Středeční program desátého ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět přinese do Pardubic hned čtyři zajímavé snímky.

Všechny bude možné spatřit v mekce alternativní scény – Divadle 29.
Projekci zahájí od 16 hodin snímek Kimčongílie. Divákům přinese pohled do nejizolovanější země světa, Severní Koreje. „Totalitní režim tam již šedesát let zavírá své obyvatele do koncentračních táborů za sebemenší prohřešky: stačí zmačkat noviny, na nichž je vyobrazen otec zakladatel Kim Ir-sen nebo jeho syn, současný vládce Kim Čong-il. Ačkoli se i pouhý pokus o útěk z těchto táborů trestá smrtí, každý rok se o něj řada vězňů pokusí,“ uvedla koordinátorka pardubické části festivalu Jeden svět Anna Hrabáčková.

„Díky hrstce z nich, kterým se podaří uniknout a z níž se někteří objeví i v dokumentu, se svět dozvídá o hrůzné podobě života v komunistické Severní Koreji,“ dodala Anna Hrabáčková.

Diskriminace se týká i bělochů

Druhým filmem dnešního festivalového dne bude od 18 hodin snímek vypovídající o diskriminaci bělochů, Mugabe a bílý Afričan. Pro Evropana a Američana prakticky neznámý pojem, pro tisíce bělošských farmářů žijících v jihoafrickém státě Zimbabwe tvrdá realita. „Dechberoucího snímek o nerovném střetu lidských práv s rasovou nenávistí se dostal do letošních širších nominací na Oscara,“ konstatovala Hrabáčková.

Po promítání se uskuteční debata s odbornicí na subsaharskou Afriku a vysokoškolskou pedagožkou Hanou Horákovou z Katedry sociálních věd, Filozofické fakulty Univerzity Pardubice a analytikem a specialistou na subsaharskou Afriku Václavem Prášilem z pražské Asociace pro mezinárodní otázky.

Nepřátelé národa o Rudých Khmerech

V devět hodin večer přijde na řadu snímek Nepřátelé národa, jež diváky zavede do Kambodži. Přinese řadu informací o jednom z nejkrvavějších režimů v historii, vládě Rudých Khmerů.

„Už více než deset let tráví kambodžský novinář Thet Sambath volné víkendy prací na svém projektu v odlehlých vesnických provinciích. Výsledkem jeho mravenčí práce jsou desítky rozhovorů s lidmi, kteří se přímo podíleli na vraždění za vlády Rudých Khmerů. Jak a hlavně proč zde bylo během tak krátké doby brutálně pozabíjeno přes dva miliony lidí? Odpověď na tuto otázku se Thet Sambath snaží získat nejen od bývalých řadových vojáků slepě vykonávajících rozkazy svých nadřízených, ale hlavně od Nuona Chea, pravé ruky samotného Pol Pota,“ sdělila Anna Hrabáčková.

Do vlaku se musí probojovat

Posledním snímkem středeční noci bude od 23 hodin Bombajská spojka.
„Dynamický snímek dokumentaristů Camilly Nielssonové a Frederika Jacobiho graduje od jedné neuvěřitelné situace ke druhé a nastoluje otázku: Je zdravé životní prostředí pouze luxusem pro společenskou elitu?,“ vysvětlila Anna Hrabáčková.

Do roku 2020 se indická Bombaj pravděpodobně stane nejlidnatějším velkoměstem na světě. Již dnes pulzuje masami lidí, jež se denně dopravují do zaměstnání.

Hromadná doprava přitom nefunguje - pověstné jsou vlaky, do nichž se člověk musí doslova probojovat. Ulice města denně zaplavuje bezpočet aut, která se místo vyhlášky řídí „zákonem“ chaosu.

„Trojice hrdinů dokumentu zastává rozdílné stanovisko na řešení modernizace města, konkrétně dopravy. Yasin žije na severním předměstí, do práce jezdí vlakem či na motorce a sní o koupi vlastního automobilu. Veena bydlí v prominentní čtvrti, má služebnou a vlastního řidiče a zastupuje obyvatele ulice Pedder v boji proti budování nadjezdů v centru města. Pan Das je viceprezidentem státní společnosti budující silnice a most spojující obchodní čtvrť s centrem. Stavba má desetileté zpoždění a přicházejí na řadu provizorní řešení,“ uzavřela koordinátorka pardubické části festivalu Jeden svět.

Monika Suchá