Ne všechny práce, které máme k dispozici ve Vokšicích, mohli návštěvníci pražské výstavy obdivovat. Autor nás seznamuje s fragmenty svého díla, které vznikalo v 80. letech (keramika), 90. letech (grafika a malířská díla), i větší plastiky z posledních let tvorby. K vidění jsou ilustrace k povídkám i obrazové cykly jako „Rozpínající se vesmír“(1993), „Země“(1999), „Moje Ševčenkiáda“ (2002), „Sborník antické keramiky“ (2006) a další.

Mistr si lehce a samozřejmě pohrává s rozmanitými materiály, technikami a technologiemi. Suverenita vyjádření myšlenky a formy je v jeho díle všudypřítomná a udivuje nás svou neuvěřitelnou lehkostí a přirozeností.

Saša Milovzorov je velkým přítelem naší země. Má u nás mnoho kamarádů z řad umělců a přátel umění. V jeho kyjevské Galerii 36 vystavovali mnozí významní čeští autoři. Jedním z nich je i náš Michail Ščigol. Oba se znají řadu let a potkávali se v Kyjevě dávno předtím, než se Michail usadil v Čechách.

Alexandrovy letošní výstavy nejsou zdaleka prvními v Čechách. Loni například zdobil cyklus „ Má knihovna“ interiér vinárny U Vavrysů v Rytířské ulici v Praze. Letošní výstava CESTY nám dává jedinečnou šanci poznat tohoto osobitého a nesmírně všestranného výtvarníka. Díky Českému kulturnímu centru v Kyjevě máme k dispozici reprezentativní katalog.

Výstava se koná pod záštitou místopředsedy Senátu MVDr. Jiřího Lišky a úvodní slovo pronese malíř Michail Ščigol. O hudební doprovod se postarají LITERÁCY pod vedením Michaela Pospíšila. (M. S.)