I když jemný déšť a zamlžený obzor zrovna nevybízely k zdolávání výšek, sešla se v malé místnosti věžníka (3 x 6 metrů) neustále se obměňující skupina lidí, kteří živě diskutovali o proměnách města, o tom co se daří i nedaří. Setkání organizuje nejstarší místní občanská organizace Spolek občanů a přátel města Jičína vedená Petrem Krupkou.

Letos překvapilo mezi návštěvníky množství mladých lidí a žen. Pravidelně navštěvuje setkání starosta Martin Puš, který se nebojí vyslechnout názory těch, kterým je město nade vše.

Kritici nepřišli

Nepsaným letošním ústředním motivem bylo konstatování, že Jičín je krásnější a i přes nevábný pohled na rozkopané náměstí a zdevastovanou zámeckou zahradu příští rok přinese razantní změny k lepšímu.

„Je zajímavé, že ze známých kategorických kritiků čehokoliv se zde neobjevuje nikdo. Asi vědí proč,“ uvedl jeden z patriotů a jeho slova potvrdila většina dotazovaných.

Věžník Jiří Wilda připravil svařené červené, mnozí účastníci setkání využili možnosti podívat se přímo do krovů dvaapadesát metrů vysoké věže a mnohým se ani nechtělo domů.

„Ono těch chvil, kdy lidé takto pospolu něco prožívají, je stále méně, a tak se nelze divit, že je tu v této pestré a různorodé společnosti dobře,“ řekl Petr Krupka, který setkání již podeváté zorganizoval.