Dvěma odsouzeným bylo na svátky za vzorné chování uděleno přerušení trestu a jednomu odsouzenému povolení opuštění věznice v souvislosti s návštěvou na dobu až 24 hodin.

Pro ty, kteří zůstali za mřížemi, bylo na Štědrý den připraveno několik akcí, a to luštění sudoku, kvízů a řešení hádanek. Na první a druhý svátek vánoční byly organizovány zejména sportovní aktivity - turnaje ve stolním tenisu, v šachu, minikopané, šipkách a ve stolní kopané.

Vánoční atmosféru dokreslilo i skupinové setkání odsouzených spojené se společnou bohoslužbou a kulturním programem, ale i příprava dekorací a realizace vánoční výzdoby ubytoven v rámci činnosti výtvarných kroužků.  Odsouzení, kteří docházeli po celý rok do modelářského kroužku, si připravili výstavu modelů, které za letošní rok vytvořili a zaměstnanci i odsouzení vybírali nejhezčí model. Na všech ubytovnách byl zvýšen rozsah sledování televize a videa.

„Vánoce přináší i jistou změnu ve stravování. Na Štědrý den je k snídani připraven čaj, chléb a sladký tvaroh, k obědu pak houbová polévka a hrachová kaše s vařeným vajíčkem. Ke slavnostní večeři byl smažený vepřový řízek, bramborový salát, čaj a každý odsouzený obdržel balíček, který obsahovala ovoce a cukrovinky. Na Silvestra bude k obědu květáková polévka a klopsy v rajské omáčce s houskovým knedlíkem. Večerní menu se skládá ze závinu, nealkoholického nápoje a ovoce,“ sdělila Deníku tisková mluvčí Věznice Valdice Eva Francová.

Právě Vánoce bývají velmi často využívány k zaslání balíčku, na který má odsouzený nárok 2x ročně do váhy 5 kg. Mnoho vězňů očekává tento balíček od svých příbuzných, a tak každý rok v tomto období jejich počet narůstá. Denní počty v týdnu před Štědrým dnem se pohybují i okolo 70 až 80 kusů.
Na letošní rok byly na 25. prosince naplánovány pravidelné sobotní návštěvy, které jsou podle zákona povoleny jednou měsíčně na tři hodiny, což znamená, že asi sto odsouzených strávilo částečně svátky se svými blízkými.

„Pro zaměstnance a příslušníky věznice, kteří o vánočních svátcích musí plnit své povinnosti, bude závěr roku stejný jako každý jiný pracovní den, kdy jejich prvořadým úkolem je zajistit vnější i vnitřní bezpečnost věznice,“ připomíná Eva Francová.