Vždyť tu snad není ani rok, a už dokázalo přivést do Jičína tolik úžasných lidí a s nimi mnoho myšlenek. V propagaci knížek koná tak úžasnou drobnou, ale prospěšnou práci. A nejen pro knihy.

Lednovým hostem byl český ekonom Tomáš Sedláček a herci, kteří přivedli na scénu jeho knížku Ekonomie dobra a zla.

Když plánoval Tomáš Sedláček s nakladatelstvím 65. pole vydání své populární knížky o ekonomii, hovořilo se o nákladu 3 – 5 tisíc výtisků. Dnes jich je prodaných 50 tisíc. Není proto divu, že skupina herců ji zařadila do svého projektu Listování. To je konání, které přivádí na scénu zajímavé knížky. Ne, aby je zdramatizovalo. Ani ne, aby v křesle četl herec úryvky. Scénické čtení pojaté tvůrčím způsobem. Způsobem, který vylučuje suchopár. Hlediště se směje, poučí, herci se baví. Učebnice ekonomie na divadle.

V úterý 18. ledna přijel do Jičína PhDr. Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég ČSOB, kdysi poradce prezidenta Havla, dnes člen NERVu a pedagog FSV UK. Nepřijel sám, přivezl herce Lukáše Hejlíka a Alana Novotného. Ano, toho Hejlíka, kterého telediváci pamatují ze seriálu Ošklivka Katka. Tady trochu v jiné roli. Jednoduchá scéna, reprodukční zařízení, černobílé oblečení herců. Dobro a zlo.

V téhle sestavě vystoupili v MOA Jičín, v Nové Pace a večer v K–klubu. Tam sál praskal ve švech. Představení, při kterém se smáli herci i 150 diváků. Potom beseda. Pan ekonom v červeném triku, občas v černém saku, občas ne. Vlající vlnité vlasy. Rekvizita – kolo. Po představení pak odpovídal na dotazy. Bezprostředně, vtipně, věcně.

Takhle dělá kulturu v Jičíně jedno knihkupectví. Jmenuje se U Ignáce.
⋌Bohumír Procházka
(65. pole:
Tomáš Sedláček je hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Působil jako poradce prezidenta Václava Havla a v letech 2004-2005 jako poradce ministra financí. Přednáší filozofii a ekonomii, dějiny ekonomických teorií a aktuality na FSV UK a hostuje na dalších univerzitách. Je stipendistou Yale University. Ze všeho nejraději jezdí na kole –nejrychlejším dopravním prostředku v centru Prahy – a lyžuje.)