetence, aby se podobná situace už neopakovala,“ řekl místostarosta Ladislav Brykner a dodal, že nyní funguje výkonná rada, která schvaluje vše od programu až po rozpočet. Ten letos činí 4,5 milionu korun plus potřebnou rezervu.

Tradice ale zůstala zachována, a tak se mohou lidé těšit na tradiční průvod masek, ohňostroj i dílny. Vůbec poprvé bude fungovat pohádková cyklotrasa po Jičíně, která spojuje dva vrcholy – Čeřovku a Šibeňák.

Oříškem podle organizátorů ale každoročně zůstává program pro náctileté. Je totiž velmi těžké jim vyhovět, mnoho z nich také bere festival jako možnost „ulejt“ se ze školy. Jsou ale i opačné případy. „Někteří studenti naopak pomáhají, vedou dílny a hledají způsob, jak se zapojit,“ sdělila Věra Rychterová.

Pro ně budou opět připraveny nejen koncerty na náměstí, ale právě dílny se vším možným, ve kterých se často vyřádí i sami rodiče. Navíc jsou zároveň inspirací nejen pro trávení volného času, ale i pro volbu budoucího povolání.

Festival však dává prostor i dětem z dětských domovů. Mezi představeními se proto ukáže i soubor složený právě z nich. Své slovo budou mít i děti postižené, jejichž výrobky míří k prodeji.

Pestrý program s více jak dvěma stovkami účinkujících pro ty nejmenší i dospělé je plný k prasknutí. Samozřejmostí jsou kostky na stavění a další atrakce po městě.