Nejprve se v létě jičínská delegace podívala do Erbachu, a o pohádkovém týdnu zase zástupci partnerského města zavítali do Jičína.

V pátek v době vrcholícího pohádkového řádění, byl u rybníku Kníže umístěn strom přátelství. „Mladý javor zasadili osobně sami starostové, tedy za Jičín Jiří Liška a za Erbach Harald Buschmann," uvedla tisková mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

Přátelé pomohli
„Slavnostnímu aktu přihlížely také oficiální zástupci slovenského města Martina a další zástupci z Erbachu. Každý zúčastněný poté přiložil ruku k dílu a pomohl javor usadit na místo.

Strom stojí na stezce u rybníka Kníže mezi dřevěnými sochami a doplňuje mladou javorovou alej," dodala Magdaléna Doležalová
Smlouva o partnerství byla uzavřena 17. července 1993. Jsou na ni podepsáni tehdejší starostové Jičína a Erbachu, čili Ivan Matějka a Dieter Haver. 

Námluvy mezi partnery ale trvaly dlouho. První kontakt města Erbach a Jičín navázala ještě před listopadovou revolucí. V roce 1985 se ve Witzenhausenu setkaly folklórní soubory Hans-von-der-Au a Český ráj. Střetnutí se uskutečnilo na pozadí slavnosti evropského týdne.

Velké setkání
Jičínská radnice nehostila jen zástupce Erbachu. Přijeli i delegáti z portugalského Ansiao, duryňského Königsee a francouzského Pont-de-Beauvoisin. Všechna jsou partnery Erbachu. Přítomni byli i představitelé slovenského Martina a polské Swidnice.