Ten, který byl v sobotu 5. června v Nemyčevsi na školní zahradě, byl taky takový, ale v něčem se lišil. Na pořádání se podílely škola, obce Nemyčeves a Vitiněves – a Apropo, asociace pro postižené. Pan ředitel školy Miloš Novotný vysvětluje:

„Chceme vést děti ke vztahu k těm, kteří se třeba nemohou pohybovat tak dobře. Ne tak, že na ně vybereme peníze. Něco společně uděláme. A tak žáci málotřídní školy udělali plakáty, žáci i rodiče vyrobili do improvizované prodejny různé dárkové předměty. Společně taky připravili všech dvacet zastavení, úkolů, kterými děti procházely. Jen běhu v pytli a skákání na míči se vozíčkáři museli vzdát. Všechny ostatní soutěže si užívali. I loutkové divadlo Bodi z Jaroměře, které si Apropo často zve.

Málotřídka v Nemyčevsi má ve svých pěti postupných ročnících celkem sedmadvacet žáků. Dětský den připravila jako zahradní slavnost. Lidé ze vsi napekli cukroví, byla káva, čaj, i jiné nealko, a tak si rodiče taky užívali. Kdy se naskytne příležitost takhle si na sluníčku v pohodě popovídat?

A vedoucí z Apropa? Ti už jsou zvyklí se setkávat. Z auta vyndají vozík, je-li nerovnost, vždycky se najde ochotná ruka pomoci. Povídají si rodiče, rády se setkávají i děti. Zvláště když je tak dobrý sponzor – počasí, jak řekl pan ředitel.

Jeden z mnoha příkladů fungování malé školy na vsi. Nejen dětský den. Školní výlet je tady otevřený všem. A taky škola pořádá zájezdy do divadel…
A Apropo? Po dětském dnu je čas chystat letní tábor. I letos pojedou o prázdninách na Dianu. A program bude bohatý.

Tržba prodejny představovala čistý zisk 2863 korun, který bude připsán na konto sdružení. ⋌ Bohumír Procházka